Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В галерия "График Арт" до 14 май

Изложба по повод 100 години от рождението на Юли Минчев

Проф. Десислава Минчева

Както знаем, изкуството въздейства върху сетивата и емоциите. Такова е и графичното изобразително изкуство. За един безспорен класик в областта на графиката е разговорът в предаването "Радиокафе"  с професор Десислава Минчева, която организира изложба по повод 100 години от рождението на своя баща, уникалният български художник Юли Минчев.

Юбилейната експозиция бе открита на 19 април 2023 г. и показва от най-ранните до последните творчески периоди на художника. Юли Минчев завършва "Графика" при проф. Веселин Стайков, а специалност "Илюстрация" при проф Илия Бешков в Художествената академия

"Той преминава през много и различни творчески периоди и хората са много изненадани, особено от първите му неща, защото той е по-известен с последните си графики, които са по-синтетични, по-декоративни, абстрактни. В нашето семейство, той беше най-модерният художник въпреки, че беше най-възрастният. Беше и най-умерен – в разбиранията си, в поведението си", разказва проф. Минчева. Тя разкри, че началните му рисунки са изключителни и затова оставя хората да ги видят. 

"Това са рисунки, които вече много трудно някой прави и би правил, те са от всичките му пътувания, а той пътуваше доста. Сред тях има от Монголия, която той смяташе за най-прекрасната страна на света – рисунки правени на място, от Индия, Русия, Китай, включително – с туш и перо. Сядаш на една ливада и рисуваш", разказва тя. 

По думите й в по-късен етап той започва да прави графика, изцяло работи линогравюра – гравюра върху линолеум. "Много трудна техника, която дава различен поглед върху изображението, с помощта на огледален образ", поясни проф. Минчева.

Тя уточни, че технологично това не е сложна техника, но техническото овладяване на този образ е уникално. Хората малко подценяват графиката, каза още тя.

Последната самостоятелна изложба на Юли Минчев е била през 1997 година.

Елементът на уникалност в неговата творческа дейност се състои в това, че близките му не са запознати с това, което той твори. 

"Никога не ни е показвал абсолютно нищо от това, което прави, до момента на изложбата", твърди проф. Десислава Минчева. По нейните думи едва тогава те са виждали това, което той е сътворявал с годините.

Казват, че най-добрите графици са били и илюстратори. Професор Юли Минчев е бил главен художник на престижното за времето си издателство "Отечество", работил е по оформлението на списания и комикси, оформител е на прочутото списание "Антени", член на дружеството "Приятели на Индия", съставител и оформител на двутомния албум "Войните на България".

От разказа на проф. Минчева разбираме, че художникът е правел илюстрациите съвместно със съпругата си. 

"Това наистина беше голяма част от техния общ живот. Те винаги двамата ги правеха, като Илф и Петров – той ги измисляше композиционно, а тя с туша и перото, температа ги довършва", казва тя. И допълва, че този творчески период обхваща предимно 60-те и 70-те години. "Някои от тези илюстрации аз пазя, но други са останали по издателствата", твърди тя.

Творческата линия във фамилия Минчеви продължава и днес.

Чуйте още от разказа на дъщерята на художника Юли Минчев – проф. Десислава Минчева в разговора на Гергана Пейкова.

По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Президентът свиква Съвета за национална сигурност заради упойващите вещества сред младите

На 18 февруари президентът Румен Радев свиква заседание на Консултативния съвет за национална сигурност, съобщи прессекретариатът на държавния глава. Темата на заседанието е "Рискове и заплахи пред националната сигурност, произтичащи от разпространението на наркотични и упойващи вещества сред подрастващото поколение и злоупотребата с тях".

публикувано на 03.02.25 в 12:11

Преди покупка на автомобил втора употреба, задължително го прегледайте в сервиз

Голяма част от автомобилите по софийските пътища са амортизирани или са с технически проблеми. Не са малко и шофьорите, които правят компромис по отношение на състоянието на гумите на автомобила, който управляват. Над 70% от колите, които се движат по пътищата у нас са над 15-годишни. Годишният технически преглед не е достатъчен, за да сме..

публикувано на 03.02.25 в 09:14

Увеличават се хоспитализираните в "Пирогов" жени с проблеми след инжектиране на ботокс

Снощи в спешната университетска болница "Пирогов" е била хоспитализирана още една жена с проблеми след поставяне на ботокс, съобщиха от болницата. Така към момента в "Пирогов" са търсили помощ общо седем пострадали жени от такава манипулация, като пет от тях са останали за лечение, а две не са пациенти на болницата. По-рано в неделя от лечебното..

публикувано на 03.02.25 в 08:19

Следва период на захлаждане, в София днес температурата ще е около 7°

Днес вятърът ще се ориентира от северозапад, в Източна България от североизток, ще се усили и с него ще нахлува студен въздух. Облачността над почти цялата страна ще се увеличи и на места ще започнат превалявания от дъжд, който с понижението на температурите, вечерта и през нощта срещу вторник във високите полета, Предбалкана и североизточните райони ще..

публикувано на 03.02.25 в 07:35
Сливница

Сливница е втора Шипка

Време е за поредното ни гостуване в Сливница. Този път започваме с Младена Шуманова - педагогически съветник в Професионалната гимназия по транспорт и с ученика в 8 клас Александър Русков за създадената преди 2 години междуучилищна телевизия: "60 години сме град, но имаме много история, населено място сме от древни времена, на Римски път сме. В..

публикувано на 02.02.25 в 11:14

Историята оживява - Радиотеатърът, части 1 и 2

Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът  е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..

публикувано на 01.02.25 в 16:00
Кино “Модерен театър”

Софийски разкази - Кино “Модерен театър”

Най-старият киносалон в България е “Модерен театър” (известно и като "Цанко Церковски" след 9 септември). Слушаме откъси от рекламен текст за откриването на Кино “Модерен театър”, както и откъси от спомените на Георги Каназирски - Верин за първия кинематограф в София и за първата кръчма, обърната в кино преди създаването на Кино “Модерен театър” в 1908...

публикувано на 01.02.25 в 15:00