Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

На какво се дължи феноменът на празните жилища в София?

Снимка: Добромир Видев

Абсолютен факт е, че София се пълни с все повече и повече апартаменти и няма много причини броят им да намалее, отбелязват анализаторите. В същото време се наблюдава феноменът на празните жилища, такива в които никой не живее. Празните апартаменти нито се продават, нито се дават под наем. B мoмeнтa пo-мaлĸo oт 2% oт жилищaтa в Coфия ca oбявeни зa пpoдaжбa и пo-мaлĸo oт 1% oт имoтитe ca oбявeни зa дaвaнe пoд нaeм. А не малък процент апартаменти стоят празни. И дopи и няĸoй дa иcĸa дa живee в тяx, дopи дa иcĸa дa ги ĸyпи или дa ги нaeмe - нe мoжe, сочи проучване на платформата за недвижими имоти Homeheed. По темата говори Васил Люнчев, основател на платформата за недвижими имоти.

 

Той сподели, че статистиката сочи, че в София няма недостиг на жилища, а напротив - много повече отколкото са нужни на столичани. Проблемът е, че няма достатъчно предлагане на пазара за имоти, а в момента цените са много високи.

"По някаква причина хората не искат да си продават апартаментите, а предпочитат дори да не ги ползват да ги държат заключени", заяви Люлчев и добави, че основен фактор за това е инфлацията и ниските лихви по депозити, както и обзавеждането. В същото време това е десетилетието с най-голямо строителство.

"Вдигащите се цени карат строителите да строят още и още, което означава по-лоши улици, по-малко междублокови пространства, по-лошо като цяло за всички нас, които живеем в София. Това е най-големият проблем, че се строи без да има нужда, а в същото време хората наистина искат да си купят, а не могат", отбеляза той. По думите му във Франция има двоен данък на празни имоти:

"Тоест, еквивалентът в България би бил, че ако сто лева даваш на месец за това, че даваш апартамент за хиляда лева под наем, двеста лева трябва да даваш, ако същият този апартамент за хиляда лева го държиш празен", поясни Люлчев. Той добави, че у нас доминират дългосрочните наеми пред краткосрочните.

Habitat for Humanity - Bulgaria е неправителствена организация, която се грижи за правото на всеки човек да има спокоен, сигурен и уютен дом. Това е трудно за страна като нашата, тъй като тук има огромни социални слоеве и това ни определя като рекордьори по енергийна бедност в Европа. Освен това наемите на жилищата са много високи, което поставя в затруднено положение голям брой хора. Едно от основните неща, с които се занимават Habitat for Humanity - Bulgaria е темата за социалните жилища, каквито у нас има твърде малко. Подробности разказа Минчо Бенов.




По думите му в България няма дефиниция за социално жилищно настаняване, като общо взето има знак на равенство между общинските и социалните жилища.

"Проблемът е, че общинският жилищен фонд е едва 0.8% от общия жилищен фонд, тоест, той е крайно недостатъчен. Хората и семействата, които са в жилищна нужда са много. Ние между другото скоро завършихме едно изследване в партньорство с Министерството на регионалното развитие за жилищния фонд в цялата страна. Вижда се, че се чака много години, много хора дори не си правят труда да кандидатстват, защото знаят, че това е една обречена кауза. Едва 25 общини в България построиха малко повече от 900 жилища в периода 2014-2020 година благодарение на това, че успяхме да влючим строежа на нови социални жилища като дейност, която може да бъде финансирана по Програмата за регионално развитие", заяви Бенов.

Той отбеляза, че процентът на празните имоти е голям - около 30%, а от друга страна всяко второ жилище в градовете е пренаселено. По думите му в Столична община във всичките 24 районни администрации чакащите са около 16 хиляди души.

"Идеята на общинския жилищния фонд е да се подпомагат временно хора в затруднено положение, но в същото време да се помисли за механизми така, че те да имат мотивацията да разрешават социалните и икономическите си проблеми и да обеспечават жилищните си нужди сами", коментира Бенов. Той отбеляза, че България на едно от първите места в ЕС по това, че млади хора до 34 годишна възраст живеят със своите родители.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Кънтри групата "Lilly of the West" с нов албум за Коледа

Mузикантите от "Lilly of the West" записаха осмия си студиен албум, който е коледна колекция. Заглавието е "Christmas with Lilly of the West" и включва стандарти като "Joy to the World", "White Christmas", "Winter Wonderland", "Silver Bells", "Jingle Bells", "Rockin’ around the Christmas Tree" и др. Албумът е тринадесети поред за групата, каза..

публикувано на 25.11.24 в 11:26
Софийски университет “Св. Климент Охридски”

Софийският университет отбелязва патронния си празник с академично тържество

През днешния ден Софийският университет „Св. Климент Охридски” ще отбележи своя патронен празник с академично тържество. По традиция празникът започна още в 7.30 часа в академичния параклис „Св. Климент Охридски” в Богословския факултет на Софийския университет, където Негово Високопреосвещенство Варненски и Великопреславски митрополит Йоан,..

публикувано на 25.11.24 в 10:15

Кой може да извърши граждански арест?

публикувано на 25.11.24 в 09:34

Слънце и разкъсана висока облачност, с температура в София около 8°

Днес ще бъде предимно слънчево, след обяд ще има разкъсана висока облачност. Времето ще бъде почти тихо, съобщиха от НИМХ. Дневните температури ще се повишат и максималните ще бъдат между 7° и 12°, в София - около 8°. Над планините ще бъде предимно слънчево с разкъсана облачност. Ще духа умерен, по билата - до силен северен вятър. Максималната..

публикувано на 25.11.24 в 07:35
Цвятко Кадийски

Ако сънародниците му са като него, значи българите са много добри хора

Цвятко Кадийски за представянето на книгата за първия български ротарианец Събо Николов: "В САЩ, само 10 години след основаването на Ротари клуб, той става член на клуба доста преди появата на клуба през 30-те в България. Майка му е сред основателките на Евангелистката църква в Панагюрище. Събо се бори сам в живота, отива в Пловдив, после в..

публикувано на 24.11.24 в 12:02

Просълзени, озарени, разсмяни хора

Актрисата Каталин Старейшинска за пиесата "Малки красиви неща" в Театро: "Пиесата е съставена от документални истории от една анонимна рубрика, поета в 2010 от нов човек под името "Шугар". Отговорите са доста откровени, свързани са с лични истории и това прави пиесата доста достъпна, всеки би се припознал с нещо в нея. Историите текат на принципа..

публикувано на 24.11.24 в 11:21

В палитрата от различни стилове влиза всичко

Стефан Драгостинов за предстоящия спектакъл по случай годишнината на Драгостин фолк национал: "Създали сме 11 диска с фолклорни песни и инструментална музика с безброй турнета по цял свят. Песните са свързани с фолклорните традиции на много региони освен шопския, една от тях е родопската Рофинка. Марияна Павлова, най-ниският глас в света си дойде от..

публикувано на 24.11.24 в 11:02