Ракът на дебелото черво е едно от най-смъртоносните онкологични заболявания в България (на второ място е по смъртност). В същото време то е напълно предотвратимо заболяване стига да бъде диагностицирана възможно най-рано.
За целта е необходимо нещо съвсем изпълнимо – да бъдат провеждани редовни скринингови изследвания. За съжаление в момента те не са част от рутинната профилактика на здравноосигурените лица.
Това отбеляза пред Радио София Елена Джамбазова, програмен директор „Здравеопазване“ във фондация „Лъчезар Цоцорков“.
По програма на организацията пилотно в София, от септември 2022 г. до февруари 2023 г. в София са извършени безплатни 5679 теста. По-активни са били жените (66%). Най-високият процент тествани е във възрастова група 61-74 години.
По данни на раковия регистър всяка година 4000 мъже и жени в България чуват тази диагноза.
Кампанията е съобразена с последните препоръки на Европейския здравен съюз за осъществяване на скрининг за рак на дебелото черво, а приложените тестове се наричат имунохимични - за скрити кръвоизливи.
При 12% от всички изследвания са отчетени положителни резултати, за които се препоръчват допълнителни консултации и изследвания.
Програмата имаше за цел да помогне на хиляди българи да получат достъп до безплатно изследване, което може своевременно да сигнализира за коварното заболяване, посочват от фондацията, финансирала кампанията.
България е единствената държава в ЕС, в която се отчита увеличаване на смъртността от рак. Причината за това е, че липсва профилактика и заболяването се открива късно, когато шансовете за преживяемост драстично намаляват. Ето затова е нужно да има ранна диагностика и скринингови програми, които да са достъпни за хората. Изчислено е, че програмите за превенция могат да намалят смъртността с близо 30% до 2030 г.
Джамбазова отбеляза, че през септември м.г. е направена промяна в наредбата, която регламентира профилактични прегледи за хората, които са с рискови фактори за развитие на рак на дебелото черво. От фондацията имат за цел достъп до безплатно изследване да имат всички хора, които са над 50 години.
„Правим всичко възможно този тип скринингови програми да станат рутинни и редовни в България. В следващите ни дейности ще разчитаме на сътрудничество с Министерството на здравеопазването и с общопрактикуващите лекари“, каза още Елена Джамбазова.
С нея разговаря Лъчезар Христов.
В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..
В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..
Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..
Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..
Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..
Фестивалът “Възможното образование“ се завръща с пълно издание от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него, е акцентът на разговора с Нели..
Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...