Той сподели, че статистиката сочи, че в София няма недостиг на жилища, а напротив - много повече отколкото са нужни на столичани. Проблемът е, че няма достатъчно предлагане на пазара за имоти, а в момента цените са много високи.
"По някаква причина хората не искат да си продават апартаментите, а предпочитат дори да не ги ползват да ги държат заключени", заяви Люлчев и добави, че основен фактор за това е инфлацията и ниските лихви по депозити, както и обзавеждането. В същото време това е десетилетието с най-голямо строителство.
"Вдигащите се цени карат строителите да строят още и още, което означава по-лоши улици, по-малко междублокови пространства, по-лошо като цяло за всички нас, които живеем в София. Това е най-големият проблем, че се строи без да има нужда, а в същото време хората наистина искат да си купят, а не могат", отбеляза той. По думите му във Франция има двоен данък на празни имоти:
"Тоест, еквивалентът в България би бил, че ако сто лева даваш на месец за това, че даваш апартамент за хиляда лева под наем, двеста лева трябва да даваш, ако същият този апартамент за хиляда лева го държиш празен", поясни Люлчев. Той добави, че у нас доминират дългосрочните наеми пред краткосрочните.
Habitat for Humanity - Bulgaria е неправителствена организация, която се грижи за правото на всеки човек да има спокоен, сигурен и уютен дом. Това е трудно за страна като нашата, тъй като тук има огромни социални слоеве и това ни определя като рекордьори по енергийна бедност в Европа. Освен това наемите на жилищата са много високи, което поставя в затруднено положение голям брой хора. Едно от основните неща, с които се занимават Habitat for Humanity - Bulgaria е темата за социалните жилища, каквито у нас има твърде малко. Подробности разказа Минчо Бенов.
По думите му в България няма дефиниция за социално жилищно настаняване, като общо взето има знак на равенство между общинските и социалните жилища.
"Проблемът е, че общинският жилищен фонд е едва 0.8% от общия жилищен фонд, тоест, той е крайно недостатъчен. Хората и семействата, които са в жилищна нужда са много. Ние между другото скоро завършихме едно изследване в партньорство с Министерството на регионалното развитие за жилищния фонд в цялата страна. Вижда се, че се чака много години, много хора дори не си правят труда да кандидатстват, защото знаят, че това е една обречена кауза. Едва 25 общини в България построиха малко повече от 900 жилища в периода 2014-2020 година благодарение на това, че успяхме да влючим строежа на нови социални жилища като дейност, която може да бъде финансирана по Програмата за регионално развитие", заяви Бенов.
Той отбеляза, че процентът на празните имоти е голям - около 30%, а от друга страна всяко второ жилище в градовете е пренаселено. По думите му в Столична община във всичките 24 районни администрации чакащите са около 16 хиляди души.
"Идеята на общинския жилищния фонд е да се подпомагат временно хора в затруднено положение, но в същото време да се помисли за механизми така, че те да имат мотивацията да разрешават социалните и икономическите си проблеми и да обеспечават жилищните си нужди сами", коментира Бенов. Той отбеляза, че България на едно от първите места в ЕС по това, че млади хора до 34 годишна възраст живеят със своите родители.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
С „Маргаритка“ на мач. 11-14 април: футболни фенове от различни агитки се обединяват в името на децата. Събитието ни го представя Йордан Жечев: "Инициативата е да предаден любовта си към отбора. "Маргаритка" е социален проект - децата да имат достъп до качествено възпитание. Обиколихме фенклубовете на 16-те отбора в Първа лига. Стиснахме си ръцете за..
"Великден в града" – започва великденски базар в Градската градина. Подробностите от Теодора Бреме, организатор: "Постарали сме се нашите посетители да се потопят в празничното настроение. Днес сме подготвили кори с яйца за малките, а утре ще правим венци. Продължаваме до Велики понеделник. Всеки ден има програма с кулинарни изненади и ателиета за..
Историческа възстановка на живи картини от Априлското въстание в Северния парк с доц.д-р инж. Георги Маринов: "За съжаление малко е лошо времето, но това не ни пречи. Участниците са облечени и чакаме общината да реши точния час, чакаме да се посъбере малко публика, правим го за децата. Правим живи картини - първоначално селско ежедневие, нападение..
Академия за първа помощ или как да оказваме първа помощ? С нас по темата е д-р Витан Витанов: "Курсовете са в различни направления. Спираме се на всички техники за сърдечен масаж, кръвоспиране, задавяне. Има и надграждане, вкл. само за родители. За всеки по нещо. Ние сме единствената организация, одобрена от М-во на образованието. Обучили сме над..
Коментатори във "Форум" тази седмица са политологът и юрист Лидия Даскалова, и журналистът, асистент към Института по балканистика на БАН Калоян Константинов. Заедно с водещия Лъчезар Христов, част от темите, които дискутираха днес, бяха: - Обобщение на темите от седмицата - Политически сюжети на родна почва – коалицията, опозицията, скрити и явни..
Изгубени в “Кварталът на писателите” е вълнуващо градско приключение, което ще те пренесе в сърцето на литературната история на град София. Създадена в партньорство между “Вътрешен глас" и "Бохемска София", тази градска игра предлага незабравима разходка из един от най-богатите на истории райони на столицата. Мисията ще те отведе на пътешествие..
Поправките в Закона за движение по пътищата минаха на първо четене в парламентарната комисия по транспорт през тази седмица. Депутатите намалиха максималната скорост за движение по магистралите от 140 км/ч на 130 км/ч и решиха пътната полиция да има достъп до общинските камери. Пред Радио София изп.-директор на Асоциацията за квалификация на..