Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ще има ли спад на цените на храните през лятото?

Снимка: БГНЕС

Има ли тенденция за успокояване и падане на цените на храните, плодовете и зеленчуците?

По темата, която е непреходна и вълнува мнозина, бе разговорът с Владимир Иванов – председател на Държавната комисия за стоковите борси и тържищата.

Според него, ако сравним сега цялата потребителска кошница, която се формира от 30 хранителни продукти и всички плодове и зеленчуци характерни за сезона, и всеки от нас поединично закупи по един продукт, общата стойност е 109 лева. В сравнение по това време от миналата година тя е била 101 лева, което е между 7 и 8% разлика на по-високите цени сега.  

И всичко това е вследствие на голямото поскъпване, на което станахме свидетели през първите три месеца от годината, каза Иванов.

"Повече от 40 дни насам наблюдаваме "замрял" пазар, особено при основните хранителни продукти "кривите са прави", тоест почти няма изменение при яйца, кашкавал, сирене, масло, дори маслото е точно на стойности от миналата година. Бавно, постоянно намаление се наблюдава и при олиото", посочи още той.

"Като цяло пазарът вече навлезе в пазарно равновесие, като ситуацията е много по-различна от тази в същия период на 2022 година", смята Владимир Иванов.

Той уточни, че цените на сезонните плодове и зеленчуци вероятно се задържат високи поради неприятния климат, както и факта, че лошото време компрометира новата реколта.

"Няма да видим увеличение, но ще има едно задържане на сегашните цени по отношение на кайсиите, черешите и ягодите. При домати и краставици също се наблюдава 7-8 % увеличение, като при краставиците има и дефицит, поради по-малко засятата реколта", увери Иванов.

Той заяви, че през лятото цените ще се задържат на това равнище, няма да има посока нагоре, или надолу. Тенденцията посока нагоре е преодоляна, каза още той.

Чуйте още подробности от разговора на Лъчезар Христов, в звуковия файл.

По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Джевдет Чакъров и Делян Пеевски

"Форум", 27.05.25: Кой е като жертва на ало-измамници и кой е шахматистът?

Тази седмица на "Форум" започва от вторник. Двойката коментатори този път са Мина Христова от Института за етнология и фолклористика към БАН, и Атанас Радев – политолог, председател на Националния младежки форум. Провокирани от водещия Лъчезар Христов, те обсъждаха следните теми: "ДПС-Ново начало" обяви край на разделението . Какво..

публикувано на 27.05.25 в 18:50

Сговорни доброволци махат планина от автомобилни гуми

Как се почиства планина от автомобилни гуми? Как се премества, когато не е на място? Отговор на тази въпроси дават доброволци от Перник, които вече през миналия месец показаха "как се прави". Пред БНР-Радио София Мирослав Бонев разказа за поредната акция по почистване и облагородяване на обществено пространство - на 30 май, петък, от 10:00. Става..

публикувано на 27.05.25 в 18:18

Над 334 000 българи се лекуват от заболявания на щитовидната жлеза

6,4% от населението на България или общо 334 287 души се лекуват от заболявания на щитовидната жлеза, съобщиха от Българското сдружение по тиреодея и паратиреодея (БСТП), Българското дружество по ендокринология (БДЕ) и сдружение ВИОМ, по повод Международната седмица за осведоменост за заболяванията на щитовидната жлеза (25–31 май). По..

публикувано на 27.05.25 в 16:53
Нина Колчакова

Повишава се застрахователната култура на българите, но още сме много назад от нивата в ЕС

Застрахователният сектор е готов за влизане на България в еврозоната отпреди година. Приведени са в съответствие информационните системи и документите. "Имаме вътрешни етични правила и ще защитаваме правата и интересите на потребителите, включително и при преминаването към другата валута", увери пред БНР-Радио София  Нина Колчакова ,..

публикувано на 27.05.25 в 15:49

Младежкият театър ще зарадва малки и големи с "Малката Баба Яга"

Представлението "Малката Баба Яга"   ще има премиера в Младежки театър "Николай Бинев" в навечерието на Деня на детето, на 31 май и 1 юни . Режисьор на постановката е Александър Йорданов. Малката Баба Ята, която е само на 127 години, но все пак е най-малка сред всички останали вещици, които поради това не я допускат в тяхната групичка...

публикувано на 27.05.25 в 14:50

Младежкият джазфест "София" се завръща със 7-о издание

Джаз, млади хора, София, събрани в един фестивал. Със сигурност се получава много интересно събитие. В предаването "Радиокафе" гостува един от неговите създатели - Йордан Владев, за да разкаже откъде тръгва идеята за Младежкия джазфест "София". "През далечната 2018 година беше първото издание на феста. Всичко тръгна от концентрацията на..

публикувано на 27.05.25 в 13:50

Латин джаз ще звучи в полите на Витоша

Латин джаз ще звучи в залата на Дом на културата "Искър". Изпълнителите ще са  Михаил Йосифов - тромпет,   Атанас Попов - барабани,   Пиеро Епифания - перкусии и със специалното участие на Велека Цанкова - вокал.  Ще се включат и учениците от майсторския клас по музика, проведен в началото на тази година в село Смоличано, воден от Мишо,..

публикувано на 27.05.25 в 13:35