В София има много голяма гражданска активност по отношение на местните проблеми в кварталите и столичните райони. Тази енергия, желание и идеи на жителите трябва да се използва.
Това подчерта пред БНР-Радио София Емил Христов, урбанист от сдружението „Екипът на София“. Специалисти доброволци от тази организация са започнали и провеждат поредица от срещи в районите и обсъждат това, което вълнува хората по места, събират идеи и решения за изготвяне на съответен план за действие.
Първата среща в район „Младост“ беше проведена на 19 април.
„Този район е пример за инвестиционен натиск - отбеляза Христов. – Понеже кварталът е добре планиран, има инфраструктура - това привлича инвеститори, например за построяване на нова сграда между другите.“
Според урбаниста обаче, хората имат неотменно конституционно право за здравословна среда, включително и градска, а това се гарантира с устройствените планове.
Трябва да се промени Общият устройствен план, да се преразгледат остарели подробни устройствени планове (ПУП).
Процесът на отчуждаване тече хаотично, а се налага дори само заради реализация на ПУП.
Бюджетът за отчуждаване е 8 млн. лв. за годината за цялата община. За последните 3 десетилетия Столичната община отчуждава за улична мрежа и социална инфраструктура, но няма нито 1 метър за зелени площи.
Добре е да се анализират и други подходи за придобиване на площи – заменки, участие на граждани, чрез данъците и т.н., допълни Емил Христов.
И препоръча систематизиране, оптимизиране, дигитализиране в работата и функциониране на общинската администрация, защото в момента тя изостава с години от частните инвестиционни процеси.
Чуйте разговора на Антония Каменичка.
В края на седмицата адв. Николай Хаджигенов и Светлин Желев, за съжаление, трябваше да започнат коментарите с тема, която беше актуална в понеделник: Пореден жалък и неуспешен опит за избор на председател на българския парламент. Но техните разсъждения обхванаха още: В Пътна полиция се правят "реформи" – защо и за кого; "МВР се управлява..
Поезия на европейски поети ще звучи във вагоните и станциите на Столичното метро. Инициатива за поредна година е на Полския културен институт в София. Повече за инициативата разказа Яна Генова – зам.-кмет на Столичната община по културните въпроси. Тя посочи, че смисълът на кампанията е да привнесе литературата в нашия живот на градски..
Световнопризнатият български учен в областта на изкуствения интелект проф. д-р Преслав Наков беше основен лектор на форума "Up to GATE. Technology, Big Data & Beyond. 5 Years of Innovation” . Международното събитие събра в София учени и лидери в индустрията от цял свят, които дискутираха горещите теми, свързани с интелигентни решения чрез..
На 29-ата сесия на Конференцията на страните по рамковата конвенция на ООН за изменение на климата (COP 29) , която се провежда от 11 до днес, 22 ноември, в столицата ва Азербайджан, България се включи с делегация на високо ниво. Основният фокус на тазгодишния форум, наричан "Финансовият COP" , беше преразглеждането на глобалната..
Тази вечер от 18:30 часа, в пространството пред НДК се открива чаканият цяла година Christmas Fest , съобщи Алекси Калчев в предаването „Добър вечер, София“. Поканени са всички софиянци и гости на столицата. Събитието ще започне с концерт на изпълнителите от Сезон 11 на "Гласът на България". Гвоздеят на вечерта е участието на Гвардейския..
Инициативата "Посланици на културата" на програма "Христо Ботев" на Българското национално радио, започнала през 2021 г., се фокусира върху постиженията на писатели, поети, драматурзи, художници, музиканти, актьори, композитори, кинодейци и представители на българското танцово изкуство, чието творчество прекрачва географските граници на страната..
Избраният за втори мандат за президент на САЩ Доналд Тръмп обяви новата си номинация за поста министър правосъдието. Изборът е Пам Бонди – бивш главен прокурор на щата Флорида. Тя е била част от защитата в процеса по импийчмънт срещу Тръмп по време на първия му мандат. През 2010-та тя е станала първата жена, избрана за главен прокурор на..