Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Павел Балев дирижира „Крале и кралици на операта“ в Азия

2
Павел Балев
Снимка: J. P. Bongartz

Във всяка от програмите звучи и Молитвата на Мария Десислава от Парашкев Хаджиев:

Павел Балев безспорно е един от най-успешните български диригенти в Европа, в продължение на 13 години той беше начело на оркестъра в Баден-Баден и то увеличавайки публиката и повишавайки категорията му (в Германия има стройна и ясна схема в това отношение). В момента Павел Балев ръководи два състава - симфоничния оркестър в Зондерхаузен/Нордхаузен (може би най-старият в Германия)  и същевременно е музикален директор на Оперния театър в Лимож. А съвсем в момента е на впечатляващо турне в Азия заедно с прочутото сопрано Диана Дамрау и  бас-баритона Никола Тесте. На 13 май с голям успех и много аплодисменти минава концерта в Тайван. Отново с Молитвата на Мария Десислава от Парашкев Хаджиев – на български език на най-големите сцени в Азия.

Говорихме с Павел Балев преди заминаването му за Азия, включихме го от Лимож, където отново щеше да има българска нишка – за солист в концерта Павел Балев беше поканил младата и много талантлива Лия Петрова. „Опитвам се да представя България п най-добрия възможен начин – сподели диригентът за Радио София,  - и като произведения, и като гостуващи солисти. На предния ни концерт тук свирихме Класично и романтично от  Панчо Владигеров. Французите много се зарадваха да открият един автор, когото не познават. Музиката им хареса, тя е фина, култивирана, филтрира цялата европейска традиция по един много красив начин“. В началото на годината Павел Балев представя пред немската публика Симфоничните вариации по тема от Добри Христов от Марин Големинов.


Като музикален директор Павел Балев се ползва с доверието на ръководството на оркестъра в Лимож и продължава мисията си да проправя път на българската музика и солисти. „С радост направих връзка с Лия Петрова и я поканих да направи своя дебют в Лимож, още повече че тя прави една много хубава кариера във Франция“ – обясни той. На въпроса ми дали се иска смелост и трудно ли е да бъде убедено ръководството на оркестрите, с които работи Павел Балев, да се програмират неизвестни за тамошната публика български творби, той отговори, че го приема като мисия и че си е изградил име и репутация, които му позволяват да го прави. Но избира наистина само най-добрите образци от българската музика и солисти от висока класа. Така и концертът на Лия Петрова в Лимож минава с голям успех. И всичко това се случва в една фантастична зала с 1400 места, каквато е залата във френския град.

Турнето в Азия e второ за Павел Балев след 2017. Тогава е имало покана да се върнат много по-скоро с Дамрау и Тесте, но идва пандемията. Но се турнето се осъществява и на всеки един от концертите (5 с оркестър и един с пиано) публиката чува и прелестната Молитва от Парашкев Хаджиев. Диана Дамрау я научава за концерта си в София по предложение на Павел Балев – „тези неща стават с приятелство и доверие, което се изгражда. А и имах много силен аргумент – в Япония тя пееше за бис японска песен, както и в други държави и беше логично да научи българска песен за бис в България“ – казва с усмивка Павел Балев и разказва как са учили Молитвата по телефона „произношение, кой вокал къде се слага, коя гласна как трябва да се изпее, защото българският език е много специфичен“ и как в крайна сметка Диана Дамрау не само я изпълнява като бис в София, но я включва в програмата „Кралици и крале на операта“, с която участва на много фестивали в Европа, и сега  - на турне в Азия.

Турнето е в рамките на месец, започна с концерт в Сингапур – „там имат уникален оркестър, на много високо ниво, бих го сравнил с водещите оркестри в Германия“, продължи с Тайван „с оркестъра на авиокомпанията Evergreen, в който свирят много добри млади инструменталисти“, следва Сеулс KBS оркестъра на националната телевизия и радио, може би най-добрият в Корея“ и два концерта в Токио с Tokyo Philharmonie, знаете – от водещите световни оркестри“.

След всяка Молитва на Мария – Десислава, изпята от Диана, публиката в огромните зали тук в Азия, не смее първоначално да аплодира и има около 7-8 секуди тишина, магично е“ – споделя Павел Балев и добавя, че публиката е във възторг и се реди с часове за автографи след концертите и дори плачат от възторг.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 27.11.24: Когато има политическа нестабилност страдат и вътрешните, и външните инвестиции

Тази седмица в студиото на "Форум"  водещият Лъчезар Христов разговаря с икономиста  Георги Вулджев и журналиста Едуард Папазян. Темите в предаването днес са: Провал на шестия опит за избор на председател на Народното събрание - Усещам, че ДБ ще "гласува с отвращение" при следващото гласуване за председател на НС, коментира Едуард..

публикувано на 27.11.24 в 18:35

Латиноамерикански и кубински ритми на концерта на Free4All

Трима от пет са музикантите от група Free 4 ALL , които бяха гости на екипа на предаването “Добър вечер, София“ - Тодор Бакърджиев-тромпет, Светослав Миланов – ел.пиано, Георги Попов - перкусии.  В групата започнали трима, но разширяващите се музикални търсения на тримата, довели до необходимостта да търсят и нови членове. Днес са петима и не..

публикувано на 27.11.24 в 18:09

Емил Минев: Силно се надявам работодателите да гледат на ангажираността на своите служители по нов начин

Чувството за принадлежност към дадена компания, новите взаимоотношения между работодател и служители, както и най-ценните фактори, с които работодателите задържат своите служители в компаниите си, са само част от темите на еднодневен форум в София.  Темата за ангажираността винаги е номер едно в различни конференции. Този път решихме да се фокусираме..

публикувано на 27.11.24 в 16:58

За 12-а поредна година кампанията „Килограм доброта“ подкрепя хора в нужда

За 12-а поредна година кампанията „Килограм доброта“ на Българска хранителна банка ще подкрепи хора в нужда от цялата страна. Инициативата ще се проведе тази събота и неделя в София. Събраните дълготрайни хранителни продукти ще бъдат използвани за подпомагане на над 60 000 възрастни хора и деца. “В предстоящия уикенд разчитаме на добро време навън,..

публикувано на 27.11.24 в 16:35

"Виненият образ на България" в конференция за професионалисти и специализирано изложение за публика

Конференция на тема "Виненият образ на България идентичност и послания" и следващо я винено изложение "DiVino" ще се проведат в един ден. Повече за тях пред БНР-Радио София разказа Емил Коралов от Българската асоциация на винените професионалисти (БАВП), организатор на конференцията. "Това е форум за българското вино, в който участват..

публикувано на 27.11.24 в 16:29

Палеогенетиката доказва данните от историческите извори за българите в Италия

Документалният филм "Алцек и българите в средновековна Италия" с режисьор Росица Лазарова-Сбаралия ще бъде показан в Общинския културен дом "Красно село" на 28 ноември с вход свободен. Преди това доц. д-р Тодор Чобанов ще изнесе лекция "Прабългарите в Централна и Западна Европа V-VII век по данни на археологията и палеогенетиката" ...

публикувано на 27.11.24 в 16:09

Около 9% от българите ще бъдат със захарен диабет до 2045 г.

Диабет тип 2 е основен и независим рисков фактор за сърдечно-съдови и бъбречни заболявания. Според Международната диабетна федерация, половината от възрастните с диабет (240 млн. души в света) не знаят за заболяването си. Годишно диабетът причинява смъртта на около 6.7 млн. души, а над 537 млн. души живеят с тази диагноза. До 2045 г. се очаква 9%..

публикувано на 27.11.24 в 15:29