Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Корейската култура - все по-популярна сред младите хора в България

Снимка: Радио София

Посолството на Република Корея в България съвместно The Seoul Shinmun Daily оргнизират за първи път в България конкурса K-POP COVER DANCE FESTIVAL, в който групата спечелила първо място заминава за финален кръг в Сеул. Той включва освен представяне пред публика, но и тренировки с известен хореограф, среща с к-поп звезда и др. 15-те най-добри български к-поп кавър групи ще премерят сили пред корейско и българско жури на 28 юли 2023 г. от 19:00 ч. в Аула Максима (800 места) на УАСГ. Входът е свободен. K-POP COVER DANCE FESTIVAL се провежда само в 13 държави в света годишно, като България за пръв път е избрана за домакин поради силната популярност на стила и изключителните умения на групите, някои от които вече са работили с корейски хореографи и танцували пред публика там. Подробности разказаха Ким Бонг-ън, трети секретар на корейското посолство в София, София Елефтериу, експерт отдел "Култура" и Емил Тодоров, продуцент на филма "София и к-поп музиката".

По думите на Ким Бонг-ън, тя е дошла преди повече от година в България, като й е направило впечатление, че българите имат силен интерес към корейската култура. И тогава е осъзнала, че културата е едно средство за комуникация, чрез което различните хора могат да се разбират помежду си.

"Ние се върнахме съвсем наскоро от град Бургас, където от началото на месеца организирахме "Ден на корейската култура" и разбира се ние сме абсолютно съсредоточени върху организирането и провеждането и на други събития. В края на месец септември планираме да организираме модно ревю с корейски традиционни носии, имаме и дата - 20 септември", сподели тя. 

Освен това на 22 ноември е Международния ден на "кимчи". Правенето на "кимчи" е традиция, която е вписана в списъка на ЮНЕСКО за нематериалното културно наследство и по този повод ще бъде организирано събитие. Това е вид корейска зимнина, която се приготвя от ферментирали зеленчуци, като най-лесно може да бъде сравнено с българската туршия.

"Когато организираме събитие, ние не таргетираме определена възрастова група. Не искаме да правим разграничение между млади, възрастни, мъже и жени, ние се опитваме да работим за всички. Изключително много се радвам, че младите хора в България проявяват такъв силен интерес към Корея и корейската култура, защото младите са бъдещето и те в бъдеще ще изпълняват главна роля във взаимоотношенията между нашите две държави", сподели Ким Бонг-ън.

Журито в конкурса K-POP COVER DANCE FESTIVAL ще бъде от България и Корея, а по време на събитието ще продължи да се снима късометражният филм "София и к-поп музиката".

"Искахме просто да представим на българското общество тази субкултура на к-поп фенове и по-конкретно на тези, които се занимават с танци. Впоследствие, когато започнахме процеса се установи, че всъщност има много хубава драматургична линия в това състезание", отбеляза Тодоров. Той допълни, че филмът се осъществява с подкрепата на Столична община и ще бъде готов този октомври, а освен него ще бъдат направени три музикални танцови клипа.

"За мен това, което прави най-силно впечатление в този филм са хората и то не само за филма, а за обществото. Аз влязох в това общество като режисьор на такива танцови музикални клипове, в които те си показват хореографиите и изключително впечатляващо е да видиш млади хора, които много се стараят за това, което правят", каза Тодоров.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Александър Шаламанов

Историята оживява - Добрият човек Александър Шаламанов

Днес ще се върнем назад във времето на златните години на българския спорт. Периодът на 60-те, 70-те, 80-те години, когато родните спортисти впечатляват не само сънародниците си, но широкия свят. Върховите им постижения обаче не променят човешките качества на голяма част от тях. Българските спортисти от онези години съчетават изключителен талант с..

публикувано на 02.11.24 в 16:00
С Александър Шпатов

Софийски разкази - Александър Шпатов

Александър Шпатов,  председател на Сдружение за градски читални, водач на литературни разходки, изследовател на софийското минало, верен фен на футболен клуб “Левски” и писател, автор на книгата “На живо от София”: "Останали са хората, въпреки, че се променяме вътрешно. София е един европейски град и стои по-добре на световната карта. Усещането, че..

публикувано на 02.11.24 в 15:00
Мими Иванова и Развигор Попов

Адресите на любовта – Мими Иванова и Развигор Попов

Музикантите са заедно повече от 50 години Любовта на Мими Иванова и Развигор Попов далеч не е фойерверк от пръв поглед. Те дълго работят заедно и се уважават като професионалисти преди да се погледнат с други очи. За да се съберат и двамата минават през тежки разводи – Мими с поляка Юрек Рибински, а Развигор с пианистката Теодора. Женитбата им..

публикувано на 02.11.24 в 14:00

От Франкенщайн до ИИ

Емблематичното чудовище „Франкенщайн“ на Мери Шели оживява в ново издание. Представя ни го Емил Минчев – писател и преводач:  „Беше огромно предизвикателство, езикът преди 200 години е доста различен. Франкенщайн въвежда два нови жанра – научната фантастика и хоръра. Да не забравяме, че Мери Шели като го е писала, е била само на 19! За да..

публикувано на 02.11.24 в 12:09
Петър Теодосиев

Псевдонауката е част от дезинформацията

Ролята на псевдонауката в ежедневието ни с   , гл. редактор на Българска наука : "Като ученик бях част от недобра образователна система. Идеята ни сега е да има сайт, който да дава достъпна, разбираема научна информация. За съжаление в България сме в челните три места по вяра в дезинформация и споделянето ѝ. Видяхме сериозността с коронавируса...

публикувано на 02.11.24 в 12:00
Хелиана Велинова

Пресечната точка между игрите и образованието

Game Dev Day 2 , организиран от екипа на Sofia Game Night и Сдружение "Възможности без граници". С подробностите слушаме Хелиана Велинова: "Игрите позволяват грешни решения и виждаш какъв е резултата. Игрите дават възможност да грешим на воля и да видим какво ще стана. Младите играят игри - симулации на човешки отношения.  Говорим и за..

публикувано на 02.11.24 в 11:00

Отвъд форматирането

Могат ли различията вместо да ни отдалечават, да ни събират и заедно да живеем по-добре? Представяне на детската книжа „Фигури“ от автора ѝ, психологът Слави Стоев: "Идеята за книгата дойде в една хотелска стая, където бяхме карантиниране с детето ми. Рисувахме с него комикси с геометрични фигури. Те са кардинално различни и направих аналогия към..

публикувано на 02.11.24 в 10:35