Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

17 май от 18:30 часа пред "Св. Седмочисленици"

Стартира петото издание на Литературните маршрути на фондация "Прочети София"

Снимка: фондация Прочети София

През 2023 г. Литературните маршрути на фондация „Прочети София“ отбелязват своята пета година. Затова през този сезон ще гостуват някои от водещите писатели, поети и литературни теоретици от предишни издания на събитието.

Литературните маршрути отново ще бъдат изцяло нови и специално подготвени за тазгодишната програма, която ще бъде през месеците май, началото на юни, юли и септември.

Първият от тях ще се състои на тази вечер, 17 май от 18:30ч. и ще започне от църквата "Св. Седмочисленици". 

Повече по темата научихме от организаторът Тодора Радева, от фондация "Прочети София".

"По стъпките на Човека с широкополата шапка" е заглавието на първия маршрут за тази година. Негов автор и водещ ще бъде философът и журналист Тони Николов. Той избира да разкаже за един "незаслужено забравен писател", както сам го нарича в свой текст от 2017 г. Чрез тази литературна разходка ще надникнем за малко в творчеството на Трифон Кунев – писател, поет, политик и активен общественик, за когото Тони Николов казва:

"Чували ли сте за този писател, известен с псевдонима си Ланчелото, наричан още Рицаря на печалния образ? Автентичен български символист ("Хризантеми", "Зарници") и блестящ сатирик, чиито "Весели злополучия" са толкова четени между двете световни войни. Автор на може би последната "свободна книга" след 1944 г. – сборника с фейлетони "Ситни, дребни... като камилчета", излязъл през лятото на 1946 г., за да бъде забранен до 1989 г., но не и забравен през годините."


Втората посока в интензивната пролетна програма продължава пет дни по-късно: на 22 май, отново от 18:30 ч. Водещ ще бъде поетът, драматург и радиожурналист Радослав Чичев, който ще ни преведе през една разходка между спомена и мечтата, посветена на поета и драматург Иван Радоев.

Под надслов: "Аз съм направен за чудене!" ще е разходка колкото градска, толкова и интимна, преминаваща през творчеството и живота на Иван Радоев. Ще разберем за приятелствата му с Никола Фурнаджиев и Ангел Каралийчев и за творческата среда през 50-те, 60-те и 70-те години на ХХ век. Ще чуем гласа на Иван Радоев, както и много негови стихотворения", описва Литературния маршрут Радослав Чичев. Неговата начална точка ще бъде Софийската опера и балет.

Поезията вдъхновява и очертава и третия Литературен маршрут от тазгодишната поредица.


В "Разходки из улиците и думите на Атанас Далчев", поетесата Албена Тодорова ще представи литературното творчество на големия поет в една нетипична градска разходка. С този маршрут отбелязваме и 119 г. от рождението на Атанас Далчев (роден на 12 юни 1904).

Той ще бъде е посветен изцяло на текстовете на Атанас Далчев, а не на факти от биографията му. "Ще се опитаме да видим улиците през неговите очи и да свалим пластовете промени, които времето неизбежно навлича върху градовете, които обитаваме", допълва още Албена Тодорова. Литературният маршрут ще бъде на 29 май от 18:30 ч. и ще започне от пространството пред  Столична библиотека.

Два от маршрутите тази година са по-необичайни за програмата на фондация "Прочети София", тъй като те няма да преминават през различни градски пространства. В тях обаче литературата ще пресече пътя на науката и изобразителното изкуство.

На 27 май от 11:00 ч. в Националния природонаучен музей при БАН ни очаква единственият Детски литературен маршрут за тази година. "От плюнкотворката до пчелния вълк: един ден в Природонаучния музей със Зорница Христова и Тодор Петев" е всъщност разходка, вдъхновена директно от книга, написана от двамата ѝ водещи. Става дума за семейния пътеводител за музеите и галериите в София – „Още един ден в музея“.

