И кучетата, и котките страдат от високите температури. Най-младите и най-старите животни, както и при хората, са най-уязвими към жегата, каза пред Радио София д-р Весела Василева - координатор "Осиновяване" във фондация "Четири лапи“.
„Много уязвими са кучетата от големи породи, както и кучетата с къса муцунка. За повечето кучета правилото за разходки е като при нас – не трябва да излизат в най-горещите часове. Ако например температурата навън е 30 градуса, асфалтът може да стане над 50 градуса. Трябва да се извеждат рано сутрин или вечер, когато е станало по-хладно, за да не се наранят лапите им“, обясни д-р Василиева.
По думите й, при излагане на слънце, кучетата могат да получат топлинен удар и слънчево изгаряне. Никога не трябва да ги оставяме без вода, дори когато са на разходка.
„Животинките, които са голи или тези, които са с бели уши или бяла козина са малко по-предразположени към изгаряне и е много по-вероятно да изгорят на слънце“, уточни д-р Весела Василева.
Тя посъветва стопаните на животни никога да не ги оставят затворени в автомобил, дори с открехнат прозорец.
„За 30 минути на слънце, в колата температурата може да достигне до 60 градуса. Трябва да оставяме животинката с вода и на сянка. Това са основните неща, които могат да се направят, за да им е добре“, каза д-р Василева.
Тя обясни, че няма нужда котките да се подстригват само заради високите температури. Ако козината им е добре поддържана, тя предлага изолация.
Д-р Весела Василева уточни, че при топлинен удар, стопаните трябва да наблюдават животните за това дали постоянно дишат с отворена уста и не могат да се успокоят. Лигавиците не трябва да бъдат сухи или много червени. Ако животното залита - това може да е признак, че е получило топлинен удар и трябва да потърсим ветеринар.
Още подробности за това как да помогнем на домашните любимци по време на високите температури, можете да чуете в звуковия файл.
В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..
В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..
Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..
Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..
Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..
Фестивалът “Възможното образование“ се завръща с пълно издание от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него, е акцентът на разговора с Нели..
Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...