По думите му това е серия от събития, целта на които е участниците да станат активни граждани и бъдещи лидери.
"Проблемът, е че летвата е много ниска и не се работи по тематиката. В годините на Прехода сме стигнали дотам, че сме в тази ситуация днес. Ние вярваме, че това може да се промени именно, когато младите хора и новите поколения разберат какво е демокрацията. За да имаме истинска демокрация ние трябва да бъдем активна част от обществото и процесите около нас", сподели Джинсов. Той посочи, че възрастовата граница за кандидатите е между 15 и 25 години, като Академията ще започне работа и с възрастни хора.
"Нашата идея е, че е без значение дали имаш някакъв опит или не, ти си част от това общество и трябва да знаеш поне основните начини, чрез които можеш да си взаимодействаш с институциите. И когато виждаш някакъв проблем в своята общност, да знаеш по какъв начин можеш да повдигнеш темата и да достигнеш до разрешаването на този проблем", отбеляза Джинсов. Той добави също:
"Ние използваме методите на неформалното образование и обучение чрез преживяване. Ще има теоретична част, като лектори имаме дори преподаватели от университети, а всяко едно нещо, което го вкарваме като теория в последствие се разиграва и на практика, за да могат те и да го преживеят, а не просто да слушат за него. Утре започва първото ни обучение, което е фокусирано върху теми като демокрация, гражданско участие, взаимодействие между различните власти, какво е представителност и представителство".
Той сподели, че има и онлайн обучение от няколко месеца, през които младежите ще трябва да се научат как да правят изследване и проучване на мнението на младите хора около тях, както и ще бъде разяснена темата какво е партията и партийната система. Проектът е финансиран по програма "Еразъм+".
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Коментаторите на тази седмица във "Форум" обсъждаха следните теми: Какви трябва да бъдат приоритетите пред редовното правителство ? Абстрактна ли е темата за съдебната реформа? Когато няма стабилно правителство, държавната администрация прави... нищо. "Хората имат нужда от присъствието на държавата в техния живот, но до определени..
Какви ремонти на общежития се извършват с днешна дата в столицата и в цялата страна? Води ли това до проблеми с местата за настаняване? Променят ли се и как условията за настаняване в студентските общежития на различните университети? По тези ключови въпроси разговаряхме с председателя на Националното представителство на студентските..
Университетът за национално и световно стопанство (УНСС) през 2025-а ще отбележи своята 105-годишнина. Във връзка с честванията са предвидени различни събития. Повече за инициативите, както и за висшето образование у нас, разговаряме с проф. д-р Димитър Димитров – ректор на висшето учебно заведение . Той изтъкна, че за поредна година..
Банките осезателно вдигат лихвите по потребителските заеми . През декември 2024 г. средният лихвен процент на новоотпуснатите левови кредити за домакинствата вече е 10.03%, а с допълнителните такси годишният процент на разходите (ГПР) става 10.68%, сочат данните на БНБ. Ръстът на лихвите по потребителските заеми спрямо предходния месец (ноември)..
Вече стана ясно, че учителите са готови на протестни действия , ако не получат обещаното увеличение на възнагражденията. Според колективния трудов договор (КТД) техните възнаграждения трябва да са в размер, равен на 125% от средната брутна заплата за страната . " Не проектираме компромиси . Не сме обсъждали алтернативи. Очакваме да се..
Тази вечер (5 февруари 2025 г.), от 18.30 ч. в Литературния клуб на Столичната библиотека ще гостува Нинко Кирилов в поредицата "Поет на месеца". Той е автор на книги с поезия, проза и драматургия: “Двойници и животни” (2013 г.), “Човек сред хората” (2017 г.), “Три пиеси” (2018 г.), “По-сурово” (2019 г.), “Падане завинаги” (2021 г.), “И други..