Сдружение "Асоциация Аутизъм" през 2023 г. навършва 20 години, като в неговата основа стоят родители, които са твърдо решени да подобрят условията и възможностите пред своите деца, сподели тя и допълни:
"Асоциацията прави това по няколко начина. Едното е чрез изграждане на достъпни терапевтични услуги, такъв е центърът с приоритет аутистичен спектър на бул. "Александър Стамболийски", такъв е и дневният център в кв. "Лозенец" в София. Асоциацията организира обучения за специалисти и родители, а също така разпространява и адаптира информация, води информационни кампании и участва в научно-изследователска дейност чрез специалистите, които са членове, или се подкрепят от асоциацията".
През 2022 г. "Асоциация Аутизъм" участва в съвместен проект с УНИЦЕФ и Държавна агенция за закрила на детето за предпилотно стартиране на програма за оказване на подкрепа на семейства, които имат деца с проблеми в развитието. Фокусът на програмата е най-ранната детска възраст, а целта е да подготви родителите как да се грижат за своето дете. Това е моментът, в който те се чувстват объркани, а програмата им дава възможност да използват ежедневните ситуации с детето.
По думите на Анна Андреева - Сапунджиева в България специалистите, които поставят диагноза аутистичен спектър са детските психиатри и техният екип. Възрастта, на която се поставя диагноза зависи от самите родители кога те ще потърсят специализирана помощ. От гледна точка на поставяне на диагноза или планиране на терапевтични грижи няма период, който да не е ключов, но децата, които по-лесно се адаптират и имат скрити симптоми биват диагностицирани по-късно, сподели специалистът.
По темата коментар направи и д-р Михаела Барокова. Тя сподели, че през 2020 г. СЗО е подела инициатива да се изследват нуждите на семействата на деца с проблеми в развитието по цял свят с цел да се напише световен репорт на тази тема. Целта е въз основа на събраните данни да се прецени как да се променят политиките в различните географски райони в света.
"И така, през 2020 година ние започнахме да събираме данни чрез онлайн анкета директно от семействата на деца с проблеми в развитието в България. Същата анкета беше разпространена и в други държави като Бразилия, Аржентина, Канада, Китай, за да бъде част от този световен репорт. Това, което открихме с нашите колеги въз основа на данните са няколко основни неща. Едното е, че над 70% от родителите казват, че изпитват затруднения да намерят достоверна и полезна информация как да адресират нуждите на своите деца", отбеляза д-р Барокова.
Другото, което е показала анкетата е, че родителите изпитват затруднения да участват в обучения, като половината от анкетираните са имали затруднения относно достъп на специализирани услуги (дълго чакане, високи такси и други причини).
"Важният въпрос е, какво правим с тези резултати. Нашият екип е изготвил препоръки въз основа на тях за институциите, за обществеността, които са свързани основно с това да се повиши информираността относно затрудненията в развитието на децата, да се разгледат процедурите за получаване на диагноза и да се намали периодът за чакане на обследване. Също така да се улесни достъпът до здравни и терапевтични услуги, да се овластят родителите и семействата чрез специализирани обучения", заяви тя.
По думите й сега стартира ново събиране на данни, за да се види през последните три години има ли промяна в достъпа на услуги при тези семейства.
Относно юношеството Анна Андреева - Сапунджиева сподели, че това е възраст, в която се развиват социалните контакти, самостоятелността е по-голяма, което също важи и за децата с аутизъм. Програмата цели работа с групи, целта на които е участниците да си взаимодействат. Относно наемането от компаниите на хора с аутизъм тя каза, че от март месец тази година в България стартира австралийска програма и която се реализира на територията на много голяма IT компания. Тя дава възможност чрез двугодишен платен стаж хора с аутизъм да бъдат обучени и подготвени за кариера в IT сферата. Втора такава програма ще обучи втора група хора.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Това, че наемателите в общински жители ще са на 5-годишен договор , не означава, че те не могат да кандидатстват отново след този срок . Това е европейска практика. Има хиляди чакащи, а за 5 години статусът на определен наемател може да се подобри . Това коментира пред БНР-Радио София общинският съветник от "Спаси София" арх. Росица..
MIA D. (Мария Димова) експериментира с музиката си, смесвайки различни стилове и звучене. Завършила е поп и джаз пеене в Нов български университет. Зад гърба си вече има няколко авторски проекта като „Bbboy“, „Baby 123“, „Mari Kalino Dragano“, „Трябваше“ и „Може би това не е любовта“ . Финалист е в Сезон 4 на "Гласът на България". Сега певица..
Кметът на район "Люлин" Георги Тодоров потвърди пред БНР-Радио София предложенията си относно новите моменти в Наредбата за общински жилища , която ще се гласува в Столичния общински бюджет. Той изтъкна, че около една трета от целия жилищен фонд на Столичната община е в неговия район и администрацията му се сблъсква с различни казуси,..
Становището с подписка за въвеждане на зелена зона в столичния ж.к. "Сердика" ще внесе в Столичния общински съвет, съобщава "с огромна радост и удовлетворение" кметът на район "Възраждане" Станислав Илиев. По думите във фейсбук профила му, хиляди хора от квартал "Сердика" са се включили в подписката с искане за въвеждане на платена зона...
През днешния ден облачността ще е променлива, над много райони намаляваща до слънчево. Изолирани краткотрайни превалявания ще има само в планините в Югозападна България, съобщават от Националния институт по метеорогия и хидрология. Ще остане ветровито с умерен, временно силен запад-северозападен вятър. Максималните температури в по-голямата част от..
Строителството на втория мост при "Бакърена фабрика" напредва по график. В момента се полага хидроизолация, работи се по уличното осветление. Другата седмица се очаква да започне работа по асфалтирането. На обекта е изградена канализация, преместен е магистрален водопровод и е изпълнена газопреносна мрежа. Мостът е част от третия градски..
Сектор кенгуру-грижа бе официално открит днес към Интензивно отделение на клиниката по неонатология в СБАЛАГ "Майчин дом". Там под лекарски и акушерски контрол родители на недоносените деца ще бъдат обучавани в специфичните грижи, изискващи отглеждането на бебетата с ниско тегло и висок риск за здравето. Семействата ще имат възможността..