Животът на село все повече привлича младите градски хора. По данни на платформата „Живот на село“ над 100 хиляди души са загърбили градския живот в последните няколко години.
Ето какво сподели Ивайло Вътовски – основател на платформата:
„Това което виждаме и в данните на Националния статистически институт, притокът на хора към селата надвишава този от селата към града, реално тази тенденция се засили в последните няколко години“, посочи той.
По думите му, целта на платформата да помага на градски хора, които искат да се преселят на село, просто за да балансират градския живот със селския.
Той изтъкна, че всъщност градският човек знае малко за селата, за качеството на живот там и оттук се получават разминавания – някои си купуват имот и след това отново се връщат в града, защото не им понася тишината и спокойствието.
„Целта е, чрез платформата да се анонсират селата с техните позитиви и минуси, така че всеки човек да си прецени и отсее тези от тях, които биха благоприятствали за по-добрия негов живот“, поясни Ивайло Вътовски.
Платформата ще бъде преведена и на английски, увери той.
„Има и много чужденци от Западна Европа, които решават в пенсионна възраст да се преселят в България, заради по-достъпният стандарт на живот тук, съобщава още Вътовски.
През юли тази година екипът на платформата планира публикуването на обяви за имоти и работа, а през ноември ще бъде създадена дигитална страница на всяко село с пълна информация за него - за имотите, които се продават там, за работата, която може да се свърши, за услугите, които могат да се получат в и около селото, каза още той. Идеята е, когато човек попадне онлайн в някое село, да разбере какви са възможностите за услуги и за развитие там.
Младите хора всъщност внасят живеца в селата, дори и да са там само през летните месеци, каза още той.
Чуйте още интересни подробности от разговора на Лъчезар Христов в звуковия файл.
Има и такива села - като Старо Железаре
Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и водещ, както и репортер -..
Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.
Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит..
Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни базари и в "Станция Иновация" парите също ще отидат при лица в неравностойно положение. То се..
В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората? Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..
Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас? Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..