Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Третото издание на "Нова българска типография" демонстрира постиженията на българските дизайнери

Третото издание на Нова българска типография демонстрира постиженията на българските дизайнери, работещи в областта на калиграфията, летеринга, шрифтовия дизайн и типографията след 2019 година.

Повишеният интерес към изкуството на шрифта през последните години създаде поле за изява на много автори и повиши критериите и очакванията на широката публика.

Представените в изложбата над 40 автори, формират облика на съвременната българска типография. В София бе открита “Нова българска типография” - изложба, която събира най-доброто от постиженията на калиграфията, шрифтовия дизайн и типографията у нас, след 2019 г.

Над 40 български автори демонстрират как буквите могат да бъдат не просто носители на съдържание, но и на естетика, идентичност и културна дълбочина.        

“Типографията е всичко, което ние виждаме като облекло, образ на текста. Без значение дали отваряме книга, уеб сайт, навигираме в някакво електронно приложение.

Всичко, което по някакъв начин е текст и е облечено в шрифт, съответно носи някаква стилистика, някаква характеристика, която е свързана с четимост, функционалност, естетика. Това всичко е типография”, коментира Борил Караиванов - един от основните организатори на изложбата. Това е третото издание на изложбата.

Идеята за събитието тръгва през 2013 г. по идея на Кирил Здравков се създава и първото издание в рамките на фестивала Design week. Тогава имаше сравнително малко автори - около 2025 автора. При второто издание през 2019 г. набъбнаха до към 80 автора. В третото издание са отново около 80 автора.

“Основната идея беше през годините да направим представителна извадка на авторите и проектите, които по някакъв начин през годините налагат, т.нар. българска форма на кирилица.

В съвременната форма на буквите в България има разлики спрямо стандартните форми на кирилица. Ние имахме нужда да имаме една такава витрина на постиженията в тази област”, допълни още Борил Караиванов.

Чуйте целия разговор на Петя Калнакова в звуковия файл.
По публикацията работи: Елица Елефтерова- Иванова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Как търговци и потребителите свикват с цените в евро и левове?

Представители на малкия бизнес - търговците на плодове и зеленчуци в столицата, нямат големи притеснения относно навлизането на еврото. Радват се за отлагането на срока за някои изисквания от 8 август за 8 октомври т.г. . Все още не всички са задействали етикетирането на стоката си и с двете валути. Част от търговците още не са наясно..

публикувано на 07.08.25 в 17:36

В с. Негован е третата детска градина, която ще се открие в район "Нови Искър"

Първа копка на новата детска градина в Негован бе направена тази седмица от кметовете на селото Валентин Павлов и на столичния район "Нови Искър" Владислав Владимиров. Сградата на заведението ще бъде на два етажа, с площ от 1149 кв. м и капацитет за 70 деца – една яслена и две градински групи. Ще разполага с просторни и съвременно..

публикувано на 07.08.25 в 16:50
Социалният министър Борислав Гуцанов и председателят на ДАЗД д-р Теодора Иванова дадоха пресконференция за новата инициатива за намаляване на употребата на райски газ, дизайнерска дрога и вейпове сред децата . 7 август 2025 г.

Лекари и спортисти разказват на учениците за опасностите от дрогата

В училищата ще бъдат разпространени видеоклипове, в които лекари разказват истории от медицинската си практика и на достъпен език обясняват какви са вредите от употребата на райски газ, дизайнерска дрога и вейпове. Ще участват и известни спортисти, които ще споделят как се става голям и силен без да се докосваш до дрогата. Инициативата за..

публикувано на 07.08.25 в 16:22

Мина Христова: Следващият президент не бива да е само репрезентативна фигура, ще има и друга отговорност

Повече от година преди президентските избори темата стана особено актуална. Партии в дясното пространство заговориха за обща кандидатура. В лявото пространство се подхвърли идеята Илияна Йотова след 2 мандата като вицепрезидент да се издигне за президент. "Има сравнително разнообразни партии в дясното политическо пространство , с..

публикувано на 07.08.25 в 15:40

Това лято Белоградчишките скали отново са сцена на музикална магия

През август и началото на септември, в десетото юбилейно издание на Фестивала "Опера на върховете“, звездни солисти и любим репертоар от класически шедьоври на световноизвестни композитори оживяват сред естествения декор на Белоградчишките скали. През август и в началото на септември Държавна опера – Русе представя седем зрелищни спектакъла..

публикувано на 07.08.25 в 14:07

Археологическият музей показва изложбата "Блясъкът на елинистическото злато. Повелителят на Сакар“

Националният археологически институт с музей при БАН и Община Тополовград откриват в София изложбата "Блясъкът на елинистическото злато. Повелителят на Сакар“ на 12 август. Откриването е от 17.30 часа в Централната зала на Националния археологически музей, пл. "Атанас Буров“ 1. Изложбата е посветена на едно от най-впечатляващите археологически открития в..

публикувано на 07.08.25 в 12:48

Празнуваме "80 години Пипи Дългото Чорапче" с изложба в Градската градина

Галерията на открито в Градската градина е домакин на изложбата "80 години Пипи Дългото Чорапче". Представени са кориците на всички издания за Пипилота Виктуалия Транспаранта Ментолка Ефраимова Дългото чорапче, които са излизали на български език. Астрид Линдгрен (1907 – 2002) е написала три романа за Пипи. Първият от тях е публикуван през..

публикувано на 07.08.25 в 11:56