Гост в предаването „Радиокафе“ бе Надежда Павлова, куратор на изложбата, която разказа повече.
Тя разкри, че двамата фотографи са познати отдавна на екипа на галерията.
„Ванеса Уиншип и Джордж Георгиу са чести гости на Международния фестивал в Пловдив, по покана на доцент Никола Волтлиев. Ние сме посещавали изложби, които организират там. Всеки от тях показваше свои индивидуални проекти, а през 2020 г. показаха един кураторски проект, който представя съвременната британска фотография“, разказа Павлова и допълни, че най-впечатляващото за двойката фотографи в, че те са винаги заедно – пътуват заедно, работят заедно и въпреки това всеки от тях има свой индивидуален почерк във фотографията.
„Всеки от тях като артист е изключително интересен, но като двойка далеч надминаваха очакванията ни и много искахме да ги представим като един творчески тандем, който е заедно и в своите артистични прояви“, посочи още тя.
Пътувайки заедно и снимайки отделно те посещават доста места по света, сред които Иран, Ирак, Сирия, Армения, били са в САЩ и на Балканите – Косово, Сърбия, Турция, Гърция. Стигнали са и до българското село Мандрица.
„Това, което искахме да покажем в тази изложба, е именно дългия път. В някакъв аспект можем да ги определим като двойка номади, които започват своя път от един британски университет и той продължава в рамките на 40 години“, разкрива кураторът Надежда Павлова.
Чуйте повече подробности от разговора на Мария Бояджиева за двамата фотографи, разликата в творческия им подход и как те попадат в българското село Мандрица.
Изложбата „Дългият път“ се открива в 19 часа днес, в галерия „Синтезис“
На 13 май по повод Нощта на музеите, двамата автори ще имат среща с посетителите от 15.00 часа и ще разкажат за проектите си.
На 12 юни в галерията ще бъде представена библиотека с техните фото-книги.Продължава седмицата, в която коментатори във "Форум" са Иван Господинов - председател на УС на сдружение "Образование без раници", и Стоил Цицелков – социален и културен антрополог, от "Обединение Честни избори" (ОЧИ). Основните теми, на които се спря тяхното внимание днес, бяха: Успешен ли беше тестът на системата BG-Alert заедно със..
На 3 април София ще бъде домакин на първата международна среща на консорциума EU CodeWeek - една от водещите европейски инициативи за насърчаване на дигиталното образование и повишаване на дигиталните умения. В срещата ще участват представители на Европейската комисия, Министерството на образованието и Министерството на иновациите и..
Поредица от концерти само с българска музика в Първо студио на Българското национално радио (БНР) третира една изключително важна тема - създаването на музика за деца в творби за инструмент и оркестър. Посока, в която отдавна твори и пише наистина уникални Малки концерти за различни инструменти и оркестър проф. Борислава Танева . Тя бе гост в..
Парламентарната комисия по правни и конституционни въпроси в края на февруари прие на първо четене три законопроекта за насърчаване на доброволчеството. Предстои работна група да избере и обедини най-подходящите текстове за защита и насърчаване на доброволческата дейност в България. В момента в страната няма правна рамка, която да гарантира..
Хубен Черкелов е един от най-известните художници отвъд Океана, а и не само. През 1998 г. завършва Националната художествена академия, специалност “Живопис“, както и майсторски клас по живопис при Йорг Имендорф в Амстердам (1995). Председател е на Клуба на (вечно) младия художник към СБХ (1992). Съосновател на групата „“Нови Радикални..
Днешният едновременен тест на сиренната система и Bg Alert е преминал успешно . Данните се обработват, но съобщението е излъчено над 98% от територията на цялата страна. За 2% няма информация от клетките на мобилните оператори. За 2025 г. е насрочен още един такъв двоен тест и той ще е в първия работен ден на октомври . Това съобщи..
"Конфликт" е театрално дружество , което създава, продуцира и организира събития в сферата на изкуствата с акцент върху театъра. Дългосрочната им цел е да провокират, да задават въпроси, да разбудят хората и да върнат критичното мислене, разсъжденията и любовта към изкуствата в ежедневието на обществото. Основано е от режисьора Александър Христов..