Сдружение "Асоциация Аутизъм" през 2023 г. навършва 20 години, като в неговата основа стоят родители, които са твърдо решени да подобрят условията и възможностите пред своите деца, сподели тя и допълни:
"Асоциацията прави това по няколко начина. Едното е чрез изграждане на достъпни терапевтични услуги, такъв е центърът с приоритет аутистичен спектър на бул. "Александър Стамболийски", такъв е и дневният център в кв. "Лозенец" в София. Асоциацията организира обучения за специалисти и родители, а също така разпространява и адаптира информация, води информационни кампании и участва в научно-изследователска дейност чрез специалистите, които са членове, или се подкрепят от асоциацията".
През 2022 г. "Асоциация Аутизъм" участва в съвместен проект с УНИЦЕФ и Държавна агенция за закрила на детето за предпилотно стартиране на програма за оказване на подкрепа на семейства, които имат деца с проблеми в развитието. Фокусът на програмата е най-ранната детска възраст, а целта е да подготви родителите как да се грижат за своето дете. Това е моментът, в който те се чувстват объркани, а програмата им дава възможност да използват ежедневните ситуации с детето.
По думите на Анна Андреева - Сапунджиева в България специалистите, които поставят диагноза аутистичен спектър са детските психиатри и техният екип. Възрастта, на която се поставя диагноза зависи от самите родители кога те ще потърсят специализирана помощ. От гледна точка на поставяне на диагноза или планиране на терапевтични грижи няма период, който да не е ключов, но децата, които по-лесно се адаптират и имат скрити симптоми биват диагностицирани по-късно, сподели специалистът.
По темата коментар направи и д-р Михаела Барокова. Тя сподели, че през 2020 г. СЗО е подела инициатива да се изследват нуждите на семействата на деца с проблеми в развитието по цял свят с цел да се напише световен репорт на тази тема. Целта е въз основа на събраните данни да се прецени как да се променят политиките в различните географски райони в света.
"И така, през 2020 година ние започнахме да събираме данни чрез онлайн анкета директно от семействата на деца с проблеми в развитието в България. Същата анкета беше разпространена и в други държави като Бразилия, Аржентина, Канада, Китай, за да бъде част от този световен репорт. Това, което открихме с нашите колеги въз основа на данните са няколко основни неща. Едното е, че над 70% от родителите казват, че изпитват затруднения да намерят достоверна и полезна информация как да адресират нуждите на своите деца", отбеляза д-р Барокова.
Другото, което е показала анкетата е, че родителите изпитват затруднения да участват в обучения, като половината от анкетираните са имали затруднения относно достъп на специализирани услуги (дълго чакане, високи такси и други причини).
"Важният въпрос е, какво правим с тези резултати. Нашият екип е изготвил препоръки въз основа на тях за институциите, за обществеността, които са свързани основно с това да се повиши информираността относно затрудненията в развитието на децата, да се разгледат процедурите за получаване на диагноза и да се намали периодът за чакане на обследване. Също така да се улесни достъпът до здравни и терапевтични услуги, да се овластят родителите и семействата чрез специализирани обучения", заяви тя.
По думите й сега стартира ново събиране на данни, за да се види през последните три години има ли промяна в достъпа на услуги при тези семейства.
Относно юношеството Анна Андреева - Сапунджиева сподели, че това е възраст, в която се развиват социалните контакти, самостоятелността е по-голяма, което също важи и за децата с аутизъм. Програмата цели работа с групи, целта на които е участниците да си взаимодействат. Относно наемането от компаниите на хора с аутизъм тя каза, че от март месец тази година в България стартира австралийска програма и която се реализира на територията на много голяма IT компания. Тя дава възможност чрез двугодишен платен стаж хора с аутизъм да бъдат обучени и подготвени за кариера в IT сферата. Втора такава програма ще обучи втора група хора.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Надежда Йоцова е израснала в музикална къща – баща ѝ е Христо Йоцов, емблематична фигура в българския джаз, майка ѝ е цигуларка в Симфоничния оркестър на БНР, нейният дядо Георги Йоцов е изтъкнат обоист от Софийската филхармония (със сериозен интерес към барока), баба ѝ Рина Ранджева е пианистка…можем да продължим да изброяваме, но Надежда върви по..
Киноконцерт: Романтичните неволи на Чаплин, Кийтън, Линдер - прожекция с музика на живо. Слушаме Еви Карагеоргу – координатор на събитието: "Това е много специална програма с три неми филма с музика на живо, рядко имаме такава възможност да ги видим" Повече подробности за автора на музиката и други неща, които ще ви заведат на прожекцията - в..
Разказът е на Снежана Маринова - краевед, изследовател на историята на Стара Загора и съавтор на книгата “Мозайка от миналото на Стара Загора”: Къде са секвоите в България? Откъде идват тези в Борисовата градина? Кой е В.В.Попов, чийто постамент за паметник откриваме до секвоите там? "Каква е цената, ако иска един човек като родения в Стара..
Разговорът е със Здравко Петров - урбанист и създател на проекта “Исторически маршрути”: "София никога не е била изостанала, минава през много животи. Била е много различна от това, което можем да си представим - с кьорсокаци и малко черкви, някои, като Света София, превърнати в джамии." Какво е съдържал първия градоустройствен план, кои са..
Прожекции на документалния филм „Скритата красота на Севера“ - повече за филма, заснет с дрон от неговия автор Вивиа Ники: "Северът за моето усещане е много мистично място с изключително много култура, оято е неразкрита." Разказът продължава като филм във филма или като изложба за филма - преценете сами в звуковия файл.
Започва третото издание на „Форум за съвременно изкуство и култура WIDE ARТ“ – за него ни разказва Радослав Механджийски: "Представяме съвременното изкуство през най-различни перспективи. Търсят се пресечни точки между технология и изкуство, психоанализа и изкуство и т.н. Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство." Още за поредното..
Визулен тур в изкуствата – Мария Маринова и Евгения Селвелиева от настоятелството на „Читалище-мечталище“ – на живо в студиото: "Това е гражданска инициатива, която събра съвсем случайно единомишленици. Оказа се, че има страшно много хора, които искат да видят културен хъб, а не прашасали и оставени на командно дишане места. Реално има супермного..