Част от програмата в 9-ото издание на феста са и актьорите от трупата StoryCatchers. Те се занимават с Playback театър от 2018 г. Това е вид импровизационен театър, който се създава чрез въвличането на публиката в неповторима имплицитна, взаимообвързана роля с артистите. Наблюдателите на спектакъла се превръщат от – първоначално зрители, в участници и в сценаристи на спектакъла.
"Едно представление се състои от две части. В първата се разказва от място, тъй като има водещ, който общува с публиката. А във втората може вече някой да се качи на сцената и оттам да си разкаже историята под светлините на прожекторите и да се почувства по-специален, да си я изгледа отблизо, но не ги включваме в самото изиграване", разказва за структурата на едно playback представление актьорът Александър Чобанов - част от трупата на StoryCatchers.
Музиката във всяко едно представление е различна, защото също е плод на импровизация. С нея се занимават музикантите на трупата - Александър Евтимов - Шаманчето, Мален Маленов и Константин Кучев.
Трупата на Storycatchers се състои от 8 души. Те често работят по социални проекти. Един такъв е гостуването им в домове за възрастни хора, където представят спектакъла "Островът на костенурките" с терапевтична цел.
"Когато хората споделят лични истории всеки един намира неща, с които да се свърже, защото това са едни архетипни истоии и модели, които са във всеки един от нас заложени и вдъхновява и нас като актьори да връщаме историите и всъщност, когато чуем някоя искрена и дълбока история това ни задвижва, така че ние да създадем една пиеска малка, в която да изразим и да покажем под друг ъгъл нещата: чрез поезия, чрез танц, чрез музика и повече метафори и символи, така че и другите хора да се припознаят, защото символите, метафорите, архетипните образи - те са общочовешки", разказва Мартина Велева - съосновател, актриса, обучител, педагог.
Артистите от StoryCatchers ще се представят в събота от 20:00 до 21:00, на арт сцената на Vola open air.
Повече за Playback театър и за трупата на StoryCatchers чуйте в звуковия файл.
В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..
В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..
Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..
Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..
Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..
Фестивалът “Възможното образование“ се завръща с пълно издание от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него, е акцентът на разговора с Нели..
Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...