Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Фотоизложби за 90 години ротарианско движение в България

Снимка: Радио София

Какво представлява Ротари Клуб? Изложбата озаглавена "90 години Ротари", която се намира в градинката на Кристал е разказ за това, какво са направили Ротари за София. Подробности пред Радио София разказаха Цонка Таушанова и Цвятко Кадийски.

"Ротари е замислена като организация на бизнесмени, за да може да осигури по-етични отношения между тях. Това нещо обаче много бързо се разраства и в момента Ротари е организация на специалисти, на професионалисти във всички полезни за човека области. Ние не правим разлика между шивач, висш магистрат и голям индустриалец. От четиримата първооснователи на Ротари единият е адвокат, другият е съдия, третият е шивач и четвъртият е индустриалец", поясни Кадийски.

Той отбеляза, че двете теми, по които не е позволено Ротари да взима отношение са религиозните и политическите. Това е хуманитарна организация, най-голямата и най-старата неправителствена в системата на ООН, която е със статут на наблюдател и е в основата на създаването на ЮНЕСКО. Т. нар. "специалитет" на клуба е темата за културното и историческо наследство.

"Ротарианската помощ е не да дадеш риба на гладния, а да му дадеш въдица за да може той сам да си улови рибата", цитира старата фраза Кадийски.

"Ние имаме много трайни и устойчиви проекти, които се изготвят през годините. Устойчив проект на Ротари клуб София са ежегодните профилактични прегледи на щитовидната жлеза, които се правят на учениците от различни градове в страната. Всяка година представител на Ротари клуб София съвместно с лекари посещава училища от различни градове. Също така клубът има мамограф, който е получен с помощта и подкрепата на Международния ротариански комитет Франция-България. Мамограф, с който се прави регулярен скрииминг на млечната жлеза на жените от малките населени места. Той се използва изключително там, където няма достъп до големи болнични заведения", сподели Таушанова.

Тя посочи, че по време на пандемията клубът е дарил на Министерство на здравеопазването няколко видеоклипа и билбордове, призоваващи гражданите да се ваксинират. През 1991 г., когато клубът у нас още не е бил създаден, в Сливенски окръг е имало епидемия от полиомиелит сред ромите и тогава от Ротари Интернешънъл са изпратили 60 хиляди дози ваксини за ромските деца. След възстановяването на Ротари клуб София през 1991 г., през годините са правени редица значими проекти в областта на здравеопазването.

Значим проект е стартиралият през 2018 г. "Дай път на живота", който е насочен за опазване на живота на децата по пътищата на страната. Ежегодно се връчва и ротарианска награда за отличник магистър-инженер в Техническия университет в София, подпомагат се и млади таланти в различни области, организират се и редица мероприятия. Във връзка с устойчивите проекти за опазване на историческото и културно наследство Таушанова отбеляза, че клубът работи в тясно сътрудничество със Столична община, както и с всички софийски културни институции. Две от витрините в подлеза на Стара Сердика са дар и се поддържат от от Ротари клуб София.

На 11 април 2023 г., вторник от 18 ч в изложбената зала на Централния Държавен архив на ул. "Московска" 5 беше извършено предаване на дарението "Фотоархивът на основателя на Ротари България д-пр Н. П. Николаев". В залата бяха изложени предаваните документи, както и няколко постера и артефакти, които представят развитието на Ротари у нас и мястото и ролята на д-р Николаев за това. Изложбата представя подготвяния за даряване на ЦДА от Цвятко Кадийски, историк на Ротари-България частичен архив на д-р Николаев, намиращ се допреди няколко години в Стокхолм, където той пребивава в емиграция до края на живота си. След това архивът се съхранява от инж. Кадийски в България.

"Трябва да подчертаем, че към 1938 г. Николаев е третият човек в йерархията на Царство България. Царят, министър-председателят Кьосеиванов и Николаев. Така, че това не е случаен човек и тези снимките наистина някои от тях са уникални, някои от тях знаем, че ги няма дори в Националния музей, няма ги в Музея на София, няма ги и в държавния архив", отбеляза Кадийски.

В чест на 90-та годишнина на организацията предстои откриването на изложба в Софийския исторически музей. Всички, които се интересуват от история и изкуство са поканени на откриването, което ще бъде на 26-ти април от 18:00 ч. На нея ще бъде представена цялата историческа колекция Ротари България, която е събирана от Кадийски над 30 години и която той ще дари на Софийския исторически музей. По повод 80-та годишнина от спасяването на българските евреи ще бъде изграден паметник на юристите спасители, чието създаване ще бъде подпомогнато от Ротари клуб София.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Невена Николова и Данаил Конов

Невена Николова и Данаил Конов пред и зад микрофон

Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и водещ, както и репортер -..

публикувано на 16.02.25 в 12:00

Кукленият театър бе най-подходящ за мен

Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.

публикувано на 16.02.25 в 11:20
Мирослав Цеков

Нерешените проблеми в младежката политика се превръщат в проблеми на цялото общество

Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит..

публикувано на 16.02.25 в 10:38

За пети път "Станция Иновация" в АУБ

Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни базари и в "Станция Иновация" парите също ще отидат при лица в неравностойно положение. То се..

публикувано на 16.02.25 в 10:03
Темз Арабаджиева и Антон Биров

Кажи ми какво четеш за да ти кажа кой си

В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората?  Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..

публикувано на 15.02.25 в 20:00
Борис Илиев

Учениците с удоволствие четат Оруел

Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас?  Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..

публикувано на 15.02.25 в 19:35

Историята оживява - Боян Трайков, предаване първо и второ

Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..

публикувано на 15.02.25 в 16:00