Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Нови археологически находки вече са сред експонатите в Музея на София

Снимка: sofiahistorymuseum.bg

Преди броени дни в Регионалния исторически музей на София (РИМ-София) отвори врати обновената зала „Наследството на древността“.

Новата визия и подредба на експонатите са дело на специалистите от Музея - археолози, петима реставратори, дизайнери, нумизмат. Те са и автори на анотациите към експонатите.

„Залата е оформена не много отдавна – през 2015-а, но през последните няколко години особено активно се извършват археологически проучвания в региона на столицата и бяха събрани изключително много интересни и нови находки – отбеляза пред БНР-Радио София доц. Венета Ханджийска, директор на Музея. – Решихме, че е време да обновим експозицията. Другата причина е свързана с това, че искахме тя да стане по-достъпна за посетителите. Кандидатствахме за финансиране с проект пред Министерството на културата през миналата година и проектът ни беше одобрен.“

Акцентите са представени по нов начин - като съкровището от Казичене, ваза Диатрета сега заема централно място в залата и е видима отвсякъде, голямото съкровище от Света Неделя, а сред тях и новите експонати от последните археологически проучвания - бронзови мраморни статуетки, които представят култовете почитани и през античността в Сердика, няколко стъклени съдове, открити при гробен комплекс, както и от продължаващите проучвания в неолитното селище в Слатина.

Добавени са и витрини, в които е представен османския период от историята на града, който липсваше при оформянето на предходната експозиция.

„Гордеем и смятам, че сме пионери в това отношение - всички информационни елементи са изписани на Adys - шрифт, който е създаден от българската дизайнерка Кристина Костова специално за дислектици. Също така включихме копия, модели на експонати на сгради в София, каквато е например базиликата „Света София“, на сердикийска монета, на бронзова статуя на Аполон, които имат възможност за тактилно опознаване от хора с нарушено зрение. Придружени са и от табла с допълнително описание на брайлова азбука“, каза още доц. Ханджийска.

Чуйте разговора на Гергана Пейкова.

  • 18 април е Международен ден за опазване на паметниците на културата. Отбелязва се от 1984 г. С решение на Организацията на ООН по въпросите на образованието, науката и културата (ЮНЕСКО), по предложение на Асамблеята на Международния съвет за паметници на културата и забележителните места (ИКОМОС) от юли 1983 г.
По публикацията работи: Георги Нейков


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 28.06.24: Президентът връчва първи мандат за правителство

Гост в днешното предаване "Форум" беше доц. Александър Христов - комуникационен специалист и университетски преподавател, както и Иво Инджов, политически наблюдател с интерес в медийните изследвания. Част от обсъжданите теми бяха: Политическият сезон в страната Предстоящото връчване на първия мандат за съставяне на правителство от..

публикувано на 28.06.24 в 18:15
Елена Маркова от инициаторите на проекта

Проектът "От теб зависи" насърчава младите хора да водят по-устойчив начин на живот

С малки, но доста ефективни промени в ежедневието и начина ни на живот, можем да постигнем изключителни резултати за намаляването на вредните въздействия върху климата. Именно на тези промени залагат от сдружение "Обществен компас", насочвайки вниманието на младите хора на възраст между 15 и 29 години към проекта "От теб зависи!“, чиято цел е..

публикувано на 28.06.24 в 16:53

Застрашава ли газовият проект Neptune deep Черно море?

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

публикувано на 28.06.24 в 15:45

Тръмп и Байдън се изправиха в дебат

Американският президент Джо Байдън и бившия президент Доналд Тръмп се изправиха един срещу друг в дългоочаквания си първи дебат от тазгодишната предизборна кампания. Двамата се срещнаха в Атланта в опит да убедят нерешилите за кого да гласуват. Байдън като основна задача имаше да успокои избирателите и демократическата партия, да покаже, че ще има..

публикувано на 28.06.24 в 15:20

Програмата на фестивала "Паркът" слиза от покрива край езерото в Бизнес парка

Второто издание на фестивала "Паркът" в София предвижда разнообразна културна програма, която ще се разгърне в рамките на три дни - от 28 до 30 юни, на 3 сцени, при вход свободен, съобщиха пред БНР-Радио София организаторите от сдруженията  "Колективът" и "100 стола". Откриването е на покрива на многоетажния паркинг в Бизнес парка в жк..

публикувано на 28.06.24 в 15:20

Нови критерии за избора на ръководствата на общински дружества

През следващата седмица започват разговори между политическите формации в Столичния общински съвет (СОС) за изготвянето на нови критерии и процедури, по които ще се избират ръководствата на общинските дружества. Инициатори са от групата на "Продължаваме промяната - Демократична България" (Спаси София), които вече са изготвили методология, но..

публикувано на 28.06.24 в 15:05

Текстове на Георги Марков оживяват отново в пиесата "Архангел Михаил"

На 30 юни 2024 г. (неделя) от 19:30 в "Нов театър“ – НДК, ще се изиграе последното представление за сезона на спектакъла "Архангел Михаил" по текстове на Георги Марков. Това е единствената българска пиеса, печелила първа награда за драматургия на театралния фестивал в Единбург (1974). Тя не е била представяна пред българска публика повече от 30..

публикувано на 28.06.24 в 14:13