Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Възможност за училищата за изграждане на STEM центрове

Снимка: Радио София

Националният STEM център на МОН работи по проект, който цели изграждане на цялостна образователна STEM среда в българските училища. Това трябва да стане до края на май 2026 г., като във всяко българско държавно или общинско училище трябва да има изграден STEM център. Проектът е на стойност половин милиард лева и е част от Националния план за възстановяване и устойчивост. Как ще се случи това и какво друго се предвижда в проекта разказа директорът на Националния STEM център към МОН проф. Найден Шиваров.

Първият компонент на проекта е на стойност 37 млн. лв., като той ще бъде за изграждането на национални и три регионални STEM центрове. В тях ще могат да се обучават учители, директори, училищен персонал и ученици. Останалата част от финансирането ще бъде за изграждането на повече от 2200 държавни и общински училищни STEM центрове. По Национална програма на МОН вече има изградени около 250 такива центрове, които също ще получат финансиране за надграждане.

"Първо, в документите има насоки за кандидатстване, второ, както Националния STEMцентър, така и МОН, така и Изпълнителната агенция отговарят на всички възникнали въпроси в писмена форма. И най-важното - за първи път от много години, тази година министърът на образованието събра в Зала 1 на НДК всички училищни директори и на тях им бяха направени презентации на механизма за кандидатстване", посочи проф. Шиваров.

Финансирането е на база брой ученици и то е до 50 хил. лв. за по-малките училища и до 600 хил. за училищата, които са с над 1001 ученика. Направленията, по които учебните заведения кандидатстват са

  • Лаборатория за "Природни науки"
  • Лаборатория за "Зелени технологии и устойчиво развитие"
  • Лаборатория за "Дизайн и 3D прототипиране"
  • Лаборатория за "Роботика и кибер-физични системи"
  • Лаборатория за "Математика и информатика"

"Основата на STEM е интегрирането обучение. Тоест, вече няма да се изучава химия, физика или биология, а ще се изучават природни науки. Ако да речем темата е "вода" учителят по химия ще преподава от химична гледна точка урока за "вода". Физикът от физична, биологът от биологична и тези теоретични знания трябва да доведат до реални практически умения", сподели проф. Шиваров.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
С Мартин и Чавдар Кодинови

За езика – аналогово и дигитално

Мобилното студио на предаването „Радиокафе“ се настанява удобно на сцената на #гудгейм Lan Party 2025 . На 24 май – празника на българската просвета, култура и писменост, темите ще са предизвикателен фюжън между видео игрите и българския език. С разнообразните гости в три часовото предаване, ще проследим как се променя общуването в дигитална среда,..

публикувано на 24.05.25 в 09:54

"Форум", 23.05.25: Тръмп блокира възможността чуждестранни студенти да учат в "Харвард". Какво следва?

Седмицата завършва с коментаторите във "Форум" – Адриана Диканчева и Никола Атанасов. Заедно с водещата Елена Пъневска, те дискутираха по различни теми от деня: -   ПП "Възраждане“ апелират министерствата да разгледат членствата в различни НПО и да прекратят такива, които не носят полза за държавата -   Тръмп блокира възможността..

публикувано на 23.05.25 в 19:05
Столична библиотека

Столичната библиотека отбелязва 24 май с празнична програма

Столичната библиотека отбелязва Деня на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност с фотодокументални изложби, литературни четения и Ден на отворените врати. Празничната програма за 24 май ще започне в 11.00 часа, а софиянци и гости на столицата могат да посетят Централната сграда на пл. "Славейков“, да разгледат..

публикувано на 23.05.25 в 18:01

Третото издание на "Нова българска типография" демонстрира постиженията на българските дизайнери

Третото издание на Нова българска типография демонстрира постиженията на българските дизайнери, работещи в областта на калиграфията, летеринга, шрифтовия дизайн и типографията след 2019 година. Повишеният интерес към изкуството на шрифта през последните години създаде поле за изява на много автори и повиши критериите и очакванията на широката..

публикувано на 23.05.25 в 17:06

Най-добре платената индустрия в България остава IT сектора, други отрасли с остра нужда от кадри

Сериозно разминаване между желанията за професионална реализация на завършващите училище и реалните нужди от кадри на пазара на труда, отчитат от една от големите компании в областта на HR решенията. Наблюденията са направени сред над 300 български и международни компании от различни сектори. През последните години сред най-желаните..

публикувано на 23.05.25 в 16:48

БАН чества 24 май с инициатива за академични проповеди

Тържествено събрание по повод 24 май се проведе през днешния ден в Българската академия на науките.  Заместник-председателят на БАН проф. Емануел Мутафов откри празника в зала “Проф. Марин Дринов“ с откъс на старобългарски език от “За буквите“ на Черноризец Храбър.  Председателят на Академията чл.-кор. Евелина Славчева поздрави учените и гостите за..

публикувано на 23.05.25 в 16:32
Рада Бонева

Искам да разчупя стереотипите за вещите и дрехите втора употреба

"Живот с нулев отпадък" – философия, която цели да се намали максимално отпадъкът, който произвеждаме. Друга свързана тема, която също набира популярност, е пазаруването на дрехи втора употреба – не само като стилен и икономичен избор, но и като сериозна алтернатива на бързата мода и нейното въздействие върху планетата. “В началото на 2017 г. се..

публикувано на 23.05.25 в 16:22