Изкуственият интелект и приложението му в творчеството – това е темата на дискусия, в която ще вземат участие журналисти, продуценти, графични дизайнери, които се занимават ежедневно с творчески дейности.
Повече научаваме от разговора в предаването "Радиокафе" с Радослав Бимбалов.
„Идеята е да съберем хора, които има какво да разкажат за това, как изкуственият интелект навлиза в дигитализацията на бизнеса – в обработката и анализа на големите количества данни, но и как той започва да променя компаниите, които се занимават с творчество и с комуникации“, разказа той пред БНР-Радио София.
За да споделят своите опит и мнение за настоящето и бъдещето на изкуствения интелект в бизнеса и креативната индустрия, в събитието ще вземат участие експертите: Петър Торнев - управляващ директор на Технологичен център на „Аксенчър“, журналистите Сирма Пенкова, Йоан Запрянов, художниците и криейтив директори Яна Карадимова и Венцислав Вълев и Лъчезар Велинов – основател на продуцентска къща.
В последното столетие ние, човеците се опитваме да създаваме все по-добри машини, които да ни заместват в нещата, които правим, посочи Бимбалов и поясни, че вероятно твърде бързият темп на навлизане на изкуствения интелект в човешките дейности създава стрес фактор от това, че все още не можем да свикнем и да осъзнаем какво се случва.
„За хората, занимаващи се с творчество, изкуствения интелект не просто не е заплаха, а е нова възможност – това е „трета ръка“, която можете да имате, защото той е много бърз, гъвкав, и може да помогне да изпълните неща, които иначе отнемат много време – в една визия, или дори в един текст“, категоричен е той.
"Машината може да е по-добра с по-разширените си възможности, но тя няма въображение, което притежава човешкият мозък. Именно тук колаборацията между човека и машината може да достигне до високи нива“, посочи още Бимбалов и допълни, че взаимодействието машина-човек всъщност е една партньорска работа, която има своята полезност.
А въпросителните, които възникват относно авторските права, как се ползват и какъв е достъпът до всички неща, създавани от човека някога, някъде, това си е наш, човешки проблем.
„И сега проблемът ще стане сериозен – ще видим, как ние сме се превърнали в големи плагиати, сега учим и машините да плагиатстват“, отбеляза още Бимбалов.
Според него и изкуственият интелект не може да създава сам абсолютно нищо, той създава под командата на човека.
Чуйте още интересни детайли по темата от разговора на Мария Бояджиева в звуковия файл.
В дена на втория пореден ден с премиера на музикалната приказка "Зелената птица" в Софийската опера и балет, авторът на музиката и стиховете - Добрин Векилов-Дони, отчита топъл прием и от публиката, и от директора: "Снощи акад. Карталов обяви, че спектакълът влиза официално в репертоара и от януари ще си играе регулярно". Основата е..
Трима от пет са музикантите от група Free 4 ALL , които бяха гости на екипа на предаването “Добър вечер, София“ - Тодор Бакърджиев-тромпет, Светослав Миланов – ел.пиано, Георги Попов - перкусии. В групата започнали трима, но разширяващите се музикални търсения на тримата, довели до необходимостта да търсят и нови членове. Днес са петима и не..
Живеещи в кв. „Изток“ и на ул. „Опълченска“ протестират пред сградата на Столичната община с искане да бъде спряно застрояването и запазени зелените площи в града. Недоволството на гражданите от кв. „Изток“ е породено от намерението да се строи в междублоково пространство на ул. „Самоков“. Според жителите всичко започва преди около 10-15 г., когато се..
Масовото разпространение на грипа се очаква да започне през декември, каза в интервю за БНР проф. Тодор Кантарджиев, бивш директор на Националния център по заразни и паразитни болести. В края на януари и началото на февруари е пикът на заболеваемостта, посочи той. Проф. Кантарджиев припомни, че от пълно здраве грипът те поваля на легло в..
Има ли Черен петък или месеците на промоциите преливат един в друг до края на коледните празници. Коледните промоции докосват клиентите емоционално, но на какво залагат търговците по време на Черния петък, разказва в ефира на Радио София комуникационният експерт Любомир Аламанов . “Започват да се чуват и виждат леко истеричните нотки на почти всички,..
След серия от нападения в столичния район "Оборище", заради зачестилите инциденти с жени, а в някои случаи и с деца, районната администрация организира среща с граждани и полицаи. Добрата новина е, че и двамата са задържани и настанени за лечение. Става дума за психично болни мъже, които водят скитнически начин на живот. Единият има криминални прояви и..