В предаването „Радиокафе“ представяме един красив, градски проект на тема „Неочаквана грижа“. Той ще се случи в подлеза "Царевец", където ще бъдат представени видео-арт произведения.
За него разказват събеседниците Калин Серапионов – директор на Института за съвременно изкуство, които организират и реализират събитието и Васил Владимиров – куратор на проекта.
"Първото издание на този проект осъществихме през 2018 година, по време на Европредседателството, тогава проекта се казваше „Видео Европа за всеки“ и бе фокусиран изцяло върху видео арта, съвременното видеоизкуство представено на публично място“, споделя Серапионов.
Той разказа как при вида на 3 изоставени магазина в близост до мястото където живее, му хрумва, че те биха могли да бъдат преобразени, чрез показване на изкуство и по този начин да се осмисли мястото.
Много по-добре е, когато икономически те не функционират и са отживелица, просто да се предоставят за други цели и изкуството е една прекрасна възможност да се усвояват тези публични пространства, смята Калин Серапионов.
Така идеята се развива и същата година се оказва много успешна за този проект.
„Ние тогава представихме 18 артисти, световни имена във видео арта“, разказва той. С известна пауза, заради пандемията, 5 години по-късно, проектът е одобрен от Министерството на културата.
“Поканихме Васил Владимиров като млад куратор да работи върху селекцията, а проектът е изцяло на Института за съвременно изкуство, като другите двама души, които са въвлечени пряко в организирането са Аксиния Пейчева и Мариела Бантова“, уточни Серапионов.
Снимка: ica-sofia.org
Защо „Неочаквана грижа“?
Кураторът Васил Владимиров обясни, че това е свързано тематично с някои от творбите, които ще бъдат представени.
Показвайки изкуство на необичайно място, където не се очаква да бъде видяно, то идва при хората неочаквано, без да подозират.
„Формата на изложбата по някакъв начин е свързана и със самата й концепция“, поясни той.
„Покрай пандемията бяхме свикнали да обръщаме поглед предимно към грижата за човека, здравето на човека, но е добре да си дадем сметка, че тя не е само в тази посока – тя е повсеместна и е насочена и към общото пространство, което обитаваме. Грижата не е само тема, тя в случая става контекст", категоричен е Калин Серапионов.
От 28 април, в продължение на 30 дни, ще бъдат представени 9 видеопроизведения в три сегмента, всеки с продължителност по 10 дни. Ще бъде изложено както чуждестранно, така и българско изкуство, така че да се постави в европейски и глобален контекст.
В първия сегмент, с който се открива експозицията ще бъдат представени творби на Елжбета Бачикова, Полин-Корние Жартин и Адриан Дзанели.
Чуйте още подробности от разговора на Лили Големинова в звуковия файл.
Д-р инж. Анна Петракиева, заместник-изпълнителен директор в Агенцията по горите и преподавател по горска педагогика в Лесотехническия университет ни представя образователна инициатива „Лесовъд за един ден“, в рамките на която са предвидени състезателни игри за деца и родители, свързани с гората и горската професия: "Горската педагогика е..
Павел Балев безспорно е един от най-успелите български диригенти зад граница. Реномето му в Европа е впечатляващо високо. Това се дължи на задълбочените му познания, прекрасното познаване на репертоара, детайлната подготовка за всеки ангажимент и изключителната му работа с оркестъра. И на интересните и често необичайни програми, които конструира..
Краят на сладкарница “Цар Освободител” е по-тривиален от очакваното: На 8 септември 1945 във в-к Отечествен фронт се говори за сладкарницата като сборно място на другарите Тодор Павлов и подобни за "народно въстание" на сутринта на 9 септември. Пак там са се продавали билети за джазова вечер. В последствие в 1946, друг вестник говори за..
Светлана Мухова и новата ѝ книга "Извори за миналото на Копривщица от османските архиви": "Църквата е построена във времето, когато е създаден регистъра на мъжкото население. Над 10 годишните деца работят, около 60% от мъжете работят извън родното си място, дори 12 годишни деца работят с предприемчивите си родители в европейска Турция, Гърция. Описът..
Цигуларите виртуози Дина Шнайдерман и Емил Камиларов, на които цяла България се възхищава, се запознават на младежки фестивал в Берлин, където са конкуренти за първата награда - той от името на България, а тя от СССР. Дина я спечелва, а Емил се влюбва. И я чака цели 8 години, защото бъдещата му съпруга е малолетна и все още ученичка...
С „Маргаритка“ на мач. 11-14 април: футболни фенове от различни агитки се обединяват в името на децата. Събитието ни го представя Йордан Жечев: "Инициативата е да предаден любовта си към отбора. "Маргаритка" е социален проект - децата да имат достъп до качествено възпитание. Обиколихме фенклубовете на 16-те отбора в Първа лига. Стиснахме си ръцете за..
"Великден в града" – започва великденски базар в Градската градина. Подробностите от Теодора Бреме, организатор: "Постарали сме се нашите посетители да се потопят в празничното настроение. Днес сме подготвили кори с яйца за малките, а утре ще правим венци. Продължаваме до Велики понеделник. Всеки ден има програма с кулинарни изненади и ателиета за..