Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

От 21 до 23 април

Организират състезания по рафтинг и екстремен каяк за Европейската и Балканската купа

Снимка: Личен архив

Сезонът на рафтинг по река Струма вече е открит, въпреки студеното време. За това съобщи в предаването „Спортна среща“, Емилия Бегунова от спортен
клуб „Приключенска мрежа“, който е част от българската федерация по рафтинг, а тя пък е част от Международната федерация.

Емилия Бегунова е един от основоположниците на рафтинга в България.

Заедно със съмишленици, преди няколко години разработват Кресненското дефиле. Неотдавна те организираха протест пред Община Кресна с призив да се спре унищожаването му. Нуждата от протестни действия е наложена от факта, че строежът на магистрала „Струма“ засяга именно деликатния участък Кресненското дефиле - този вариант, който правителството избира, оставя еднопосочно движение към Гърция, което да преминава през Кресненското дефиле, т.нар. „скоростен път“, а в посока София да бъде построено нов трасе, преминаващо през дефилето.

„Със сигурност, строителството ще се отрази на бреговете на реката и това, че движението ще бъде еднопосочно, ще причини трудности в придвижването“, изтъкна Бегунова.

Около Кресненското дефиле днес е най-добре развитият район за рафтинг в България.

„Ние сме едни от първите, но не сме единствени. Има много клубове и отбори, които се занимават с рафтинг и каяк, за които това е любимо място“, уточни тя.

Дефилето е много красиво и уникално, такива са и условията, от гледна точка на бърза вода, сложност на реката и достъп. Освен, че Струма е най-добра и подходяща за рафтинг и каяк в България и на Балканите, тя е и изключително атрактивна река за практикуване на този вид спортове- Ако я загубим, ще бъде жалко, посочи още Емилия Бегунова.

Адреналинът  и усещанията при рафтинга и каяците нямат аналог, категорична е тя.

Съществена част от разговора е за  състезанието  по рафтинг и eкстремен каяк в бърза вода, което е кръг от Балканската е Европейска купа.

Двете дисциплини   ще се проведат от 21 до 23 април. Организаторите от спортен клуб "Приключенска мрежа" и Българската рафтинг  федерация са избрали тези дати с оглед на по- устойчивото време и подходящи условия.

Състезанието по рафтинг е от сериите Европейска купа към Международната рафтинг федерация.

Паралелно с него ще се проведе състезание по каяк – Европейска купа по екстремен каяк в бърза вода.

След ковид пандемията, това е първото мащабно събитие с международно участие, което се организира - досега всичко е било на местно ниво, изтъкна още Бегунова.

Заявки за участие са изпратили отбори от Великобритания, Босна,  Румъния, Сърбия, Гърция и няколко български отбори.

Чуйте още подробности от разговора в звуковия файл.


По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ваня Пешева (вляво) и Йоана Милкова

Човек намира себе си на сцената

Четвърто  издание на фестивала ARTIS : Ваня Пешева – създател на фестивала (слушаме я в звуковия файл и за концерта ѝ във Виена) и младата участничка Йоана Милкова: "Динамиката и в нашите професионални сфери е изключителна. На откриването гостите бяха много интересни (подробности в звуковия файл). Класическата програма преля в импровизации на Георги..

публикувано на 13.04.25 в 11:51
Aristolochia labiata - естествено е разпространена в Бразилия, а семената и се използват от местните за лекуване в отвари при стомашни неразположения. Цветовете ѝ може да се видят в 6-та малка оранжерия при колекцията от Бегонии.

Във всеки човек е заложена любовта към цветята

Катя Стоева от Ботаническата градина БАН е куратор на тропическата ѝ част и ни кани да я посетим: "Растенията са в основата на живота на Земята. В момента при нас всичко цъфти. Експозицията ни е посветена сега на мушкатата, показваме много нови сортове. Паркът също е много красив и приятен. Във всеки човек е заложена любовта към цветята, природата...

публикувано на 13.04.25 в 10:48
Лесовъд за един ден

Горската педагогика е предизвикателство и удоволст

Д-р инж. Анна Петракиева, заместник-изпълнителен директор в Агенцията по горите и преподавател по горска педагогика в Лесотехническия университет ни представя образователна инициатива „Лесовъд за един ден“, в рамките на която са предвидени състезателни игри за деца и родители, свързани с гората и горската професия: "Горската педагогика е..

публикувано на 13.04.25 в 09:24
Павел Балев

Животът на диригента или как Павел Балев дирижира българска музика в Китай

Павел Балев безспорно е един от най-успелите български диригенти зад граница. Реномето му в Европа е впечатляващо високо. Това се дължи на задълбочените му познания, прекрасното познаване на репертоара, детайлната подготовка за всеки ангажимент и изключителната му работа с оркестъра. И на интересните и често необичайни програми, които конструира..

публикувано на 12.04.25 в 19:29

Софийски разкази - Нови сведения за сладкарница “Цар Освободител”

Краят на сладкарница “Цар Освободител” е по-тривиален от очакваното: На 8 септември 1945 във в-к Отечествен фронт се говори за сладкарницата като сборно място на другарите Тодор Павлов и подобни за "народно въстание" на сутринта на 9 септември. Пак там са се продавали билети за джазова вечер. В последствие в 1946, друг вестник говори за..

публикувано на 12.04.25 в 16:00
Копривщица - Дантелената къща

Историята оживява - Извори за миналото на Копривщица от османските архиви, части първа и втора

Светлана Мухова и новата ѝ книга "Извори за миналото на Копривщица от османските архиви": "Църквата е построена във времето, когато е създаден регистъра на мъжкото население. Над 10 годишните деца работят, около 60% от мъжете работят извън родното си място, дори 12 годишни деца работят с предприемчивите си родители в европейска Турция, Гърция. Описът..

публикувано на 12.04.25 в 15:00
Дина Шнайдерман и Емил Камиларов

Адресите на любовта - Дина Шнайдерман и Емил Камиларов

Цигуларите виртуози Дина Шнайдерман и Емил Камиларов, на които цяла България се възхищава,  се запознават на младежки фестивал в Берлин, където са конкуренти за първата награда - той от името на България, а тя от СССР. Дина я спечелва, а Емил се влюбва. И я чака цели 8 години, защото бъдещата му съпруга е малолетна и все още ученичка...

публикувано на 12.04.25 в 14:00