Преди близо 100 години, през 1925 година българската учителка Мария Влайкова завещава безвъзмездно на Министерството на просвещението сградата, в който днес се намира едноименното кино. Условието било - с получените приходи да се финансира образованието в чужбина на 6 от най даровитите български артисти.
Точно такива млади хора застават зад идеята и реализират театралния спектакъл „Кино „Лента“.
В студиото на БНР-Радио София гостуваха режисьорът на пиесата Мария Страшилова и един от участващите актьори Александър Притуп (другите са Светлозар Начев, Никол Василева, Мартин Иванов) и разказаха за реализацията и намеренията на създателите.
Проектът е на сдружение „Шум и Бяс“, а текстът е вдъхновен от действителни събития.
„Бях чела статията на Денис Българанов „Какво е нужно, за да се спаси едно кино“, бях запозната по-подробно с историята на кино „Влайкова“, а тя е много интересна. Идеята ни беше всеки един от персонажите да бъде свързан по някакъв начин с някоя от 4-те различни периода от съществуването на самото кино - царския период, комунистическия, 70-те години и четвъртия – 90-те, заедно с конфликтите във всяка от тези епохи. Потърсих начин да обвържа историята с вътрешния конфликт на всеки един от героите в самата пиеса“, отбеляза Мария Страшилова.
„Още когато започнахме да пишем този проект, едно от нещата, на които много исках да обърна внимание, е как в България постоянно се унищожават културно наследство, културни паметници, читалища и училища. Според мен това много голям проблем“, каза Александър Притуп.
Създателите на постановката са приложили рядък за България метод - сайт-спесифик (site-specific), по който максимално се използва пространството, в което се разиграва съответната културна проява. Пиесата е за киното, в което се играе, действието не се развива само на сцената.
Чуйте още подробности по темата в разговора на Гергана Пейкова.
Коментатори във "Форум" тази седмица са политикът и предприемач Венцислав Банчев и политологът Иво Божков. Заедно с водещия Константин Лавсов, част от темите, които дискутираха днес бяха: Прокурор от СРП предложи на Сарафов да поиска имунитета на Лена Бориславова. Реакцията на Кирил Петков Свилен Ноев разграничи група "Остава" от..
Пред сериозни проблеми е изправен ПП "Витоша“ 90 години след създаването си. Това стана ясно по време на конференция, организирана от Съюза на архитектите в България на тема "Витоша-време е за решения“. Без автомобил паркът е труднодостъпен, а транспортната и водната инфраструктура са в тежко състояние. Остарели са местата за отдих,..
В предаването "Добър вечер, София“ гостува фронтменът на No more Many More, но не тази група бе във вихъра на разговора, а група "Скреч", които на 14 декември се готвят да ни изненадат с концерт. Те са ветерани на музикалната сцена, свирят още от 90-те кавъри на различни групи. Днес свирят в различни проекти и са посветили времето си на..
Асоциацията за иновации, бизнес услуги и технологии в България (AIBEST) представи Годишния си доклад за 2024 г. Данните показват добра позиция на страната ни в индустрията на знанието в Югоизточна Европа. Около 104 400 души са заети в бранша, като секторът отбелязва почти 11% ръст в приходите за 2023 г., каза пред Радио София Илия Кръстев -..
За книгата “В орбита“ от британката Саманта Харви, спечелила най-престижната награда за литература "Букър" за 2024, разказа в “Радиокафе“ Ия Цветанова. Наградата “Букър“ е създадена през 2004 година и се присъжда за книга преведена от и на английски и публикувана в Обединеното кралство или Ирландия. В страната ни Букър придоби популярност..
Новата книга на Петя Кокудева “Колелото на Кинан. 19 вълнуващи истории на деца бежанци” засяга актуалната и значима тема - тази за другостта. Зад кратките истории стоят имената и съдбите на истински деца от бежанските центрове в България. Авторката се среща с деца на бежанци, както и непридружени деца, които са в страната ни без роднина, но част от..
В края на мандата си американският президент Джо Байдън помилва 39 американци, осъдени за престъпления, в които не e имало насилие и намали присъдите на около 1500 други. Според Белия Дом това е най-мащабното помилване и намаляване на присъди извършено за един ден, което се случва малко след като Байдън помилва сина си Хънтър. Някои от помилваните..