Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

БТС организира обучителни планински лагери за ученици

Снимка: Архив

Българският туристически съюз (БТС) организира детски образователни лагери. Целта е да се насърчат и подкрепят подрастващите по отношение на активния туризъм, алпинизма и новостите в спортно-туристическата област.

С детайли по темата е разговорът с Васил Николов – ръководител “Стопанска дейност“ във БТС.

Лагерите ще стартират още през лятото, увери той и допълни, че БТС е почерпил вдъхновение от историята на Юношеския туристически съюз (ЮТС) - младежка туристическа организация, създадена през 1911 година с цел да обедини младежи от цялата страна, които развиват туристическото движение. Те са се занимавали с много сериозни неща като туристически маркировки и хижестроене, посочи Николов:

„Това ни наведе на мисълта, че тогава, по онова време, младежите са били много предприемчиви и активни, а днес тази дейност е донякъде пренебрегната. Смятаме, че връзката между младежите, природата и планината е малко занемарена и ние като една национална организация, която би трябвало да има грижа за това, намираме и своята собствена вина.“

Така БТС възстановява като своя подструктура ЮТС и поема инициативата за създаването на образователните лагери.

„Когато децата преминат през първия базов обучителен лагер, те получават най-основни умения, които им предоставят възможност да бъдат членове на Юношеския туристически съюз. Това са основни умения за общуване с природата и поведение в планината като например – какво трябва да съдържа туристическата раница, по какъв начин се разпъва палатка, как да опазим природата, как да се придвижваме и други.

„Когато децата станат членове на ЮТС, те ще получат чувство за принадлежност и ще могат да е запишат на някои от профилираните лагери, в които ще развият своите умения, за да членуват в БТС като цяло“, увери Васил Николов.


Предвидените обучения са в няколко направления - базов туристически модул, топография и ориентиране, алпинизъм и катерене, планинско спасяване и долекарска помощ, воден туризъм в тихи и бързи води, спелеология и пещерно дело, маркиране и облагородяване на пътеки и туристически обекти.

Всяко дете, взело участие в лагера, ще получи удостоверение със степен на израстване в ЮТС, както и значка, удостоверяваща съответната премината степен – кандидат, стажант, инструктор към ЮТС. Всички практически занятия ще бъдат водени от сертифицирани професионалисти в съответната област.

Възрастовите групи са разделени на 3 категории: от 1.  до 4. клас, от 5. до 8. клас и от 9. до 12. клас, тъй като обучителните програми са различни и са адаптирани за всяка възрастова група.

Всеки един от от учениците трябва да премине през базов обучителен лагер, за да продължи напред, уточни Васил Николов.

Чуйте още подробности по темата от разговора на Невена Николова в звуковия файл. 

По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Етрополе

Етрополе като европейски град

Гостуваме на празника на община Етрополе. В началото с нас е  Теодора Ботева, представител на местен бизнес:  

обновено на 30.06.24 в 11:50

За да бъде наистина Дунав „хубав и син“

Тази седмица (на 29 юни) беше отбелязан за поредна година Денят на Дунав под мотото „Да пазим Дунав син“. Всяка една от Дунавските държави беше избрала как да го отпразнува – например, във Видин започна фестивала на изкуствата „Реката“, в Тутракан се проведе конкурс за изработка на творба от естествени материали „Флората и фауната на Дунава“, в..

публикувано на 30.06.24 в 11:23

Текстове на Георги Марков оживяват отново в пиесата "Архангел Михаил"

На 30 юни 2024 г. (неделя) от 19:30 в "Нов театър“ – НДК, ще се изиграе последното представление за сезона на спектакъла "Архангел Михаил" по текстове на Георги Марков. Това е единствената българска пиеса, печелила първа награда за драматургия на театралния фестивал в Единбург (1974). Тя не е била представяна пред българска публика повече от 30..

обновено на 29.06.24 в 16:55
Илия Христов

Историята оживява - Музеят на футболен клуб “Левски"

Разговорът е с Илия Христов - председател на сдружение “Сини сърца”. Именно организацията реализира проекта за Музей на футболен клуб “Левски” . Музеят е открит на 2 октомври 2019 година: Мястото е стадион “Георги Аспарухов” - Герена и в него всеки може да види някои от светините на клуба - учредителния протокол, легендарните трофеи “Улпия..

публикувано на 29.06.24 в 16:00

Софийски разкази - Старите софийски пазари

Софийски разкази - Старите софийски пазари: "В 1879 населениет вече е пораснало от почти 12 хиляди на цели 20 хиляди. Имало е множество чаршии до северната част на бул.Дондуков (днес - МС и ЦУМ), наблизо е бил и еврейският квартал. Касапската е съвпадала с района на днешния МС - крива уличка с дюкяни, пред които са били изложени части от животни...

публикувано на 29.06.24 в 15:00

Винофония на Варненско лято

Лили Големинова представя един от най-старите европейски музикални фестивали -  „Варненско лято“ . Един от скорошните му акценти с пианиста Жюлиен Жерне, както ще разберем от нея, е типично френски като съчетание: " Международният музикален фестивал „Варненско лято“ скоро ще стане на впечатляващите 100 години. Всичко започва през 1926 година, когато..

публикувано на 29.06.24 в 14:30
Гена Димитрова с Георги

Адресите на любовта - Гена Димитрова

Прочутата оперна прима Гена Димитрова среща съпруга си когато е студентка в Консерваторията и мие чиниите в мензата, за да се издържа. Тогава по-състоятелните ѝ колежки иронично се подсмихват, но именитата вокална педагожка Лиляна Жабленска им казва веднъж "Сега вие ѝ се смеете, че ви мие съдовете, а един ден може би вие ще миете нейните"...

публикувано на 29.06.24 в 13:55