Националната кампания „Зелено четене“ ще се проведе и тази година.
Третото издание започва на 6 май и ще продължи до 28 май.
Мотото на инициативата и този път е „Книгите сами ни намират“, съобщи пред БНР-Радио София Надежда Динева. Тя е журналист, писател и организатор на кампанията.
В нея наши автори и издателства даряват книги, които да достигнат до читателите, а целта е ясна – популяризиране на четенето на съвременната българска литература, включително на обществени места и сред природата.
Тази година творбите, включени в „Зелено четене", ще се намират на знакови места в паркове и градини в София, Пловдив, Бургас, Велико Търново, Видин, Ловеч, Добрич и Смолян.

„Трудно е да удовлетворим всички желания от различните градове, защото организацията не е лесна. Разчитаме на доброволци. Много съм благодарна на всички, които се включват и безапелационно подкрепят каузата. Щастлива съм, че някои от книгите буквално излизат от печатницата и влизат в кампанията“, изтъкна Динева (▲).
Тя посочи, че има автори, които участват в инициативата всяка година.
Включват се също литературни клубове, общини, образователни институции, и културни институти.
Книгите ще бъдат маркирани със специални стикери, ще има и книгоразделители с информация за тазгодишната кампания.
Сред книгодàрите този месец са автори като Захари Карабашлиев, Васил Попов, Никола Райков, Емилия Павлова, Благой Иванов, Симона Стоева и още много автори.
За още подробности чуйте разговора на Гергана Пейкова.


Под мотото "Скоростта е забавна" ще се проведе инициатива за запознаване със спорта шорттрек – бързо пързаляне с кънки на къса писта за деца и тийнейджъри. Организатори е Спортен клуб "Ледени звезди" с президент Биляна Пиронкова. "Това е трето поред събитие, което организира нашият клуб, който е създаден през 1996 година и е първият частен..
"Психоанализата е открила, че субектът, в полето на Другия, се сблъсква с това, което Лакан нарича по отношение на оралната фаза "гладът на Другия". Гладът на Другия се конституира като отражение на глада на субекта. Другият е не само артикулиран глад, той е и глад, който изисква и чрез това самият субект е отворен да стане обекта на глада на..
"Обявените за днес протести срещу разширението на синята и зелената зона за платено паркиране в София и увеличаването на цените няма да промени решението на Столичния общински съвет", заяви кметът Васил Терзиев. По думите на кмета реформата е задължителна, за да има ред в паркирането и средства, които да се връщат към кварталите за инвестиции. Вече са..
Ноември традиционно е месецът, в който творческият екип на Сдружение "Брас перспективи" се отправя към Северна Европа. През тази година музикалното пътешествие, което екипът започна през 2021-ва, достига своя край с премиерата на втория LP албум в проекта: "Коледни истории за брас и глас: Северно сияние" , който ще бъде достъпен в..
Център за изследване на аутизма бе открит и заработи през миналия месец към Факултета по науки за образованието и изкуствата (ФНОИ) на Софийския университет "Св. Климент Охридски". "Според мен тази стъпка даже закъсня, защото тези проблеми са социално значими и са свързани с много псевдонаучни теории – отбеляза пред БНР-Радио София..
Категорично не е вярно, че реформ ат а за паркирането е само повишаване на цените. Ние взимаме една система, надграждаме я, фокусираме я. Ако направим опит един месец на няма зони, в общината ще дойдат със списъци да ни молят да се въведе отново. Зоната въвежда ред! Това заяви пред БНР-Радио София лидерът на "Спаси София" Борис..
Граждани се готвят да блокират кръстовището при УНСС и Студентската поликлиника в София в знак на несъгласие за разширената зона за паркиране и увеличените такси. Терзиев и заместник-кметовете на София представят постигнатото от началото на мандата Протест след това ще се проведе пред Столичната община. Цената на синята зона от догодина ще..