Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

На какво се дължи феноменът на празните жилища в София?

Снимка: Добромир Видев

Абсолютен факт е, че София се пълни с все повече и повече апартаменти и няма много причини броят им да намалее, отбелязват анализаторите. В същото време се наблюдава феноменът на празните жилища, такива в които никой не живее. Празните апартаменти нито се продават, нито се дават под наем. B мoмeнтa пo-мaлĸo oт 2% oт жилищaтa в Coфия ca oбявeни зa пpoдaжбa и пo-мaлĸo oт 1% oт имoтитe ca oбявeни зa дaвaнe пoд нaeм. А не малък процент апартаменти стоят празни. И дopи и няĸoй дa иcĸa дa живee в тяx, дopи дa иcĸa дa ги ĸyпи или дa ги нaeмe - нe мoжe, сочи проучване на платформата за недвижими имоти Homeheed. По темата говори Васил Люнчев, основател на платформата за недвижими имоти.

 

Той сподели, че статистиката сочи, че в София няма недостиг на жилища, а напротив - много повече отколкото са нужни на столичани. Проблемът е, че няма достатъчно предлагане на пазара за имоти, а в момента цените са много високи.

"По някаква причина хората не искат да си продават апартаментите, а предпочитат дори да не ги ползват да ги държат заключени", заяви Люлчев и добави, че основен фактор за това е инфлацията и ниските лихви по депозити, както и обзавеждането. В същото време това е десетилетието с най-голямо строителство.

"Вдигащите се цени карат строителите да строят още и още, което означава по-лоши улици, по-малко междублокови пространства, по-лошо като цяло за всички нас, които живеем в София. Това е най-големият проблем, че се строи без да има нужда, а в същото време хората наистина искат да си купят, а не могат", отбеляза той. По думите му във Франция има двоен данък на празни имоти:

"Тоест, еквивалентът в България би бил, че ако сто лева даваш на месец за това, че даваш апартамент за хиляда лева под наем, двеста лева трябва да даваш, ако същият този апартамент за хиляда лева го държиш празен", поясни Люлчев. Той добави, че у нас доминират дългосрочните наеми пред краткосрочните.

Habitat for Humanity - Bulgaria е неправителствена организация, която се грижи за правото на всеки човек да има спокоен, сигурен и уютен дом. Това е трудно за страна като нашата, тъй като тук има огромни социални слоеве и това ни определя като рекордьори по енергийна бедност в Европа. Освен това наемите на жилищата са много високи, което поставя в затруднено положение голям брой хора. Едно от основните неща, с които се занимават Habitat for Humanity - Bulgaria е темата за социалните жилища, каквито у нас има твърде малко. Подробности разказа Минчо Бенов.




По думите му в България няма дефиниция за социално жилищно настаняване, като общо взето има знак на равенство между общинските и социалните жилища.

"Проблемът е, че общинският жилищен фонд е едва 0.8% от общия жилищен фонд, тоест, той е крайно недостатъчен. Хората и семействата, които са в жилищна нужда са много. Ние между другото скоро завършихме едно изследване в партньорство с Министерството на регионалното развитие за жилищния фонд в цялата страна. Вижда се, че се чака много години, много хора дори не си правят труда да кандидатстват, защото знаят, че това е една обречена кауза. Едва 25 общини в България построиха малко повече от 900 жилища в периода 2014-2020 година благодарение на това, че успяхме да влючим строежа на нови социални жилища като дейност, която може да бъде финансирана по Програмата за регионално развитие", заяви Бенов.

Той отбеляза, че процентът на празните имоти е голям - около 30%, а от друга страна всяко второ жилище в градовете е пренаселено. По думите му в Столична община във всичките 24 районни администрации чакащите са около 16 хиляди души.

"Идеята на общинския жилищния фонд е да се подпомагат временно хора в затруднено положение, но в същото време да се помисли за механизми така, че те да имат мотивацията да разрешават социалните и икономическите си проблеми и да обеспечават жилищните си нужди сами", коментира Бенов. Той отбеляза, че България на едно от първите места в ЕС по това, че млади хора до 34 годишна възраст живеят със своите родители.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Любомир Дацов

Политическата нестабилност и икономиката

Какво е влиянието на политическата нестабилност върху българската икономика? Подробности разказа икономистът Любомир Дацов. Как икономиката на България стана част от групата на най-развитите икономики и попадна в класацията с високи доходи на Световната банка? "Има един виц за костенурката и заека. Понякога, като вървиш като костенурка и..

публикувано на 08.07.24 в 14:46

Столични полицаи задържаха каруца с огромна ВиК тръба

Полицаи от Трето районно управление в София заловиха четирима млади мъже, които с каруца са превозвали огромна водопроводна тръба. Най-вероятно металната тръба е била взета от място на ремонт и е щяла да бъде предадена в пункт за вторични суровини, коментираха свидетели. Не се знае по какъв начин тежката тръба е била натоварена на превозното..

публикувано на 08.07.24 в 13:39

Изложба във входа на кооперация в столичния "Лозенец" разказва историята на квартала

Нестандартна изложба, която представя фотографии и текстове от историята на квартал "Лозенец" може да се види в една от емблематичните сгради на пл. "Журналист". Мария Чакърова, автор на изложбата, е една от живущите там и споделя, че от малка идея откриването на "Зад една затворена врата" се е превърнало в "Лозенец фест". " Изложбата, която..

публикувано на 08.07.24 в 13:23

Гимназисти рисуват и разказват за софийски сгради - културни ценности

Млади художници изобразяват сгради със статут на културни ценности на няколко локации – две по ул. "Московска" и трета в артистичния "КвАРТал" (под бул. "Дондуков") като част от Проект за популяризиранена архитектурни ценности на София . От 6 до 9 юли ученици от Националната гимназия за приложни изкуства "Св. Лука"  рисуват..

публикувано на 08.07.24 в 11:50
Някои сгради срещу храма

Първият етап на разширението на "Опълченска" започва след седмица

Ремонтът с разширение на ул. "Опълченска" започва от 16 юли и ще стане на два етапа –  първо от бул. "Сливница" до ул. "Цар Симеон", а след това от "Цар Симеон" до бул. "Тодор Александров", потвърди пред БНР-Радио София кметът на район "Възраждане" Станислав Илиев . Така след завършване на проекта натоварената улица ще бъде с по 3 ленти на..

публикувано на 08.07.24 в 11:15
Комарите вече трудно се прогонват Снимката е илюстративна

Жители на район "Кремиковци" сами пръскат срещу кърлежи и комари

В очакване на общината да си свърши работата и да третира тревните площи срещу кърлежи и комари, жителите на район "Кремиковци" избират сами да се справят с проблема. Според някои от тях, понеже районът е далеч от центъра, изобщо не се пръска, или ако се прави, то е толкова рядко, че няма осезаем ефект. Освен, че често косят парковете и..

публикувано на 08.07.24 в 10:45

Части от 3 столични квартала без вода

На 8 юли (понеделник) 2024 г. във връзка с извършване на строително-ремонтни дейности в ж.к. "Младост 1" от "Софийска вода" предупреждават, че се налага спиране на водоподаването от 9:00 до 21:00 часа на клиентите на живеещи в: бул. „Цариградско шосе“ от № 40 до № 50 и ул. „Димитър Моллов“ от бул. „Цариградско шосе“ № 50 до кръговото на 4-ти..

публикувано на 08.07.24 в 08:39