Culturama е един много различен градски фестивал. Тази година той е посветен на птиците.
За Culturama и птиците в него разказа Ина Кънчева, пореден гост в предаването "Радиокафе".
"Птиците са основния ни посланик и тема тази година. Избрахме ги по много причини, но най-много заради алегорията и връзката с певците и артистите, с това, че искаме да се чуе нашия глас. Подбрали сме една невероятна програма в която аз, Василена Серафимова, квартет "Артел" и прочути френски артисти ще бъдат с голяма чест акомпанирани от двама от най-прочутите имитатори на птичи трели в света", сподели тя и допълни, че тези артисти идват за първи път в България.
Ина Кънчева изрази благодарност от името на организаторите на фестивала към Столична община, в лицето на Малина Едрева и Мирослав Боршош:
"Те припознаха нашата идея и ни дадоха възможност преди много време да направим всичко на открито с 3 съпътстващи големи изложби посветени на птиците", посочи тя
Една от тях, която започва на 13 юни наречена "Птиците - рай на земята", разказва за 60 птици, най-пъстро оперени, с най-красиви гласове от България.
"В нея ние, с останалите спонсори и партньори говорим по много важната тема за устойчивост. Как да пазим природата и птиците, къде е нашият ангажимент в това взаимодействие с биоразнообразието около нас", подчерта още Ина Кънчева.
На 19 юни 2023 г. в Полския институт ще се проведат 3 семинара подходящи и за деца – от 16:30 до 22 часа.
На 21-и юни, по повод Международния ден на музиката, в най-дългата лятна нощ, в партньорство с Френския институт ще бъде поставена изложбата "Носталгия по рая" с автор Игната Василева, която е декоративен илюстратор. Изложбата прави връзка с любовта на Леонардо да Винчи към птиците.
"Чрез философска алегория представяме нарисувани чудни фрагменти от различни ботанически градини в света, в тях има по една много красива птица. С това даваме послание на хората, че птицата е "саундтракът" на града, тя внася един особен цвят, ритъм, импулс за живот", разказа още Ина Кънчева.
Изложбата "Дивата София", която ще стартира през месец юли, ще ни запознае с видовете птици, които живеят около нас, в града.
Още подробности чуйте от разговора на Лили Големинова в звуковия файл.
Пренасяме се в света на Захарий Зограф - един от прочутите майстори иконописци от периода на Българското Възраждане. Личност, която полага основите на светското изобразително изкуство у нас. Прави го с безспорния си талант, проникновение, със смайващи изкусност и изразителност на образите. Неговият характер и житейски събития обаче продължават да..
Стара София в спомени от Златния фонд на БНР, записани от актьори. Както и записки на софиянци. Началото е с дошлата в столицата от Пазарджик г-жа Рада Киркович, след нея слушаме спомени на Христо Златарев. Разбира се, не пропускаме и тези на Михаил Тенев, Тодор Влайков, Иван Вазов и Елисавета Багряна. Какво е мислел Дондуков за джамиите и какво е..
Световният бас и дипломиран академичен художник се заглежда в Анна-Мария още когато е ученичка в балетното училище и танцува малки роли в операта. Но изчаква осем години да порасне, за да я покани на среща. Така започва любовната история между Никола Гюзелев и съпругата му. Не им достига по-малко от месец, за да отпразнуват 30-ата годишнина..
Колко често необвързаните българи излизат на реални срещи? Проучване на българска мачмейкинг платформа, обхващащо над 5000 необвързани мъже и жени на възраст между 25 и 45 години, разкрива интересни, но и малко обезкуражаващи тенденции. Повече от Радослава Карамихалева, мачмейкър: "При нас срещите се случват на живо. Задаваме въпроси, от които..
Подари любов на българските баби и дядовци за Коледа с фондация " Дари храна, дари любов ". Как - разказват доброволците Галена Ганчева и Димитър Костадинов: "От самото начало познавам една от основателките на фондацията и нямаше как да устоя да не се включа. Учехме се в хода на случващото се. Доброто е заразно, цялото нещо ни сближи." (Галена) И..
Как България попадна в книгата на Гинес с нов рекорд, поставен в София Нов световен рекорд беше поставен в София преди броени дни. 440 човека играха едновременно през смартфоните си една от най-старите видео игри в историята на човечеството – играта Понг. Това се случи по време на гейминг събитието GAME ON на 24 ноември, в което се включиха някои от..
Националният военноисторически музей кани всеки уикенд на коледна образователна игра „Мисия разузнавач – Спаси Коледа“ за седма поредна година. Подробностите от Славея Сурчева, връзки с обществеността НВИМ: "Коледният дух завладя екипа на музея - играта е изключително любопитна. Тя е за групи ученици и за семейства. Продължава около час и половина,..