Колоездачната обиколка на Франция Tour de France ще стартира в началото на юли т.г. в Биобао.
В предаването „Спортна среща“ ще се излъчат няколко последователни епизода, които целят да запознаят слушателската ни аудитория с нейната история. Увлекателно и с много чувство ще ни разказва журналистът Андрей Демирев.
Tour de France възниква през 1903 година в резултат на остра конкуренция между два френски вестника Le Vélo и L'Auto - две печатни издания, които се борят за увеличаване продажбата на вестниците си. Битката между тях ражда Tour de France.
На 20 ноември 1902 година сред група журналисти от вестник L'Auto за първи път се чува вълшебната дума „tour“. До тогава са се организирали обиколки на Франция само с автомобили, но на никого не е хрумвала подобна щура идея за тур с велосипеди по черни пътища, пригодени за каруци и коне. Така вестник L'Auto с главен редактор Анри Дегранс се превръща в организатор и спонсор на първия тур през 1903 година. Началото му се отлага с 1 месец, тъй като първоначално се записват само 15 желаещи да участват.
Общата дължина на трасето е 2428 км, разделени на 6 чудовищни етапа по 400 и повече километра, плаши кандидатите.
За да привлекат желаещи, организаторите намаляват сумата за записване от 20 на 15 франка и увеличават премиите. В крайна сметка 60 смелчаци се явяват на старта в Париж на 1 юли 1903 година. Първият етап Париж – Лион е от 467 километра.
Колоездачите карат цяла нощ. На следващия ден в 9 часа сутринта, след 17 часа и 45 мин. Морис Гарен финишира първи в Лион. Лидерът е носил зелена лента на ръкава си.
Жълтата фланелка се появява за първи път едва в тура през 1919 година, за да напомни цвета на хартията, на която се издаваше вестник L'Auto.
Последният етап на първия тур е от чудовищните 471 километра от Нант до Париж. От стартиралите 60 завършват само 21 колоездачи. Първи победител в тура е Морис Гарен.
В този епизод ще чуете как издръжливостта на колоездачите е била поставяна на изпитание през тези ранни години.
Историята на най-великата колоездачна обиколка Tour de France чуйте в разказа на Андрей Демирев в звуковия файл.
Коментатори във "Форум" тази седмица са политологът и юрист Лидия Даскалова, и журналистът, асистент към Института по балканистика на БАН Калоян Константинов. Заедно с водещия Лъчезар Христов, част от темите, които дискутираха днес, бяха: - Несистемните партии в българската политика – временна мода или устойчива тенденция -..
Наднормено замърсяване с азотен диоксид в София през 2024 г., отчитат от екологичното сдружение "За Земята". Те призовават за спешни мерки, тъй като новите годишни данни от измерванията на сдружението показват тенденцията да е дори към по-високи концентрации на замърсителя. В над 91% от точките в столицата, в които "За Земята“ проследява..
Българските компании трябва да бъдат насочени към зелените иновации, за да бъдат конкурентноспособни. Инициативата за това да идва от частния сектор, но държавата трябва да осигури нужните инструменти, за да подпомогне развитието на икономиката. Тези послания и изводи отправиха участници в кръглата маса "Мисия Зелени Иновации: Възможности за..
Кога парите могат да се превърнат във форма на изкуство? Защо българската иконопис може да бъде основа за поп-арт? Каква е разликата между изкуството на Хубен Черкелов и това на Деймиън Хърст? Как образите на Габриел Гарсия Маркес, Статуята на свободата или пък паметника на свободата – Шипка, се събират в общ контекст, благодарение на Хубен, който..
Преди дни от ГЕРБ внесоха в Народното събрание законопроект за брокерите на недвижими имоти. Той предвижда да бъде създаден Национален регистър, солени глоби за фалшиви обяви на недвижими имоти, задължителни обучения, както и всеки брокер да има досие, а всяка агенция – партида. Целта е да бъде предоставена публична информация за брокерите като..
45 училища от 34 населени места в цяла България ще станат част от випуск 2025/2027 на програмата “Училища за пример“ на фондация "Заедно в час" през месец юли. Участниците са рекорден брой, след като през 2024 г. беше разширен обхватът , включвайки 40 училища. Програмата подкрепя училищните екипи да усъвършенстват преподавателските си..
През следващия месец Федерацията по фелинология организира първата по рода си в България Международна изложба на котки. За два дни (17 и 18 май) София ще се превърне в столица на красотата, обаянието и любовта към животните. Ще се съберат най-елегантните и впечатляващи котки от целия свят, твърдят организаторите. Пред БНР-Радио София..