Изграждането на скейт парка в район „Надежда“ върви по план. До завършването му остават може би още 3 месеца. Откриването със сигурност ще бъде преди зимния сезон, може би през есента, съобщи пред БНР-Радио София Александър Давчев, управител на единствената фирма у нас, лицензирана да изгражда подобни съоръжения.
„Основното в един такъв скейт парк е пулът. Това е най-сложното. Засега такива има в Стара Загора, в Бургас и в Самоков, но не и в София. Тънкият момент при изграждането е той да бъде устойчив във време, да може скейт паркът да е здрав и след 30-40 години.“
По думите на Давчев от 100-тина скейт съоръжения в България само 7-8 могат да са толкова качествени като изпълнение, че да са достатъчно устойчиви през годините. Причината за този факт е, че никой архитект не си признава, че не е проектирал и не може да го направи.
„Най-честите клиенти са кметовете, общините. Повечето архитекти в България не са компетентни, нямат и достойнството да си признаят, че не са правили такова нещо? Знаят точно толкова за проектирането на скейт парковете, колкото да убедят един кмет, че могат да го проектират. Но това са уникални съоръжения, които изискват прецизност и познаване на детайлите. Получава се и заблуда на тема бюджет, защото архитектът не знае как да го остойности. “
Давчев подчерта, че е добре този, който проектира, да практикува този спорт, да си представи как ще се кара. Трябва да се осигури пространство за засилка, да се следи за непрекъсваемост, непресичане на линиите на каране и т.н.
Фирмата на Давчев досега е правила няколко идейни проекти, но засега в София се реализира единствено този в Северния парк.
Чуйте разговора на Антония Каменичка.
Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и водещ, както и репортер -..
Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.
Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит..
Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни базари и в "Станция Иновация" парите също ще отидат при лица в неравностойно положение. То се..
В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората? Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..
Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас? Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..