Маршрутът ще включва някои от най-ярките персонажи от последния етаж на Националния природонаучен музей, като пеперудите и тяхното приказно синьо, страховитите великански комари и пчелният вълк. Музейната разходка е в партньорство с издателство „Точица“

На 04 юни от 16:00 ч. пък в Националната галерия "Квадрат 500" ще се проведе първият музеен литературен маршрут в партньорство с образователната програма „Гледане с разбиране“ и  фондация „Изкуство – дела и документи“. Заедно с поета и драматург Стефан Иванов ще погледнем някои от произведенията в колекцията на галерията през личната, асоциативна или историческа литературна нишка, която криволичи сред имената на Хемингуей, Жюл Паскин, Франц фон Щук, Мария П. Василева, както и на редица писатели и художници.

След събитието Литературният маршрут на Стефан Иванов ще бъде достъпен и под формата на безплатен музеен аудиогид, част от новата аудио програма на "Гледане с разбиране" за иновативни образователни формати в музея.

Събитията се провеждат без предварително записване. 

Те се провеждат безплатно, като за две от тях в Националния природонаучен музей и "Квадрат 500" ще се заплаща входа за музея.

Чуйте разговора на Катя Василева с Тодора Радева от "Прочети София" в звуковия файл.

По публикацията работиха: Спаска Давранова, Никола Стоянов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Бяла Слатина

"Форум", 14.06.24: Климатичните аномалии

Коментатори във "Форум" тази седмица са екологът Данита Заричинова и политическият анализатор и председател на Обединението за честни избори Стоил Цицелков. Заедно с водещата Антония Каменичка, част от темите, които дискутираха бяха: Метеорологичните аномалии. Доброволчеството при бедствия и аварии. Военна  подготовка на младите..

публикувано на 14.06.24 в 20:20

Гените и биологията в Космоса

На 17 юни 2024 г. в иновационния форум "Джон Атанасов" на София Тех Парк ще се състои третото издание на Tech Park Talks тема на което ще бъде "Космосът - път за развитие на човечеството".  Поредицата има за цел да създаде платформа за диалог между професионалисти от различни индустрии, насърчавайки споделянето на знания и опит. Форматът е..

публикувано на 14.06.24 в 18:22

Архитектурният облик на столицата

Градската инфраструктура може да бъде едновременно мост и бариера , а привидно деполитизираният ѝ статут е в конфликт с потенциала ѝ да ограничава или насърчава икономическата мобилност на определени общности и места. Картографираният вот на местните избори в София (2023) се оказа разделен от жп линия, превръщайки инфраструктурното разделение в..

публикувано на 14.06.24 в 18:10
Жюстин Томс

Политиците и социалните мрежи

Как социалните мрежи могат да вкарат политическа формация в Парламента? Те са една нова политическа трибуна и арена на партиите и как те повлияха на изборите у нас и в Европа? Подробности разказа Жюстин Томс, преподавател, маркетолог, писател и експертът по онлайн медии. "Социалните мрежи дават едно много голямо предимство в сравнение с..

публикувано на 14.06.24 в 17:09

Вдъхновителят Явор Николов: Мисията ни е да променим света от България

Където и да сме по света, да бъдем свързани и да обсъдим  възможностите за развитие и живот тук в България е голямата цел на форума Bulgaria Wants You, който се провежда в Националния дворец на културата днес. Събеседник в предаването "Радиокафе" беше и Явор Николов от "Дронамикс" – една от успешните компании, която ни представя в България..

публикувано на 14.06.24 в 16:59
Володимир Зеленски и Джо Байдън

САЩ и Украйна с 10 годишно споразумение за военна помощ

Американският президент Джо Байдън и украинският му колега Володимир Зеленски сключиха 10 годишно споразумение, според което Вашингтон поема ангажимент да доставя на Киев военна помощ. Стъпката ще подсили Украйна при отбраната й във войната с Русия. Какви са подробностите от това споразумение? "Споразумението е рамка за дългосрочен..

публикувано на 14.06.24 в 15:59
Георги Петров, Даниел Ненчев и проф.Александър Кьосев.

Проф. Александър Кьосев за книгата "Вера и Далавера"

В рамките на форума "Bulgaria Wants You е разговорът с проф. Александър Кьосев – директор на Културния център на Софийския университет и преподавател на поколения млади хора, завършили специалност "Съвременност и култура". В разговора участва и стажант-репортерът Георги Петров. Поводът е "Вера и Далавера", сборник с есета и анализи, простотии..

публикувано на 14.06.24 в 15:09