По думите му основата на изменението на климата е т. нар. "антропогенно глобално затопляне", което е породено от всички парникови емисии, които генерираме като човечество. Всяка година човечеството е отговорно за над 50 милиарда тона въглероден диоксид, който е основният парников газ, произлизащ от изгарянето на нефт, газ и въглища. От това затопляне произтича дестабилизацията на климатичната система, основно чрез екстремни метеорологични явления като наводнения и горски пожари.
"Тук е важно да кажем, че не всяко екстремно метеорологично явление се дължи на глобалното затопляне причинено от човека. Например, огромните наводнения, които се случиха през май месец в Италия, всъщност учените показаха, че те се случват на 200 години и точно те не са свързани с глобалното затопляне", отбеляза Дянков. Той допълни, че в Източна Европа, според климатичните учени, ако температурата на планетата се повиши с два градуса, което може да се случи още в следващите три десетилетия, големите наводнения ще се увеличат средно с 8%.
Тъй като ние принадлежим към Средиземноморския район и при нас все повече ще се увеличават засушаванията през летните месеци.
"Крачка от двигателя с вътрешно горене винаги можем да направим и тя е крачката извън колата. Просто отваряте вратата на колата, излизате навън и тръгвате пеша из града или с колело. Тази крачка е много по-лесна, тя е свързана с промяна на поведението. За някои други неща е по-трудно, например с индустрията. Там има тежки термични и други свързани процеси, но и там се правят доста неща. Даже България може много да напредне с такива иновации, позволява ни го европейското финансиране, което все още не искаме да използваме пълноценно", сподели Дянков.
По думите му по-тревожно е положението с домакинствата, които разчитат на евтина субсидирана енергия.
"Ние сме Homo sapiens, успял еволюирал вид, защото кооперираме добре помежду си", посочи специалистът и добави, че точно такива енергийни общности за споделен транспорт и зелени градове е това, което ни липсва.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
В предаването "Форум" тази седмица водещият Лъчезар Христов коментира основните злободневни теми от икономическия, социалния и политически живот с Милен Керемедчиев - дипломат, бивш заместник министър на икономика и външните работи, и адвокат Петромир Кънчев - юрист, част от инициативата „Правосъдие за всеки“. Тримата обсъдиха различни теми, с които и:..
Чуйте повече в разговора с психолога Екатерина Цанова и в анкетата на Мария Илиева в двата звукови файла .
Съвременна платформа за хора с увреждания бе монтирана в 119. СУ "Акад. Михаил Арнаудов", съобщи кметът на район "Изгрев" д-р Делян Георгиев. Съоръжението ще обслужва учениците и посетителите на училището, преодолявайки стълбищната клетка от партера до четвъртия етаж безопасно, за около 4 минути. "Проектът за изграждането на достъпна..
Тази година Innovation Explorer се провежда за 11-ти път. Вече става традиция през февруари да виждаме международната конференция, а основният акцент тази година е върху геополитическите промени, което лесно може да се свърже и с мотото на конференцията “Екстремен свят”, защото събитиято от края на миналата година и началото на тази година държат под..
Моментната снимка на електоралните нагласи възпроизвежда в голяма степен резултатите, които имахме на изборите от миналата година. ГЕРБ се запазва като първа партия, с убедително мнозинство от 25.6% от тези, които са участвали в нашата анкета и имат намерение да гласуват, а на второ място е ПП-ДБ с буквално залепени зад тях от “Възраждане” - съответно с..
“Кауза облечена в рими“ е музикално-поетична инициатива, която се организира и провежда за четвърта поредна година в град Самоков. Организатор е сдружение “Ти си доброто“. Днес, 25 февруари, от 18 часа, на сцената на Читалище-паметник “Отец Паисий - 1859“ ще се изявят участници от различни професионални сфери, които ще рецитират стихове на..
Икономическият и социален съвет представи визия за развитието на пенсионната система в България, включително и за капиталовите стълбове. Това стана в рамките на дискусия за дългосрочното развитие на пенсионната система и обсъждането на изводите, застъпени в доклада "Анализ на действащата пенсионна система и предложения за нейното усъвършенстване",..