Стартира проектът Music Art Tabor, който в рамките на няколко месеца ще представи музиканти и артисти от България и Норвегия на арт събития в четири от крайните квартали в София (Факултета, Орландовци, Илиянци и Подуяне) и на пътуващ фестивал в четири малки населени места в България - с. Градец (община Котел), с. Драгиново (община Велинград), с. Долни Цибър (община Лом) и с. Осиковица (община Правец).
Целта е чрез изкуство, култура, спорт и занаяти да се съживят периферните зони в София като се привлекат нови публики, както и да се подобри достъпът до култура на ромските общности в малки населени места в България. През следващите месеци ще бъдат представени различни творчески инициативи и социални събития чрез интерактивни методи и синтез на различни изкуства, спорт и музика.
„Всъщност, продължението на нашата инициатива за децентрализация на културния живот е в основата на този проект и много се радваме, че започна с летящ старт в уникалното за нас място “Факултета“. Там е изключително бедно, но децата бяха просто уникални – всичко се прави за тях в този случай - сподели Ния Пушкарова пред Радио София. - Имахме уъркшопи, провеждаме уроци по рисуване, по музика, днес ще имаме брейкданс с известни наши танцьори – много богата програма с визуална и дигитална визуализация. Ромската общност винаги е обект на доста големи инсинуации от най-различен характер, но веднъж като сме там и общуваме по един непринуден начин чрез изкуство, без да се натрапваме или да искаме нещо от тях, в случая малко повече даваме, защото смятаме, че това е от особена важност“.
Тя сравни чувството като това - все едно влизаш в друг век и друго пространство, когато се отиде там.
"Аз поощрявам хората да правят такива визити – имат поне 4 читалища, които са много дейни, има изключителна база в едното, с което станахме партньори, има роял, за което много други места могат само да завиждат, разказа тя.
Според думите на Ния Пушкарова, резистенцията идва оттам, че те пазят своята общност от набези на най-различни инициативи и няма такова доверие към тях.
"Не смятам, че само с едно събитие нещо ще се промени, но мисля, че поставихме едно много добро начало."
За тази вечер в кв. "Орландовци" също е предвидена богата културно-музикална програма, която ще започне в 17 часа и ще продължи до 22:00. Ще има уроци по рисуване с Мариана Танчева, циркови пърформанс изкуства с Мини Арт Фест, които са партньори на събитието, както и много известен музикален пърформанс, който има и елемент на уършоп с различни видове перкусии, разкри Ния Пушкарова. И допълни, че особено децата се чувстват много въодушевени от прекрасния урок на Боян Аврамов, който се занимава с алтернативна музика и перкусии.
„Знаете, че хората откликват на ритъма най-бързо и това беше изключително успешен урок", категорична е тя.
Чуйте още подробности за събитието и вижте програмата тук.
Минко Ламбов за предстоящата премиера на концерта му за цигулка, акордеон и оркестър със солисти Светлин Русев и Вероника Тодорова: "На 29 януари от 19 ч. в Централния военен клуб е премиерата с оркестър Симфониета. Светлин е божество на цигулката, често го сравнявам със самурай. Запознахме се на един образователен концерт на Филхармонията,..
Кремена Николова - Флор от Софийската филхармония за предстоящия концерт на Филхармонията с полемичната за връзката си с Путин оперна дива Анна Нетребко: "Изключително щастливи сме да сме партньори на концерта на Анна Нетребко като съпровождащ оркестър. Изборът на нашия оркестър не е случаен, партнирахме ѝ в Букурещ с почти същата програма, основно -..
Проф. Илия Граматиков от Музикалната академия за лекцията си в СГХГ към изложбата "Европа в България" на 29.1 в 18 ч.: "Важно е да се подчертае, че това няма да е специализирана музиколожка лекция, тя е отворена до широка публика. Провокация и вдъхновение за мен бе изложбата. Доколко присъства музиката в тези картини? Кога и как се осмисля..
Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..
Историческите сгради на БНР са темата на днешното ни предаване в деня на 90-та годишнина на Радиото с главно "Р": "Oт "Бенковски", в спомените на Кирил Разсуканов за Родно радио , през "Московска", на ъгъла с "Бенковски" заедно със Здравко Петров, до "Драган Цанков" 4 - старата сграда, с разказа на Теодор Караколев от фондация "Български архитектурен..
В Лозенец още кънти споменът от чутовните кабарета на Сирак Скитник и жена му Олга. Къщата им на ул. „Борова гора“ е създадена по съновидение Старите лозенчани и до днес си спомнят за домашното кабаре на една от най-известните двойки в София преди войната Сирак Скитник (основател на БНР) и съпругата му Олга, наричана от всички Сирачката...
Човекът в радиото и изкуствения интелект - Трябва ли да преосмислим БНР заради новите технологии и трябва ли общественото радио да има по-различен подход към използването на ИИ в сравнение с останалите медии? Събеседници : Никола Тулечки (НТ), инженер, който се занимава с работа с данни. Основател на Сдружение „Данни за добро“ и водещ на..