Асоциация "НАЯ" с нов проект, фокусиран върху работата с извършители на домашно насилие над деца, подкрепен от Европейската комисия.
Повече разказа в предаването "Радиокафе" Нина Николова, координатор на проекта в организацията.
"Това е проект, който асоциация "Ная" започна да реализира буквално преди месец. Той се финансира от Европейската комисия и от Европейската мрежа за работа с извършители на домашно насилие, в която ние членуваме", сподели тя и допълни, че фокусът на проекта е насочен върху това, как ефективно да се работи с извършителите на домашно насилие, така че децата които се намират в такава ситуация, да бъдат защитени.
Обръща се специално внимание на тези програми, които по Закона за домашното насилие се реализират в България. "е са около 10–15 на брой, чрез които се работи с извършители на домашно насилие, които са насочени към тях, чрез служебни заповеди.
Нина Николова сподели, че 97% от случаите на домашно насилие в тяхната практика, пострадалите са жени и техните деца и съответно 100% от извършителите на домашно насилие с които са работили, са мъже.
"Децата са специфична група, която ние никога не трябва да изпускаме от фокуса на нашето внимание. Не трябва да забравяме, че децата преживяват домашното насилие, конфликтите в семейството, по много по-различен начин от възрастните и съответно последствията върху тях са много по-различни“, посочи тя.
По думите й рисковете за децата, които живеят в ситуация на домашно насилие във всичките му форми и много често биват замесени в конфликтите между своите родители, са в това, че те непрекъснато са в повишена тревожност, стрес и страх.
"Домашното насилие, което засяга децата, не е проблем, който е от днес за днес, това е проблем, който има дълготраен ефект във времето", категорична е тя.
Предстои обучение на специалисти от цялата страна, които да оказват подкрепа и съдействие за разрешаване на проблема. В този проект ще бъдат обхванати 60 специалисти, които работят в програми за работа с извършители на домашно насилие и във всички останали форми за подкрепа на деца в рискова ситуация. Това са психолози, социални работници и педагози.
Чрез анкета се събира информация за това, съществуват ли някакви механизми, които да гарантират безопасността на децата, докато се работи с извършителя на домашно насилие в програмите в които специалистите работят.
"Програмите за извършители на домашно насилие съществуват вече 10 години – тоест, имаме достатъчно натрупан опит, достатъчна практика, но липсва подобно събиране и синтезиране на информацията, за да знаем с какво разполагаме", посочи още Нина Николова.
Според нея добрите практики в различните програми могат да се използват и да се превърнат в стандарти, да бъдат разпространени, да се обмени опит и експертиза. Затова е предвидено още едно специално обучение към края на проекта, с 20 психолози и социални работници, където ще бъдат предложени вече готови продукти, които те могат да вземат, приложат и преработят в своята работа, така че да бъдат още по-ефективни в защитата на децата.
Чуйте още по темата от разговора на Гергана Пейкова в звуковия файл.Владимир Пасев, президент на Интеракт-клуб към Немската гимназия и Добромир Добринов - ротарианец за благотворителна проява , организирана от учениците: "Организацията е на 3 етажа - до 18 г., интеракт, до 35 г. - ротаракт и след 35 г. - ротарианци. Най-голямата ни кауза е полиомиелитът - почти сме го убили, само в две страни по света има останало."..
Днес ще се върнем назад във времето на златните години на българския спорт. Периодът на 60-те, 70-те, 80-те години, когато родните спортисти впечатляват не само сънародниците си, но широкия свят. Върховите им постижения обаче не променят човешките качества на голяма част от тях. Българските спортисти от онези години съчетават изключителен талант с..
Александър Шпатов, председател на Сдружение за градски читални, водач на литературни разходки, изследовател на софийското минало, верен фен на футболен клуб “Левски” и писател, автор на книгата “На живо от София”: "Останали са хората, въпреки, че се променяме вътрешно. София е един европейски град и стои по-добре на световната карта. Усещането, че..
Музикантите са заедно повече от 50 години Любовта на Мими Иванова и Развигор Попов далеч не е фойерверк от пръв поглед. Те дълго работят заедно и се уважават като професионалисти преди да се погледнат с други очи. За да се съберат и двамата минават през тежки разводи – Мими с поляка Юрек Рибински, а Развигор с пианистката Теодора. Женитбата им..
Емблематичното чудовище „Франкенщайн“ на Мери Шели оживява в ново издание. Представя ни го Емил Минчев – писател и преводач: „Беше огромно предизвикателство, езикът преди 200 години е доста различен. Франкенщайн въвежда два нови жанра – научната фантастика и хоръра. Да не забравяме, че Мери Шели като го е писала, е била само на 19! За да..
Ролята на псевдонауката в ежедневието ни с , гл. редактор на Българска наука : "Като ученик бях част от недобра образователна система. Идеята ни сега е да има сайт, който да дава достъпна, разбираема научна информация. За съжаление в България сме в челните три места по вяра в дезинформация и споделянето ѝ. Видяхме сериозността с коронавируса...
Game Dev Day 2 , организиран от екипа на Sofia Game Night и Сдружение "Възможности без граници". С подробностите слушаме Хелиана Велинова: "Игрите позволяват грешни решения и виждаш какъв е резултата. Игрите дават възможност да грешим на воля и да видим какво ще стана. Младите играят игри - симулации на човешки отношения. Говорим и за..