Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Като част от международен проект

Учени от 4 страни проучват и филмират български обичаи

Разработките ще бъдат качени в дигитална платформа за нематериалното културно наследство в различни региони

Обичай Джамал в с. Равно поле, Софийско
Снимка: д-р Божидар Първанов

С проучване и заснемане на 20 кратки документални филма за културни наследства на малки локални общности приключва първият етап от работата на Националния етнографски музей (НЕМ) в рамките на международно сътрудничество с научни институции в Испания, Италия и Полша.

Екипите от учени са посетили и заснели обичаи и практики са: Джамал (с. Равно поле, Софийско); Еньова буля (с. Факия, Странджа), писане на великденски яйца (гр. Велинград), тъкане на килими (гр. Чипровци).

С проекта Националният етнографски музей има за цел нематериалното културно наследство в различни региони на България  да бъде представено на по-широка публика в страната и чужбина.

Филмите ще бъдат внедрени в образователните програми на институцията, както и в общодостъпна европейска онлайн платформа за разказване на истории (storytelling), чийто старт се очаква след средата на годината. 

Дейността на учените е част от международния проект MEDITELLER, който има за цел да повиши транснационалната видимост на нематериалното локално културно наследство, особено в малко познати или отдалечени райони. Консорциумът се състои от 6 партньора (университети и културни институции) от 4 страни – България, Испания, Италия и Полша. Водеща организация е Католическият университет в Авила, Испания. 

За проекта пред БНР-Радио София разказаха проф. Давид Санчез, мениджър на проекта, преподавател в университета в гр. Авила, Испания; проф. Мануела Гиери, преподавател в университета в Базиликата, Италия, и д-р Божидар Първанов - главен асистент в НЕМ.


Изработка на килими в гр. Чипровци  Снимка: д-р Божидар Първанов 

Проф. Санчез обясни същността на проекта MEDITELLER и изтъкна: „България играе важна роля в европейското нематериално културно наследство. Една от основните причини да реализираме този проект е приликата в много от въпросните традиции.“

Проф. Мануела Гиери допълни, че с работата на учените се акцентира върху така наречените вътрешни региони на европейските страни, които „хем са вътрешни, хем са и периферни на непознатите традиции въобще и познанието за националната култура“. 

Д-р Първанов обясни, че в България са документирали процеса на тъкане на килимите в Чипровци, както и някои практики, които са по-слабо познати, защото по един или друг начин са малко в страни от туристическите маршрути чисто географски и като реклама. Сред заснетите места и български обичаи са още Джамал в с. Равно поле (Софийско), Еньова буля (с. Факия, Странджа), писане на великденски яйца (Велинград) и други.

Чуйте повече подробности в разговора на Катя Василева.


Проф. Давид Санчез, проф. Мануела Гиери, Катя Василева и д-р Божидар Първанов  Снимка: Златина Петкова

  • MEDITELLER е малък проект за сътрудничество между 6 партньори от 4 държави. Създаден е с цел да се увеличи транснационалната видимост на традициите, идентичността и нематериалното културно наследство на европейските селски региони; транснационална цифровизация и стратегии за разказване на истории, обучение и развитие на аудиториите.
    Съфинансиран е по програма „Творческа Европа“ на Европейския съюз.
    Всяка от институциите е ангажирана с цифровизация и популяризация на нематериалното наследство, за да се повиши осведомеността за неговото съществуване извън националните граници, което би стимулирало растежа и икономическото възстановяване след пандемичното време, възстановяването на културния сектор.
    Партньорите от Италия, Испания и България са ангажирани с изработка на методика за творческо разказване на истории и план за развитие на публиките, а Варшавският технологичен университет създава платформа, в която да се популяризират резултатите от проекта, достъпна за различни асоциации, представители на локални общности, които да имат възможност да споделят своето наследство с всеки, които я посети онлайн.

По публикацията работи: Георги Нейков


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Слънчево начало на седмицата, с температура в София около 6°

Днес ще бъде предимно слънчево с разкъсана висока облачност. Преди обяд около Дунав, в котловините и западните райони на Горнотракийската низина ще има мъгли, съобщиха от НИМХ. Ще духа слаб, в Източна България до умерен юг-югозападен вятър, с който ще се затопля. Максималните температури ще бъдат между 7° и 12°, на места в Предбалкана малко по-високи, в..

публикувано на 06.01.25 в 07:35
Евгени Серафимов

Как един учител на годината променя града

Продължаваме кюстендилските си срещи с Евгени Серафимов, автор на концепцията за нетрадиционната коледна елха, предизвикала оживени дискусии в града: "Кюстендилци са много ревниви към града си, разбират от красивото. Елхата бе композиционен център, площадът като че ли порастна. Получи се европейски площад. Самоцелното оригиналничене не е моят път...

публикувано на 05.01.25 в 12:06

Красота, комфорт и радост от живота

Тромпетистът Михаил Йосифов за връзката си с Осоговската планина: "Музикалната ми пиеса "Отново в джаза" е като ефект на пеперудата. Мишо написа музиката на спектакъла, това е за мен проекта на годината. В един разговор за джаз музиката на бенда ме помете като вълна. Представих си какво ще е за публиката, ако успея да го прехвърля на театрална сцена...

публикувано на 05.01.25 в 11:22
Кюстендил

Кюстендил: ски, слънце, медицински туризъм

Първото неделно "Радиокафе" за годината гостува на Кюстендил, а пръв в него гостува самият кмет, г-н Огнян Атанасов: "Смело се заявихме като културната столица на Западна България. Културата е основен двигател в един град да има добър живот. Работим и за местното население, и за туристическия интерес. Съхраняваме и представяме традицията, но сме с..

публикувано на 05.01.25 в 10:39
професор Панка Пелишек

Историята оживява - професор Панка Пелишек и нейната пианистична школа

Изключителна клавирна педагожка - личност, родена да дарява знание. Виртуозна пианистка, която впечатлява с талант, техника и отношение. Прави го със замах, както в родината си, така и из цяла Европа.  Тя се казва професор Панка Пелишек. С разказ за нейния 90-годишен път откриваме поредицата “Историята оживява” за Новата 2025-а година: Слушаме..

публикувано на 04.01.25 в 16:00
пивоварна Братя Прошек

Софийски разкази - Братя Прошек

Имало ли е примитивни пивоварници в София преди фабриката на братя Прошек? По колко бурета дневно се е пило в София? Кои поети и писатели са били сред посетителите на "Дълбок зимник" и какво е свързвало кръчмата с пивоварната? Освен отговори на тези основни въпроси, напомняме и другите дела на двамата братя и кой от тях е бил личен приятел на Левски -..

публикувано на 04.01.25 в 15:00
Фестивал „Сурва“

Маскарадността е жива традиция

Фестивалът „Сурва“ гостува в Борисовата градина на 5 януари. Подробностите от  заместник-кмета на община Перник Стефан Кръстев и Борис Радев: "Очакваме да доставим голяма радост с шест от най-награждаваните групи на "Сурва Перник". Те са от област Перник, три са от община "Перник", като две от групите са носители на най-голямата награда "Златната..

публикувано на 04.01.25 в 11:42