Известни поети и писатели ще отправят свои послания за книгите, четенето, библиотеките и библиотекарите. Вокален ансамбъл „Елици“ към НГДЕК „Св. Константин Кирил Философ“ ще изпълни автентични църковнославянски песнопения за читателите и посетителите на библиотеката и гостите на столицата.
Посетителите могат да разгледат и документалната изложба „Жажда за знание – поход към образование. Образът на българското училище – края на XIX – началото на XX век“, която представя старопечатни учебни издания.
В библиотеката са представени и тематични постери, посветени на празника на първоучителите – 11 май, на техните ученици и последователи.
През миналата година, Столичната библиотека е подновена с 21 000 нови заглавия, каза пред Радио София д-р Светослава Тончева – началник сектор “Обществени, естествени и точни науки“ в Столичната библиотека.
„В приоритетите за следващите две години сме си поставили амбициозни цели – инвестиране в нови технологии и услуги, но и разширяване влиянието на Столичната библиотека с откриване на нови филиали. На този етап се обмислят варианти за „Младост“ и „Дружба“, добави д-р Светослава Тончева.
По думите й, през миналата година Столичната библиотека е отчела най-високи резултати от десетилетия по отношение на регистрирани читатели и взети книги.
„Ние достигнахме 530 000 заети книги за 1 година. За първото тримесечие на тази година, ние вече сме постигнали резултатите от шестмесечието на миналата година, т.е. ние вече имаме 50 000 повече раздадени книги от миналата година за същия период“, сподели д-р Светослава Тончева.
Тя добави, че тази вечер ще бъдат връчени и награди за най-активни участници в доброволческата кампания „Библиотекар за един ден“, както и традиционните награди на Директора на Столичната библиотека „Библиотекар на годината“.
През целия ден за децата в Детския, Американския център и Тийн лабораторията ще има интересни stem игри, арт ателиета, видео прожекции, атрактивни занимания с ботове и 3D писалки.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
"Добър вечер, София" казаха Яна и Роман директно от Green gallery - едно ново пространство за екзотични растения и флорално изкуство, където цветята присъстват във всякакви видове и форми. "Имаме фотография, има графика, живопис, акварел - в общи линии, без ограничения в някакъв конкретен стил, дори авторите влизат в нетипични роли, като..
Около 1/3 от метрото през "Слатина" е готово. Изграждането на трасето от 6 станции трябва да завърши през есента на 2027 г. Разширението напредва с добри темпове, констатираха днес кметът на София Васил Терзиев, проф. инж. Стоян Братоев и изпълнителния директор на „Метрополитен“ Николай Найденов, заедно с кмета на район "Слатина" Георги Илиев...
След пожара частичното бедствено положение на територията на засегнатите населени места в Община Костинброд остава до понеделник, съобщи пред БНР-Радио София кметът Трайко Младенов. В момента продължава описването на щетите. "Още очакваме от компетентните органи да ни кажат какъв е източника на възникналия пожар. Първата ни задача беше..
Вече три години от гражданска инициатива “Княжевецъ“ организират доброволчески акции за почистване на отводнителните канавки на туристическите алеи в Княжевската борова гора - биват премахвани наноси и пясък, а материалът се връща в издълбаните от водата алеи. Целта е, те да не се увреждат от стичащата се вода. Сега е ред да се направи..
Много от нещата, които искахме да решим и приемем в Столичния общински съвет (СОС) през този сезон, не можаха да станат, защото или бяха блокирани в ранен етап, или бяха саботирани в самите сесии. Съветът може да направи много неща, но политическо отношение излизаме във ваканция нито като оптимисти, нито като песимисти. Това е оценката пред..
В разгара на активния сух и много горещ летен сезон, стартира кампания, наречена “Безотговорността е най-опасната искра“ . Темата ѝ ще бъде “Разходи се сред природата - не оставяй следи“ . В предаването „Добър вечер, София“ разговаряме с инж. Дарин Ковачев - главен горски инспектор към дирекция Природен парк “Витоша“ , за това по какъв начин..
Мими Шишкова е позната в социалните мрежи като "проклета жена". Тя разказва политически сюжети в TIkTok видеа . Редовно качва в платформата хумористично съдържание, с което обяснява как работят някои институции или пък критикува политически партии. Случвало се е китайското приложение да свали нейно видео, но сега вече изтрива целия ѝ профил...