Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Гимназията "А. С. Попов" отбеляза своя патронен празник като "Училище за пример"

Снимка: Георги Нейков, БНР

В  предаването „Радиокафе“ разказваме за Професионалната гимназия по аудио-видео и телекомуникация „Александър Степанович Попов“.

Нейният патронен празник е на 7 май – Денят на Радиото и телевизията, но поради това, че датата съвпадаше с почивните дни, се отбелязва на 9 май. 

Директорката Маргарита Янакиева разказа за гимназията, специалностите, как и защо се борят за титлата „Училище за пример“.

 С радост тя посочи, че освен патронния празник на учебното заведение, то отбелязва и 63 години от създаването си.

Най-хубавото в гимназията е екипът – семейството на „Попов“, ние тук сме едно сплотено семейство. Работим по разгръщане на нашата училищна общност, към която причислявам не само  настоящи ученици, учители и родители, но и всички бивши преподаватели и ученици, в това число бизнеса и висшите училища, които поемат нашите кадри“, изтъкна Янакиева. 

 "Ежедневно работим за разгръщането на потенциала на тази общност, защото управленският екип на гимназията вярваме, че само по този начин можем да предложим на учениците ни, едно качествено образование, качествена подготовка и възпитание в дух на емпатия – да бъдат хора", категорична е тя.

За „Училище за пример“ нещата се получават не от първия път. „На втората година успяхме. Програмата е към фондация „Заедно в час“ с подкрепата на фондация „Америка за България“. Същностното е това, че програмата поставя в центъра именно ученика и екипната работа, чрез която се създават условия за благополучие за него, а за нас е важно да предложим точно това – добри възможности  и сериозна подготовка, за да могат учениците успешно да се реализират на пазара на труда или да допълнят подготовката си във висше училище и да станат качествени специалисти в  своята област, обясни директорката.

Тя допълни, че гимназията дава добра подготовка в областта на електрониката, автоматизацията, комуникацията, компютърна техника и науки – все модерни и търсени специалностти.

„За щастие можем да се похвалим с много голям интерес към училището, учениците постъпват с един добър бал след 8-и клас и след това получават добра реализация на пазара на труда и във висшите училища, търсени са от бизнеса и големите разпознаваеми фирми в областта на електрониката, с които имаме и договорни отношения за предлагане на стаж  на производствената практика в техните бази, разбира се, те биха могли да продължат да работят там, при завършване на средното си образование, поясни Маргарита Янакиева.

За постигане на високите цели в качествено образование е нужна и добра база, което също е водеща грижа на екипа.

„Реализираме един много сериозен проект за обновяване на базата по програма „Региони в растеж“, каза още Янакиева и допълни:
„Имаме подходящото оборудване – създадени на високо ниво учебни лаборатории и работилници, което дава възможност за една добра професионална подготовка и компетенции на учениците“.

Чуйте още подробности по темата от разговора на Лили Големинова в звуковия файл.

По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 05.02.25: Рискът от даването на власт в чужди ръце няма да съществува след края на президентския мандат

Коментаторите на тази седмица във "Форум" обсъждаха следните теми: Какви трябва да бъдат приоритетите пред редовното правителство ? Абстрактна ли е темата за съдебната реформа? Когато няма стабилно правителство, държавната администрация прави... нищо. "Хората имат нужда от присъствието на държавата в техния живот, но до определени..

публикувано на 05.02.25 в 18:40
Ангел Стойков

За последните 20 г. са ремонтирани само половината студентски общежития

Какви ремонти на общежития се извършват с днешна дата в столицата и в цялата страна? Води ли това до проблеми с местата за настаняване? Променят ли се и как условията за настаняване в студентските общежития на различните университети? По тези ключови въпроси разговаряхме с председателя на Националното представителство на студентските..

публикувано на 05.02.25 в 18:25

УНСС с нови учебни програми и инициативи през 105-ата си година

Университетът за национално и световно стопанство (УНСС) през 2025-а ще отбележи своята 105-годишнина. Във връзка с честванията са предвидени различни събития. Повече за инициативите, както и за висшето образование у нас, разговаряме с проф. д-р Димитър Димитров – ректор на висшето учебно заведение . Той изтъкна, че за поредна година..

публикувано на 05.02.25 в 17:45

Дали и как биха се вдигнали лихвите по кредитите у нас?

Банките осезателно вдигат лихвите по потребителските заеми . През декември 2024 г. средният лихвен процент на новоотпуснатите левови кредити за домакинствата вече е 10.03%, а с допълнителните такси годишният процент на разходите (ГПР) става 10.68%, сочат данните на БНБ. Ръстът на лихвите по потребителските заеми спрямо предходния месец (ноември)..

публикувано на 05.02.25 в 16:24
Юлиян Петров

Юлиян Петров: Очакваме образованието да е сред приоритетите на кабинета

Вече стана ясно, че учителите са готови на протестни действия , ако не получат обещаното увеличение на възнагражденията. Според колективния трудов договор (КТД) техните възнаграждения трябва да са в размер, равен на 125% от средната брутна заплата за страната . " Не проектираме компромиси . Не сме обсъждали алтернативи. Очакваме да се..

публикувано на 05.02.25 в 15:14

Нинко Кирилов е поетът на февруари в Столичната библиотека

Тази вечер (5 февруари 2025 г.), от 18.30 ч. в Литературния клуб на Столичната библиотека ще гостува Нинко Кирилов в поредицата "Поет на месеца". Той е автор на книги с поезия, проза и драматургия: “Двойници и животни” (2013 г.), “Човек сред хората” (2017 г.), “Три пиеси” (2018 г.), “По-сурово” (2019 г.), “Падане завинаги” (2021 г.), “И други..

публикувано на 05.02.25 в 14:05