Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Любомир Дацов: Бюджетът ще има малък принос за ограничаване на инфлацията

Любомир Дацов
Снимка: стопкадър БНТ

Един бюджет се прави на базата на управленска програма на правителството. При положение, че няма управленска програма - не знаем какво да очакваме.

Говоренето за тези 3% дефицит е политическо, а не експертно.

Така структуриран бюджетът има много малък принос за ограничаване на инфлацията. Имаме близо 3% от брутния вътрешен продукт разходи - трябва да кажем какво ги правим, за да бъде бюджетът поне в някаква балансирана ситуация.

Това коментира пред БНР-Радио София пред БНР-Радио София финансистът Любомир Дацов, бивш зам.-министър на финансите.

Той подчерта, че независимо дали ще бъде подписана от политическите партньори, правителството трябва да има управленска програма.

Дацов припомни въпроса доколко заложените 3% са изпълними.

Често чуваме, че всъщност капиталовите разходи, които са относително високи,  били буфер. Буфер са само националните разходи, начинът на осчетоводяване прави европейските разходи да не са буфер. Там правилото е, че европейските фондове не създават дефицита“, поясни финансистът.

По думите му, големият проблем е, че и през 3-те години основният източник на дефицита са основните текущи вътрешни разходи, не европейските. В дългосрочен план възниква въпросът за вдигане на данъците.

Сред мерките на министър Асен Василев за по голяма събираемост се предвижда фирмите да декларират своите касови наличности всеки месец.

Според Дацов това е ограничаване свободата на гражданите.

„Все пак трябва да има някаква граница между намесата в личния ни живот и в стопанската дейност на държавата и стремежа за по-висока събираемост. Разглеждането на всички фирми и на всички хора като потенциални престъпници ми се струва неприемливо.“

Надявам се, че в бюджетната комисия тези текстове, които са свързани с абсолютно излишно натоварване на бизнеса и вмешателство в жизнени неща на хората, да бъдат или преформатирани или изобщо да бъдат отхвърлени.

Когато направите много ограничения, които дори да искате да ги спазвате, физически не можете - води до това, че за 1 данъчните ще си затварят очите, за други ще бъдат жертви.

Дацов припомни, че преди години (около 2008 г.) той и Цветан Манчев се предложили идеята за паралелна валута, въвеждане на цени в лева и евро, дори заплащане на данъците в евро, по желание.

Ако се въведе това до приемането ни в еврозоната, ще сме подготвени, икономиката ни бързо ще се евроизира.

„Плюсовете са повече. Идеята според мен е работеща и ще спести ядове в бъдеще, ако бъде реализирана сега, но изисква подготовка“, допълни финансистът.

Чуйте разговора на Данаил Конов.

По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Елисавета Станчева

Да намерим времето на нашата свобода

Елисавета Станчева, изкуствовед, за дискусията „На ръба“, в която композиторът Петър Керкелов разказва за създаването на новата си пиеса. Какво се случва, когато музиката премине отвъд познатото и експериментира с нови форми, звуци и идеи? Как се изгражда музикална драматургия, която преплита класическо звучене с електронни елементи? Среща-дискусия..

публикувано на 18.05.25 в 11:49
Три тенора…и още нещо с Михаил Михайлов и Юрий Николов

Три тенора…и още нещо: "непрекъснато си помагаме и предизвикваме!"

Музикалният спектакъл „Три тенора…и още нещо“ на Камерна опера Благоевград с диригент Георги Еленков ще гостува в София на 23 май на сцената на театър „Сълза и смях“. По този повод ни гостуват двама от участващите трима тенори – Михаил Михайлов и Юрий Николов: "Винаги е удоволствието като трима тенора, които са и приятели, са заедно на сцена...

публикувано на 18.05.25 в 11:07

Като засвири оркестър в града, значи идва празник

Мария Карагьозова ни представя Фестивала на училищните и младежките оркестри, организиран от Асоциацията на фестивалите в България и финансирани от Национален фонд Култура: "Оркестрите загубиха част от структурата си по време на пандемията. Фестивалът насърчава отново децата в тези оркестри. Той е трибуна на музиканти-любители. Не съревнование..

публикувано на 18.05.25 в 10:21

Софийски разкази - арх. Пенчо Койчев и Съдебната палата

Как е описвана Съдебната палата в софийската преса в началото на 40-те години на миналия век, къде и кога е имало проекти да бъде изградена тя още в края на 19 век и началото на 20 век?  Още в спомените на Георги Каназирски-Верин, "Шишковия трамвай" за Бали Ефенди, който е тръгвал от мястото на днешната Съдебна палата. Проектът Екс Професо на..

публикувано на 17.05.25 в 16:00
Йерусалим днес

Историята оживява - Хаджиите от Банско, част първа

Разговорът е с изследователите и генеалози Светлана Дяконова - Арсен - потомка на голям род от Банско и секретар на Българската генеалогична федерация “Родознание” и Ивелин Любенов - индивидуален член на Българската генеалогична федерация ‘Родознание”: Във втората част продължаваме с другите хаджии и техните фамилии: "Срещаме графити от 1771 за..

публикувано на 17.05.25 в 15:00
С Васил Попов

Като чуя прочита, сънувам кошмари със собствената си история

Писателят Васил Попов за сериала по романа му Мамник и издаването на следващия, Лехуса: "Докато пишех "Мамник" мислех, че жанровата литература не е разпространена в България, но се изненадах от интереса на различните възрасти. Снимките приключиха април. Предполагам, че ще е готов зимата. Натрупа се материал - скоро почвам третия. Съвсем различно..

публикувано на 17.05.25 в 14:28
Със Захари Нанков

Не сме високото изкуство, но може да се задълбае

Покана за танцов спектакъл TRAPтайм? от Захари Нанков, танцьор и хореограф: "Концепцията я реализирах преди 3 години, сега я повтарям с ученици от моята школа. Комбинирал съм стила в музиката трап с рагтайм - като музика и роман. Правя съпоставки между тези две епохи - тогава и сега, всичко минава през една игра. Проследяваме нишката как се променя..

публикувано на 17.05.25 в 14:15