Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Намалява административният капацитет на държавата

Снимка: Общинска администрация Русе

Намалява административният капацитет на държавата, става ясно от резултатите от Шестото национално проучване на административния капацитет на държавната администрация за 2022 г.

През миналата година е отбелязан сериозен регрес в капацитета на държавната администрация. В сравнение с предходната 2021 г. оценките са се влошили. В изследването са участвали 54 администрации, сред които министерства, държавни комисии, държавни и изпълнителни агенции, административни структури към Министерския съвет и такива към Народното събрание, областни и общински администрации, както и специализирани териториални администрации.

Основното за дадена администрация е да има капацитет да предоставя добро управление на гражданите, на бизнеса, на гражданските формирования, каза пред Радио София авторът на изследването проф. Борислав Борисов – икономист, политик и професор в УНСС.

„В изследването, както и предходни години ние разглеждаме 14 области на административния капацитет“, отбеляза проф. Борисов.

По думите му, администрацията получава високи оценки в областите достъп до обществена информация, планиране на дейността и система за защита на личните данни, както и управление на риска.

Ниски оценки се дават на липсата на практика за извършване на оценки на въздействието, прилагането на форми на публично-частно партньорство и спазването на лична почтеност и професионална етика от служителите и ръководствата, отбеляза проф. Борислав Борисов и допълни.

„Администрацията не е много склонна да аутсорсва някои от своите неспецифични дейности на външни организации. Адекватността на броя на служителите, количеството на изпълняваните функции също не е на необходимото ниво. Има несъответствия при поемане на финансови задължения. Прилагане на принципите и критериите за устойчиво развитие, равен достъп за хората с увреждания също не е на добро ниво. Не се прилагат достатъчно системи за самооценка и много други области показват регресия“, каза авторът на изследването.

Проф. Борислав Борисов посочи, че причините за спада на административния капацитет са поради множеството кризи през 2022 година, както външно и вътрешно-политически, така и свързани с войната в Украйна, високата инфлация през миналата година и Covid пандемията.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Полина Начева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 12.06.24: Какво е нивото на образованието в България?

Коментатори във "Форум" тази седмица са екологът Данита Заричинова и политическият анализатор и председател на Обединението за честни избори Стоил Цицелков. Заедно с водещата Антония Каменичка, част от темите, които дискутираха бяха: Изборите Качеството на образованието в България Геополитиката  Коментаторите: Данита..

публикувано на 12.06.24 в 18:35

Bulgaria Wants You 2024 ще се проведе за четвърта поредна година

За четвърта поредна година най-големият форум в България ще се проведе в София. Събитието Bulgaria Wants You "Кариера и живот – защо в България?" ще събере на едно място бизнеса и успешните хора. По време на форума ще бъде представен опита на най-влиятелните компании в страната, които ще предоставят и реални работни позиции. Форумът предоставя..

публикувано на 12.06.24 в 17:13

Най-високото виенско колело, поставяно някога в София, гостува на седмото издание на "Парк фест"

От 13 до 16 юни, столичният парк „Студентски“ е домакин на седмото издание на „Парк фест“. На сцената ще видим едни от най-обичаните български изпълнители като Стенли и Михаела Маринова, а фестивалът ще бъде открит от музикалната легенда на българската сцена – Васил Найденов. За първи път в София гостува и най-високото виенско колело, което..

публикувано на 12.06.24 в 16:08
Христо Панчугов

Ситуацията след изборите

Изборите преминаха, а какви са отзвуците след тях? Коментар направи политологът и преподавател в НБУ Христо Панчугов. Накъде ще се движим в следващите месеци? "Това зависи най-вероятно от това, дали ще видим осмисляне на процеси не само, които са протекли в партиите и тяхната подкрепа, но и като цяло на процеси, които протичат в българското..

публикувано на 12.06.24 в 16:03

"Пилигрим в Тайланд" - документален филм с кауза и различен ракурс към туризма

В предаването "Радиокафе“ разговаряме за "Пилигрим в Тайланд" - съвместен, общ филмов проект на журналистката от БНР Ангелина Грозева и писателят, общественик и социален предприемач Илиян Кузманов, който придобива международна известност с книгата си “Ако срещнеш Буда, убий го“, която е първата от български автор влязла в Топ 20 за най-продавани..

публикувано на 12.06.24 в 15:19

Националният археологически институт с музей при БАН се включва в Европейските дни на археологията

На 14, 15 и 16 юни 2024 г. ще се проведат Европейските дни на археологията. В редица европейски държави са предвидени събития, насочени към семейства, училища, студенти, историци, музейни посетители и всеки, проявяващ любопитство към световното археологическо наследство. От българска страна участието се организира от Националния..

публикувано на 12.06.24 в 14:16

НЧ "Алеко Константинов 1897" в София ще придобие модерен и функционален вид

Студенти сътвориха модернистичен интериорен дизайн за НЧ "Алеко Константинов 1897" в конкурса, който се проведе за обновяването му от 20.03.24 г. до 20.05.24 г. Трима студенти от различни университети, специалност “Интериорен дизайн” и “Архитектура” бяха наградени за най-идеен интериорен проект, свързан с обновяване на помещенията на Народно читалище..

публикувано на 12.06.24 в 12:35