Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Златица - градът на чешмите, "Дядовата ръкавичка" и други възможности за туризъм

Снимка: Fb/Община Златица

Златица е една от 68-те български общини, одобрени по проект за подмяна на осветлението, финансиран по Плана за възстановяване и развитие. До дни се очаква да бъдат подписани договорите с Министерството на енергетиката и най-вероятно, до края на годината ще бъдат премахнати старите съоръжения и сменени с енергоспестяващи осветителни тела и системи. Освен в Златица, подмяна ще се извърши и в трите прилежащи села. Това разказа за Радио София кметът на общината инж. Стоян Генов.

Той сподели още, че настоящата година е започнала ударно в социалната сфера, като общината е спечелила 4 социални проекта – "Грижа в дома", "Топъл обяд", "Административен капацитет" и "Детска кухня".

"Към тях добавяме и асистентска подкрепа, която реализираме от миналата година. Това е един голям пакет от социални дейности и мерки, които ориентирахме към нуждаещи се граждани и обхваща голяма част от тях, осигурявайки им грижа, топла храна и социална закрила", посочи той.

За Златица големият проблем е остарялата водопроводна мрежа, която е изградена през 60-те години на миналия век и авариите по улиците на града са ежедневие, отбеляза кметът инж. Стоян Генов.

"Затова насочихме нашето внимание в тази посока и в тези трудни времена успяхме да реализираме 2 проекта за частична промяна на тези стари етернитови тръби. Единият от тях обхваща подмяна на водопроводната система по 7 улици в града, а другият е подмяна на водопровода в така наречената "ниска" зона на града. Реализирани са с общински средства и средства осигурени от местния бизнес", изтъкна още инж. Генов.

Град Златица е известен като "Градът на чешмите". Означава ли това, че има достатъчно градски чешми, които да утоляват жаждата на хората в летните горещини?

Кметът увери, че вода има и тя е хубава, балканска вода. Чешмите в града са алтернативни източници и те не са включени в градския водопровод, посочи още той.

По думите му чешмите са изградени назад във времето, като всяка е със своята история и в тях тече най-вкусната вода в цялото Средногорие. По-известни от тях са "Кът чешме", "Стубела" и "Лястовицата".

2 от чешмите са реновирани със средства от спечелени програми с партньорско финансиране, каза още инж. Стоян Генов. Много хора и от други населени места идват да наливат вода от тях, твърди той.

"Дядовата ръкавичка" и другите туристически възможности в Златица.

През последните години градът се популяризира като градът на "Дядовата ръкавичка" от обичаната детска приказка, така е наречен едноименния градски парк.

"Това е нашият зелен бисер, чрез него приказката оживя. Елин Пелин е пътувал от Байлово за да учи в Златица, нашият град е бил неговото вдъхновение, за да създаде този шедьовър", разказва кметът. 

Преди седмица в града са раздадени наградите "Бизнес хонорис кауза". Наградена е и компанията спомогнала за изграждането на "Дядовата ръкавичка", а преди дни там са финиширали 300 колоездачи.

Чуйте целия разговор в звуковия файл, за за разберете кои са останалите туристически забележителности в града.

По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Център към МТСП дава сертификат за дигитални умения, важи за целия ЕС

Над 14 000 души завършиха обучения по дигитални умения от началото на 2024 г. до момента и получиха сертификати от Центъра за развитие на човешките ресурси и регионални инициативи (ЦРЧРРИ). Курсовете се провеждат по проект на Министерството на труда и социалната политика, финансиран по Националния план за възстановяване и устойчивост...

публикувано на 01.07.24 в 18:42

Да намалим еднократната пластмаса в България този месец

За поредна година в България започва инициативата "Юли без пластмаса" като част от глобалното движение Plastic Free July . Целта е хората да бъдат насърчени да ограничат употребата на пластмасови продукти за еднократна употреба . " Пластмасата е гениално изобретение. Спасила е животи в медицината – коментира пред БНР-Радио..

публикувано на 01.07.24 в 18:05
Санирането вече не е достатъчно за добра енергийна ефективност на сградата

Пасивните сгради в България са по-малко от 100, те са с най-висок клас на енергийна ефективност

От началото на 2024 г. влезе в сила актуализация на Наредбата за енергийна ефективност, според която всички нови сгради трябва да са почти нулево ефективни . Оказва се, че повечето сгради, строени през последните 10-20 г. не отговарят на заложените стандарти, да не говорим за по-старото строителство. Това коментира пред БНР-Радио София..

публикувано на 01.07.24 в 15:44

Черно море - уникално и живо

В първия ден от юли "Грийнпийс" – България публикува доклад, създаден заедно с учените от Института по океанология в БАН, който подчертава критичната нужда от създаването на строго защитени морски зони в Черно море с цел опазването на живота в него.  По темата пред БНР-Радио София говори Меглена Антонова, офис директор на българския филиал на..

публикувано на 01.07.24 в 14:10

До 31 юли променят частично движението при бул. "България" и Софийския околовръстен път

Проведен предварителен оглед на конструкцията на надлеза при пътния възел на бул. „България“ и Софийски околовръстен път, посока от бул. „Братя Бъкстон“ към кв. „Бояна“, налага промяна в движението, съобщиха от Центъра за градска мобилност. От днес (1 юли 2024 г.) до 31.07.2024 г. включително, се забранява влизането на пътни превозни средства,..

публикувано на 01.07.24 в 12:58

Любо Киров и музиката

Как се подготвя Любо Киров за своя нов музикален период? "Емоцията покрай издаването на албума "Ново сърце" наистина е голяма, защото всеки артист се вълнува. Докъде трябва да се вълнуваш от от обратната връзка и докъде трябва да отстояваш себе си като артист", сподели Киров пред БНР-Радио София. "Колко се угажда на публиката и колко..

публикувано на 01.07.24 в 12:53

Безплатни беседи намясто за историята и археологията на Кокалянски Урвич

До средата на месец юли, желаещите да научат подробности за Кокалянски Урвич, могат да участват намясто в безплатни беседи за историята и археологията на обекта. В средата на миналия месец стартираха редовните археологически разкопки на Средновековния укрепен център Кокалянски Урвич, който се намира в непосредствена близост до София. Тази година..

публикувано на 01.07.24 в 10:46