Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

От 28 април, бул. "Цариградско шосе" на Орлов мост

Видео-арт експозиция "Неочаквана грижа" се открива в подлез "Царевец"

Калин Серапионов - директор на Института за съвременно изкуство и Васил Владимиров - куратор
Снимка: Радио София

В предаването „Радиокафе“ представяме един красив, градски проект на тема „Неочаквана грижа“. Той ще се случи в подлеза "Царевец", където ще бъдат представени видео-арт произведения. 

За него разказват събеседниците Калин Серапионов – директор на Института за съвременно изкуство, които организират и реализират събитието и Васил Владимиров – куратор на проекта.

"Първото издание на този проект осъществихме през 2018 година, по време на Европредседателството, тогава проекта се казваше „Видео Европа за всеки“ и бе фокусиран изцяло върху видео арта, съвременното видеоизкуство представено на публично място“, споделя Серапионов. 

Той разказа как при вида на 3 изоставени магазина в близост до мястото където живее, му хрумва, че те биха могли да бъдат преобразени, чрез показване на изкуство и по този начин да се осмисли мястото.

Много по-добре е, когато икономически те не функционират и са отживелица, просто да се предоставят за други цели и изкуството е една прекрасна възможност да се усвояват тези публични пространства, смята Калин Серапионов.

Така идеята се развива и същата година се оказва много успешна за този проект. 

„Ние тогава представихме 18 артисти, световни имена във видео арта“, разказва той. С известна пауза, заради пандемията, 5 години по-късно, проектът е одобрен от Министерството на културата.

“Поканихме Васил Владимиров като млад куратор да работи върху селекцията, а проектът е изцяло на Института за съвременно изкуство, като другите двама души, които са въвлечени пряко в организирането са Аксиния Пейчева и Мариела Бантова“, уточни Серапионов.


Снимка: ica-sofia.org

Защо „Неочаквана грижа“?

Кураторът Васил Владимиров обясни, че това е свързано тематично с някои от творбите, които ще бъдат представени.

Показвайки изкуство на необичайно място, където не се очаква да бъде видяно, то идва при хората неочаквано, без да подозират. 

„Формата на изложбата по някакъв начин е свързана и със самата й концепция“, поясни той.

„Покрай пандемията бяхме свикнали да обръщаме поглед предимно към грижата за човека, здравето на човека, но е добре да си дадем сметка, че тя не е само в тази посока – тя е повсеместна и е насочена и към общото пространство, което обитаваме. Грижата не е само тема, тя в случая става контекст", категоричен е Калин Серапионов.

От 28 април, в продължение на 30 дни, ще бъдат представени 9 видеопроизведения в три сегмента, всеки с продължителност по 10 дни. Ще бъде изложено както чуждестранно, така и българско изкуство, така че да се постави в европейски и глобален контекст.  

В първия сегмент, с който се открива експозицията ще бъдат представени творби на Елжбета Бачикова, Полин-Корние Жартин и Адриан Дзанели

Чуйте още подробности от разговора на Лили Големинова в звуковия файл.

По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пактът на ЕС за миграцията рискува да не успее да защити непридружените деца

Фондация за достъп до права (FAR) се присъедини към 29 организации, за да предупреди, че Пактът на ЕС за миграцията и убежището рискува да не успее да защити непридружените деца на границите на Европа. Въпреки че Пактът на ЕС включва редица гаранции за защита на непридружените деца, на практика той вероятно ще изложи децата на още по-големи рискове...

публикувано на 21.11.24 в 15:15

Най-добрият роман на Карлос Мола излиза на българския книжен пазар

"Мълчанието на майките" е дългоочакваното продължение на криминалната поредица за инспектор Елена Бланко, от испанската литературна сензация Кармен Мола. Също както в предишните три книги – „Кървавата годеница“, "Пурпурната мрежа“ и "Годината на свинята“, историята е едновременно ужасяваща и съкрушаваща. Преводът и този път е на Анелия..

публикувано на 21.11.24 в 14:17

Джаз със стил - Даниела Белчева квартет в Париж на фестивала Jazzy Colors

Даниела Белчева е от Варна, живяла е и е работила в Скандинавските страни и откакто си е в България създава фина, елегантна и стилна музика, най-вече на територията на джаза, но не само. За нея 2024 година преминава под знака на третия й албум “Naïve”. Той беше представен в съпътстващата програма на Международния музикален фестивал „Варненско лято“,..

публикувано на 21.11.24 в 14:17

Строително скеле до столичен булевард се е наклонило опасно заради силния вятър

Строително скеле на столичния булевард "Данаил Николаев" се е наклонило опасно вследствие на силния вятър в София. Няма пострадали хора, районът е отцепен, съобщиха от СДВР. Жълт код за силен вятър в цялата страна

публикувано на 21.11.24 в 13:55

Режисьорът Валерия Минева ще постави пиесата "Приятнострашно" на софийска сцена

Валерия Минева е млад режисьор от колоритния град Габрово, която гостува в „Добър вечер, София“ , за да съобщи радостната новина за свой предстоящ гастрол в Théatro отсам канала , където ще постави постановката  “Приятнострашно“ . Постановката е по текст на Яна Борисова. "Майсторска комбинация между романтика и хумор, преплетени в..

публикувано на 21.11.24 в 12:55

Аудио-визуалната инсталация "Вечерята" разглежда семейните взаимоотношения и конфликти

От 23 до 26 ноември 2024 г. между 16.00 и 22.00 ч., в Културно пространство "Бобина", ще бъде представена експерименталната аудио-визуална инсталация на режисьорката Златина Тенева "Вечерята". Спектакълът проследява завихрянето на семеен конфликт, в който детето неволно се оказва не само наблюдател, а и участник. Инсталацията преплита кино и..

публикувано на 21.11.24 в 12:06
Живописецът Панчо Малезанов

Изложбата "Контрасти" среща графика и живопис на Панчо Малезанов и Васил Петров

"Контрасти" - изложба, в която си дават топла приятелска среща живопистта и музиката. На 22 ноември известният български художник Панчо Малезанов ще открие съвместна изложба с много обичания български музикант и джазмен Васил Петров. Художникът има зад себе си 30 самостоятелни изложби за малко над 30 години, близо 30 участия в общи художествени..

публикувано на 21.11.24 в 11:18