Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Артисти говорят за провала

Галина Борисова, Силвия Чернева, Цвета Дойчева
Снимка: Радио София

Втората среща от серията дискусионни събития с фокус върху провала ще се състои на 25 март 2023 г.

Да се говори за провала само по себе си вече е събитие, но да се говори за провала пред публика, с покана за диалог в група е сериозен отзвук, казват организаторите - Цвета Дойчева и Силвия Чернева от Сдружение “Стайна температура” и ХОД Движенческа лаборатория.

В дискусиите участват представители на артистичния и обществения живот, които споделят своя опит с неуспеха и уроците от него.

На връх Благовещение, гост ще бъде хореографът Галя Борисова, която ще разкаже пред публика каква роля е оказал провала за нейния професионален път.

"Има едни неща, за които всъщност човек не иска да говори, защото са много лични. И ако човек иска да пази своето лично пространство не е много удобно, но това беше може би нашето поколение, нашите родители, докато сега ми се струва... младите хора говорят много по-открито", отбелязва Галя Борисова и споделя, че при нея и приемът в балетното училище не е бил от първия път. Животът ѝ, въпреки че е избрала да говори за провала, е низ от успехи.

През 1996 г. Галина Борисова става стипендиант на Международната хореографска резиденция в Дюк Университет, Американски танцов фестивал. През 1998 г. е носител на първа награда за хореографията “A Never Ending Story” на Международния танцов конкурс в Гронинген, Нидерландия. Получава приз за солото „Хуанита Хилдегард Бо“ в Сърбия. Галя Борисова е номинирана два пъти за ИКАР за спектаклите „Танцувам Мария Калас“ и „Тук Долу всички люляци умират“.
Автор е на повече от 50 проекта, показвани на различни международни фестивали и форуми в Европа и САЩ. Работи с хореографите Луиз Берард, Канада; „Дежа доне“ - Ленка Флори и Симоне Сандрони, Елза Лимбах, САЩ;
Кубилай Хан Инвестигейшън, Франция и др.

По повод идеята за организирането на серията събития, посветени на разговори за провала, Цвета Дойчева споделя:

"Бяхме провокирани от всеобщо преследващия успех, който дебне отвсякъде и който много се натиря във физиономиите на хората. Не знам как точно стигнахме до темата за провала, но беше много любопитно за нас какво точно се случва в провала и защо е толкова скрит той. И решихме да го изложим на показ".

Самите организатори - Цвета и Силвия са артисти, затова и в тази среща разглеждат именно неуспехите на артистите.

"Един от въпросите, които задаваме на нашите гости е - ако провалът не е освидетелстван това прави ли го провал? Но всъщност и пред себе си човек се проваля много пъти и как реагира на провала? Провалът може да бъде във всяка една сфера", казва Силвия Чернева и добавя, че артистите имат умението да превръщат своите провали в комични истории, което означава, че вече са ги преодолели.

За следващите издания на поредицата от срещи, посветени на неуспехите, организаторите са подготвили и гости от други области на социалния и културения живот.

Серията дискусии “Разговор за провалите” са част от по-мащабната инициатива “Културен календар в Ход”, която е подкрепена от Столичната община и програма “Култура”.

Входът за дискусията е свободен, но е желателна е предварителна регистрация на hi@hod.bg.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.


По публикацията работиха: Полина Начева, Мария Бояджиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Над 1200 спешни пациенти са преминали през ИСУЛ в почивните дни

През почивните дни през УМБАЛ "Царица Йоанна – ИСУЛ“ са преминали над 1200 спешни пациенти, 456 от тях през единствения в Западна България Спешен УНГ кабинет, а 293 през единствения Спешен очен кабинет, съобщиха от лечебното заведение.  Има и голям брой хора, които са се регистрирали, но са преценили, че състоянието им не е толкова спешно и са се..

публикувано на 23.04.25 в 14:36

От 28 април започва поетапно спиране на парното в Перник

От 28 април започва поетапното спиране на парното в Перник, съобщиха от "Топлофикация – Перник”. Над 20 000 абоната са на централно отопление в града. На част от тях парното вече е изключено след подадени заявления от Етажната собственост. Като цяло отоплителният сезон премина без сътресения. Имало е частични спирания, но те основно са били свързани с..

публикувано на 23.04.25 в 14:26

РЗИ-Благоевград: Не можем да говорим за епидемия в Банско

Случаите на тежки стомашно-чревни разстройства в Банско не намаляват. През личните лекари са минали десетки хора с едни и същи симптоми. Основната версия на хората в града е, че масовото заразяване е от водата. По-рано днес екипи от РЗИ и служители на ВиК-Благоевград са взели проби от водата. “Не можем да говорим за епидемия в Банско”, каза за БТА..

публикувано на 23.04.25 в 13:40
Пример от 95. Средно училище „Проф. Иван Шишманов“ в София / Снимки: издателството

През платформа учители споделят иновативни подходи в образованието

Ученици от  95-о столично училище, вдъхновени от своята преподавателка по история, са открили един много интересен и атрактивен начин да пресъздадат усвоеното от митологията на древна Елада в социалната мрежа . Те създават профили на древногръцки божества или умалени модели на египетски пирамиди в съвременен контекст, като в ролята на..

публикувано на 23.04.25 в 13:07

30 нови заглавия очакват своите читатели в инициативата на НБУ "Пътуващи книги"

По повод Световния ден на книгата и авторското право - 23 април, Нов български университет провежда инициативата "Пътуващи книги", в рамките, на която ще бъдат "освободени“ 30 нови заглавия. Събитието се организира от библиотеката на НБУ, за която 2025 г. е юбилейна – навършват се 30 години от създаването й. Инициативата "Пътуващи книги"..

публикувано на 23.04.25 в 12:35

Над 15 000 деца са открили своя любима книга в “Походът на книгите“

Над 15 000 деца са открили своя любима книга, прочетена от известни личности и успели българи, участвали в “Походът на книгите“ . За поредна година МОН подкрепя инициативата на Асоциация “Българска книга“, която традиционно се провежда от 2 до 23 април . В нея участват знакови лица от различни сфери на културния, спортния и обществения живот в..

публикувано на 23.04.25 в 12:14

Дискусия за културата, местната власт и взаимодействията в сектора

Фабриката за идеи, Обсерваторията по икономика на културата, Българската музикална асоциация и Креатех България организират кръгла маса на тема "Културата, изкуствата, културните и творчески индустрии – важен фактор за развитието на регионите и ролята на общинските власти в извеждането им като приоритет на местните политики ". Домакин е..

публикувано на 23.04.25 в 12:05