Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Моделът на групите за взаимопомощ на пациенти вече е и в България

За последствията от инсулт е важна тежестта му, реакцията, лечението Илюстрация: Алами/Ройтерс

Инсултът се превръща в много сериозен проблем за активната част от населението. На 100 000 жители в Европа случаите варират средно от 30 до 170. А в България те са 648.

Тези стряскащи числа от статистиката цитира пред БНР-Радио София инж. Дорина Добрева, председател на Асоциацията за инсулт и афазия.

Тя стои в основата на инициативата за групата за взаимопомощ след инсулт, която беше създадена преди броени дни в Банкя. Предназначена е за хора, преживели инсулт, за техни близки, за лекари, полагащи грижи за такива пациенти и други. 

По последни изчисления всеки четвърти е застрашен от инсулт у нас, а мозъчно-съдовите инциденти през 2021 г. са регистрирани средно на всеки 12 минути в страната.

Добрева допълни, че Националният статистически институт отчита през 2021 г. население на страната наброяващо 6.8 милиона души, докато в края на 2022-ра регистрира 6.4, тоест с близо 400 хиляди по-малко. Отчитайки това можем да дешифрираме правилно значението на абсолютните стойности на инсулта в България. През 2021 г. са регистрирани в болнични звена общо 42 822 случая на инсулт, докато през 2022-ра те са 41 811. На пръв поглед имаме намаление с 1011 случая. Но всъщност, отчитайки относителния дял на 100 000 души население, се оказва, че от 626 през 2022 са се покачили на 648. Тоест, поради намаляването на броя на населението, отбелязваме ръст с 3.56% за година. Но можем и да добавим средно 6% допълнително случаи, които не са стигнали до болнично лечение.

Добрина Добрева  Снимка: Евелина Стоянова

Факторите за възникването на инсулт са добре познати – те са същите като за повечето незаразни хронични болести. Това са високо кръвно налягане, тютюнопушене, хранене, движение, при инсулта - и неглижирана аритмия или предсърдно мъждене, допълни Добрева:

„Непознаване на симптомите на инсулта могат да доведат не само до липса на правилна реакция и адекватно лечение, но гарантират за съжаление лош изход в степен на инвалидизация, която никой не може да предвиди.“

Тя изтъкна още, че животът след инсулт наистина е различен, а групите за взаимопомощ е нещо познато като модел в други страни.

След Банкя, подобни групи се сформират и в други населени места. Те освен за подкрепа са инструмент за обмен на потребителска информация и помощни средства, за споделяне на емоции и дори за комуникация с институциите.

Една от основните цели на Европейския план за борба с инсулта, припозната и от АИА в България, е да се намали броят на инсултите с 10 на сто до 2030 година. Това може да се постигне с правилна превенция, отбелязват от асоциацията.

В разговора на Антония Каменичка се припомнят и първите признаци за възникване на инсулт, както и каква е правилното поведение.

По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Историята оживява - Трактатът на Петър Богдан

Петър Богдан съставя първият исторически трактат в новата история на България. Той носи заглавието “За древността на бащината земя и за българските дела”. Годината е 1667. Говорим в детайли за изключителната личност на Петър Богдан и неговият основополагащ трактат с д оцент Василев, преподавател по класически езици към Софийския университет..

публикувано на 01.06.24 в 16:00

Софийски разкази - Биографията на Алеко Константинов

Разговорът е с изкуствоведа Иво Милев, автор на книгата “Алеко Константинов - Das Wunderkind”: "Алеко Константинов е част от една моя стратегия за биографии. Задачата ми е да изведа една друга линия. От 90-те се забелязва нарастваща тенденция на "херменевтика на подозрението". Има опити да се демистифицира Алеко Константинов. Той е един от..

публикувано на 01.06.24 в 15:00
Лобното място на Дилинджър

Адресите на любовта - Гангстерска афера - Анна Акълиева

Българска любовница предава гангстера Дилинджър на ФБР Добричлийката Анна Акълиева, известна в САЩ под името Анна Сейдж издава обявеният за национално издирване Джон Дилинджър и прибира наградата за главата му. Един от най-известните гангстери от 30-те години на ХХ век е извършил 66 обира на банки, а бягството му от непристъпен..

публикувано на 01.06.24 в 14:00

Шевицата говори

Фестивалът "Българите, кои сме ние"  в град Сливница, е с  деца и младежи на възраст от осем до 29 години, разделени в категории.  Фестивалът съдържа конкурсна програма, майсторски класове и работилница с лектори от страната и чужбина. Подробности от  организатора: Маргарита Божкова: "Това е труд на децата от сценария до реализирането му. Има..

публикувано на 01.06.24 в 12:00

Лято, кукли и приятели

На 1 юни в 10:30 предстои откриването на шестото издание на  Международния театрален фестивал „Лято, кукли и приятели“ в парк „Асеневци“ на откритата сцена „Арт лято“ до Художествена галерия „Борис Денев“. Събитието ще продължи през трите летни месеца до 31 август, когато ще се връчи и Наградата на публиката. Веднага след официалното откриване,..

публикувано на 01.06.24 в 11:35
Камелия Тодорова - психолог

Да се грижим за детето в себе си

Как да оставим децата да бъдат по-дълго време деца – интервю с психолога  Камелия Тодорова , психотерапевт от “Психологическо консултиране За мен”: "Много от нашите реакции са на базата на това, което сме били като деца. Да се грижим за детето в себе си! Всяко представяне на детето родителят го носи върху себе си. Друг е въпросът, че животът..

публикувано на 01.06.24 в 10:20
Стани Милев

Млади, зелени, с образователен елемент

Съвременна българска детска анимация ще могат да гледат децата на 1 ЮНИ в “ Кино по детски ”, безплатно събитие на 1 юни с начални часове 10:30, 12:15 и 14:30 часа в кино Одеон – интервю  със Стани Милев от студио Chase a Cloud, един от организаторите: "Няма кой знае какво, което да се случва тук, повечето ни са на чужди езици, които сме..

публикувано на 01.06.24 в 09:59