Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Моделът на групите за взаимопомощ на пациенти вече е и в България

За последствията от инсулт е важна тежестта му, реакцията, лечението Илюстрация: Алами/Ройтерс

Инсултът се превръща в много сериозен проблем за активната част от населението. На 100 000 жители в Европа случаите варират средно от 30 до 170. А в България те са 648.

Тези стряскащи числа от статистиката цитира пред БНР-Радио София инж. Дорина Добрева, председател на Асоциацията за инсулт и афазия.

Тя стои в основата на инициативата за групата за взаимопомощ след инсулт, която беше създадена преди броени дни в Банкя. Предназначена е за хора, преживели инсулт, за техни близки, за лекари, полагащи грижи за такива пациенти и други. 

По последни изчисления всеки четвърти е застрашен от инсулт у нас, а мозъчно-съдовите инциденти през 2021 г. са регистрирани средно на всеки 12 минути в страната.

Добрева допълни, че Националният статистически институт отчита през 2021 г. население на страната наброяващо 6.8 милиона души, докато в края на 2022-ра регистрира 6.4, тоест с близо 400 хиляди по-малко. Отчитайки това можем да дешифрираме правилно значението на абсолютните стойности на инсулта в България. През 2021 г. са регистрирани в болнични звена общо 42 822 случая на инсулт, докато през 2022-ра те са 41 811. На пръв поглед имаме намаление с 1011 случая. Но всъщност, отчитайки относителния дял на 100 000 души население, се оказва, че от 626 през 2022 са се покачили на 648. Тоест, поради намаляването на броя на населението, отбелязваме ръст с 3.56% за година. Но можем и да добавим средно 6% допълнително случаи, които не са стигнали до болнично лечение.

Добрина Добрева  Снимка: Евелина Стоянова

Факторите за възникването на инсулт са добре познати – те са същите като за повечето незаразни хронични болести. Това са високо кръвно налягане, тютюнопушене, хранене, движение, при инсулта - и неглижирана аритмия или предсърдно мъждене, допълни Добрева:

„Непознаване на симптомите на инсулта могат да доведат не само до липса на правилна реакция и адекватно лечение, но гарантират за съжаление лош изход в степен на инвалидизация, която никой не може да предвиди.“

Тя изтъкна още, че животът след инсулт наистина е различен, а групите за взаимопомощ е нещо познато като модел в други страни.

След Банкя, подобни групи се сформират и в други населени места. Те освен за подкрепа са инструмент за обмен на потребителска информация и помощни средства, за споделяне на емоции и дори за комуникация с институциите.

Една от основните цели на Европейския план за борба с инсулта, припозната и от АИА в България, е да се намали броят на инсултите с 10 на сто до 2030 година. Това може да се постигне с правилна превенция, отбелязват от асоциацията.

В разговора на Антония Каменичка се припомнят и първите признаци за възникване на инсулт, както и каква е правилното поведение.

По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Зоните за почасово платено паркиране в София няма да работят на 1 и 6 май

Зоните за почасово платено паркиране няма да работят на 1 май - Ден на труда, както и на 6 май - Гергьовден, Ден на храбростта и празник на Българската армия, съобщиха от Центъра за градска мобилност. 02.05, 03.05 и 05.05.2025 г. са работни дни за зоните за почасово платено паркиране.

публикувано на 01.05.25 в 08:36

Промени в глобите за шофьори, които не са платили винетна или тол такса

Глобите за водачи, които ползват републиканска пътна мрежа без платена винетна или тол такса, ще бъдат съобразени с тежестта на извършеното нарушение, предаде БТА.  Въвеждат се и конкретни смекчаващи обстоятелства. Това предвижда Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) с промени в Закона за движението по пътищата,..

публикувано на 01.05.25 в 06:35

Май започва със слънце и температура в София около 22°

Днес ще преобладава слънчево време, около и след обяд с развитие на купеста и купесто-дъждовна облачност. На места, главно в Северна България и планините, ще има краткотрайни валежи, придружени с гръмотевици, съобщиха от НИМХ. Повече по количество ще са валежите в Централна Северна България. Вятърът ще остане предимно от североизток, ще е умерен, в района..

публикувано на 01.05.25 в 05:59

"Форум", 30.04.25: "За“ и "против“ задължителните часове по религия в българското училище

С гостите тази седмица  Гергана Костадинова – пиар, директор на агенция „Right Direction”, и  Димитър Кръчмаров – продуцент, сценарист, част от екипа на спортната страница „Топка е“, водещият на коментарното предаване "Форум" Лъчезар Христов се обсъдиха следните теми: Пощите като магазини и бойкотите на хранителните вериги; "За“ и "против“..

публикувано на 30.04.25 в 18:40
Снимката е илюстративна

16 600 българки се прегледаха безплатно в рамките на Скрининговата кампания за рак на маточната шийка

В рамките на Скрининговата кампания за ранно откриване на рак на маточната шийка, която се реализира в последните три месеца на 2024 г., са прегледани близо 16 600 жени от цялата страна, съобщава БГНЕС. В обхвата на скрининга бяха включени здравноосигурени и здравнонеосигурени жени на възраст 20-29 г. и 40-49 г., както и здравнонеосигурени жени на възраст..

публикувано на 30.04.25 в 18:17

На 2 май в София започват безплатни изследвания на дишането при пушачи и бивши пушачи

На 2 май, първо в София, започват безплатни изследвания на дишането при пушачи и бивши пушачи. За тях е необходимо предварително записване, а благодарение на тях могат да се установят функционални нарушения в белите дробове при наличие на белодробни болести. Прегледите са част от кампания “За живот без тютюнев дим“. “Кампанията стартира през 2005..

публикувано на 30.04.25 в 17:15

Представиха първата по рода си "Национална карта на интелектуалната собственост в Република България"

В УНСС беше представена първата по рода си "Национална карта на интелектуалната собственост в Република България". Изследването включва 23 показателя, свързани с обекти на интелектуална собственост. Чрез реализирано широко сътрудничество между държавни институции, местната власт и УНСС, с участието на 31 учени и 265 общини, бяха събрани и анализирани..

публикувано на 30.04.25 в 16:32