Във всяка от програмите звучи и Молитвата на Мария Десислава от Парашкев Хаджиев:
Павел Балев безспорно е един от най-успешните български диригенти в Европа, в продължение на 13 години той беше начело на оркестъра в Баден-Баден и то увеличавайки публиката и повишавайки категорията му (в Германия има стройна и ясна схема в това отношение). В момента Павел Балев ръководи два състава - симфоничния оркестър в Зондерхаузен/Нордхаузен (може би най-старият в Германия) и същевременно е музикален директор на Оперния театър в Лимож. А съвсем в момента е на впечатляващо турне в Азия заедно с прочутото сопрано Диана Дамрау и бас-баритона Никола Тесте. На 13 май с голям успех и много аплодисменти минава концерта в Тайван. Отново с Молитвата на Мария Десислава от Парашкев Хаджиев – на български език на най-големите сцени в Азия.
Говорихме с Павел Балев преди заминаването му за Азия, включихме го от Лимож, където отново щеше да има българска нишка – за солист в концерта Павел Балев беше поканил младата и много талантлива Лия Петрова. „Опитвам се да представя България п най-добрия възможен начин – сподели диригентът за Радио София, - и като произведения, и като гостуващи солисти. На предния ни концерт тук свирихме Класично и романтично от Панчо Владигеров. Французите много се зарадваха да открият един автор, когото не познават. Музиката им хареса, тя е фина, култивирана, филтрира цялата европейска традиция по един много красив начин“. В началото на годината Павел Балев представя пред немската публика Симфоничните вариации по тема от Добри Христов от Марин Големинов.
Като музикален директор Павел Балев се ползва с доверието на ръководството на оркестъра в Лимож и продължава мисията си да проправя път на българската музика и солисти. „С радост направих връзка с Лия Петрова и я поканих да направи своя дебют в Лимож, още повече че тя прави една много хубава кариера във Франция“ – обясни той. На въпроса ми дали се иска смелост и трудно ли е да бъде убедено ръководството на оркестрите, с които работи Павел Балев, да се програмират неизвестни за тамошната публика български творби, той отговори, че го приема като мисия и че си е изградил име и репутация, които му позволяват да го прави. Но избира наистина само най-добрите образци от българската музика и солисти от висока класа. Така и концертът на Лия Петрова в Лимож минава с голям успех. И всичко това се случва в една фантастична зала с 1400 места, каквато е залата във френския град.
Турнето в Азия e второ за Павел Балев след 2017. Тогава е имало покана да се върнат много по-скоро с Дамрау и Тесте, но идва пандемията. Но се турнето се осъществява и на всеки един от концертите (5 с оркестър и един с пиано) публиката чува и прелестната Молитва от Парашкев Хаджиев. Диана Дамрау я научава за концерта си в София по предложение на Павел Балев – „тези неща стават с приятелство и доверие, което се изгражда. А и имах много силен аргумент – в Япония тя пееше за бис японска песен, както и в други държави и беше логично да научи българска песен за бис в България“ – казва с усмивка Павел Балев и разказва как са учили Молитвата по телефона „произношение, кой вокал къде се слага, коя гласна как трябва да се изпее, защото българският език е много специфичен“ и как в крайна сметка Диана Дамрау не само я изпълнява като бис в София, но я включва в програмата „Кралици и крале на операта“, с която участва на много фестивали в Европа, и сега - на турне в Азия.
Турнето е в рамките на месец, започна с концерт в Сингапур – „там имат уникален оркестър, на много високо ниво, бих го сравнил с водещите оркестри в Германия“, продължи с Тайван „с оркестъра на авиокомпанията Evergreen, в който свирят много добри млади инструменталисти“, следва Сеул „с KBS оркестъра на националната телевизия и радио, може би най-добрият в Корея“ и два концерта в Токио с Tokyo Philharmonie, знаете – от водещите световни оркестри“.
„След всяка Молитва на Мария – Десислава, изпята от Диана, публиката в огромните зали тук в Азия, не смее първоначално да аплодира и има около 7-8 секуди тишина, магично е“ – споделя Павел Балев и добавя, че публиката е във възторг и се реди с часове за автографи след концертите и дори плачат от възторг.
Светлана Иванова за Салона на Музите 2024: "Всичко започна в един интимен салон по време на пандемията, пренесохме се във Военния клуб. Натрупаха се тази година 10 концерта, много музика се изля, едно съзвездие от изключителни виртуози. Изключително съм благодарна на тези приятели, които ми се довериха, с които се случи вълшебството. Много леко се..
Софийска филхармония е не само културна институция, а фактор за превръщането на София в истинска европейска столица. Летописец ѝ е Андрей Андреев, бил е директор на Пловдивската филхармония, Оперно-филхармоничното дружество и Средното музикално училище в Пловдив, преподавател в Музикалната академия в в София, Академията за музикално и танцово изкуство,..
Спомени за празнична София от края на 19 и началото на 20 век - за вечерята върху слама, която се е разстилала върху пода на стаята. Какви са били обичаите и храните около трапезата и какво е туртето - в звуковия файл:
В предишното издание на Адресите на любовта , Милена Димитрова - автор на книгата “Десет велики българолюбци”, разкри как под натиска на Великите сили, годежът между внучката на кралица Виктория и княз Александър фон Батенберг, първият български владетел след турското робство, бива разтрогнат. Двамата млади благородници са влюбени, но руският..
Арон Рот и Бояна Джикова отварят галерия за съвременно изкуство „ Пунта “ на Женския пазар: "Ако следваме логиката, че изкуството е рефлексия на процесите, Женският пазар е място, което има нужда от изкуство. Сега имаме повече случайни посетители, чиито погледи са приковани от витрината, това е предизвикателство. Важно е дейността да не ни е..
Пекарна „Рецептите на баба“ - Даниела и синовете ѝ Томислав и Денислав се занимават с приготвяне на хляб и закуски от години. Те са една от обичаните пекарни в Лозенец и защото приготвят погачи и питки по поръчка за различни поводи. По празниците тяхното работно време е почти без никаква почивка, но удовлетворението и мисълта, че са допринесли с..
Късометражният анимационен филм „ Митология на моя аквариум “ на Светлана Генчева е една история за светлината, тъмнината, приемането и личната трансформация: "Добавената виртуална реалност работи в синхрон с маслената живопис, която представям. Гледана през таблет или телефон оживява. „Митология на моя аквариум“ е една философска приказка. Получи се..