Фондация „Красива наука“ в партньорство с Министерството на образованието и науката и с подкрепата на Столичната община, организира ХІІІ издание на Софийския фестивал на науката от 11 до 14 май в София Тех Парк.
Събитието е чакано с нетърпение от ученици и младежи, родители и учители заради богатата програма, в която са предвидени 40 щанда с демонстрации и експерименти, изложби, научна книжарница и дейности на открито. Ще участват повече от 120 утвърдени и млади учени, иноватори, изследователи, комуникатори на науката и творци от Австрия, България, Кения, Китай, Обединеното кралство, Полша, Португалия, САЩ, Украйна, Франция, Чехия.
Официалното откриване ще се състои на открито на 11 май (четвъртък) от 11:00 ч. в Зона „Големият взрив“ с участието на официалните гости.
Инициативите в програмата са групирани в няколко тематични цикъла, посветени на Здравето, Космоса, Наука и изкуство, Нашата планета, Технологии и Годишнини.
В програмата за ученици са предвидени презентации, научни шоута, състезания, както и работилници по роботика и електроника, химия и физика, правене на хартия или спектроскоп, оптични илюзии, 3D моделиране и принтиране, за загадки и артефакти от света на животните, ще се отбележат 400 години от рождението на Блез Паскал с темата „Триъгълници под налягане“ и редица други.
„Надяваме се с тези около 150 събития за тези 4 дни да направим празник за всички, които обичат науката и дойдат там“, отбеляза пред БНР-Радио София Ивайло Славов – програмен директор на фестивала. Той допълни, че проявите ще се проведат в 3 големи зали, 4 – за работилници и 2 демонстрационни зони.
Славов подчерта, че експертите, които ще се изявят, са истинските източници на достоверна информация.
Той обърна внимание и на чуждестранните участници, сред които проф. Жан-Мари Тараскон и Франсоаз Претьо от Франция, проф. Стийв Брусати и д-р Андрю Стийл от Обединеното кралство (ще можем да вземем автографи от двамата), д-р Стефани Малъм от САЩ, световноизвестният фантаст от Китай Лиу Цъсин и други.
Един от авторитетите във фестивала - проф. Роберт Пенчовски разказа за „новите кандидати за антибиотици“ и как българските учени подхождат, за да стигнат до тях.
Той припомни, че антибиотиците са необходимост, те са на второ място по спасяване на човешки живот (на първо място е сапунът), но за съжаление бактериите развиват резистентност рано или късно към тези медикаменти.
Проф. Пенчовски съобщи, че се очаква най-скоро да бъде създадена нова лаборатория в Биологическия факултет.
▲ Ивайло Славов, д-р Евгения Сарафова, проф. Роберт Пенчовски и Катя Василева
За работата си в студиото на Радио София разказа и гл. ас. д-р Евгения Сарафова. Тя е специалист по геопространствените технологии, преподавател в Софийския университет „Св. Климент Охридски“ и съосновател на Географ БГ.
С колегите си тя събира данни за създаването на карти за географската среда и света около нас.
Източниците за събиране на такава информация са различни, подчерта тя – космически спътници, датчици в околната среда, за градската среда, пътя на водата. Данните могат да послужат за визуализиране на процесите и тенденциите, за създаването на компютърни модели.
Лекцията на д-р Сарафова „Сателити на лов за горещи вълни“ ще бъде на 13 май от 14:30 часа.
За разлика от земетресенията и наводненията, които са с внезапен характер, ефектите от горещите вълни се усещат дни след започването им, затова се наричат и „тих убиец“, разясни още експертът.
Чуйте разговора на Катя Василева.
"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.
Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..
Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..
„О(б)твързан“ – премиера в Театър Възраждане – Тери Фишър, режисьор на спектакъла и част от трупата на театъра: "Изключително умна комедия с много прости средства. За героя не е лесно, той е над нещата, колебанията му го спират. Предизвикателство е да не се плузгаш по повърхността. Опитали сме се да уцелим театралния език, съчетание на танц и текст,..
Покана за София дръм фест от Боян „Бонзи“ Георгиев – барабанист и организатор на фестивала: "Това е единственото ежегодно барабанно събитие. Барабанния ни уъркшоп се казва клиника - пет различни за един ден. Пръв ще е един 16-годишен бъдещ Дейв Уекъл. Всеки, който е бил на барабанна клиника знае, че се води разговор между свирещия и публиката,..
Развитие на креативността при децата и важността на безопасните играчки - говорим по темата с Жени Илиева, предприемач и създател на безопасни детски играчки: "Безопасна е играчка от безопасен материал, да е рециклируем и да не замърсява средата. Пластмасовите играчки са сред първите замърсители на околната среда. Играчката не е просто забавление,..
Цвета Балийска ни представя Фестивала на авторския театър: "Проведохме три дискусии с творци от полето - всеки творец го прави по свой начин и нямаме нужда от дефиниции що е това фестивал на авторски театър. Има разграничение между драматургичен и авторски театър. Разликата е в процеса на създаване - при авторския, процесът на създаване е по време на..