Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Какво е да пишеш за известни български творци

Снимка: Радио София

Какво е да пишеш за известни български музиканти и звездни артистични тандеми? Подробности в предаването "Радиокафе" разказа Веселина Паскова, автор и съавтор на биографичните книги на Орлин Горанов, Кирил Маричков и книгата "1+1=1. Успели българи в тандем".

"Първата книга, която направихме заедно с Орлин Горанов беше неговата автобиография. Причината това да се случи е издателство "Книгомания", тъй като те правят една поредица с биографични, или автобиографични книги за популярни наши артисти и изпълнители и хора свързани с изкуството. Което е много хубаво, защото тези хора преминават действително през много интересни моменти от живота си, докато израснат и станат популярни и обичани хора", каза Паскова.

Тя уточни, че всички хора имат и положителни и отрицателни качества, но при тандемите хубавото е, че правят заедно нещо, което харесват.

"С Орлин се познаваме отдавна. Той е един благородник на българската сцена и в живота изобщо. Когато водиш разговор с такъв човек, ако няма непосредствена приятелска връзка може и да не се получи. Аз мисля, че няма проблем когато човек иска да сподели за себе си, човек с удоволствие говори за себе си понякога. Но когато хората са близки нещата са по-лесни. Когато познаваш човека, можеш да го питаш неща, които не знаеш, или които би му спестил. Много е по-лесно, много по-открито, много по-истински, но това зависи също от хората. Орлин е един много голям артист, той може да говори със всеки, много е общителен", отбеляза Паскова и допълни:

"След поп сцената идва и оперната сцена. Всъщност Орлин може да изпее абсолютно всичко без никакъв проблем. Затова е и толкова популярен с дуетите си със своите колеги - първо, защото е много голям музикант изпълнител, второ - адски е толерантен. Той дава възможност на човек като себе си да се разгърне и всъщност двамата да направят нещо много красиво. Много е ценен, много е голям Орлин".

Тя е написала и биографичната книга за Кирил Маричков "На прага на времето", като неговият път заедно с група "Щурците" е историята на българската рок музика през ХХ век. По думите на Паскова особено след концертите хората искат да си купят книга и това е някаква връзка между Маричков и почитателите на музиката.

"Той е много увлекателен събеседник. Кирил знае толкова много, той е като една енциклопедия, чете страшно много и сега и въобще. Тъй като се познаваме аз имах възможност да видя библиотеката му, която е огромна, той я е наследил и от баща си. Той може да разказва за всяко едно нещо, няма значение каква е темата. Аз няколко пъти му предлагах да съберем тези истории в книга, не само защото те са интересни и не само защото той говори интересно, а и за това, че той все пак е един свидетел на няколко епохи", каза тя.  

По думите й книгата независимо, че е около 500 страници се чете лесно. Паскова сподели, че да се пише за известни музиканти и артисти е обич, удоволствие и голямо изживяване.  

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В миналото с бъдещето

Обектите под закрилата на Юнеско в България и Италия са във фокуса на второто издание на форума „История и бъдеще“, който ще се проведе на 7 октомври в НИМ под патронажа на Министерството на културата. Инициатор на събитието е Н.Пр. Джузепина Дзара, посланик на Италия в България, а зад идеята застават и ИТА Агенция София, Италианския културен..

публикувано на 06.10.24 в 11:38
Борис Борисов, Сабрина Шуманова, г-жа Шуманова и Александър Русков

Училищните медии помагат да се усвоят новите знания

Междуучилищна телевизия в Сливница - какво се случва и кой я прави, както и за тракийското наследство около Сливница - в звуковия файл: "Всичко е интересно. Сами си монтираме. В началото професионални журналисти ни научиха как да правим съдържание, как да се позиционираме пред камера, как да държим микрофон. А и направихме Ден на Сърбия, после..

публикувано на 06.10.24 в 11:05
Теодора фон Ауерсперг и Надежда Цанова

Принцесата и пианистката

Принцеса Теодора фон Ауерсперг и пианистката Надежда Цанова за фондацията "Теодора фон Ауерсперг": "Израснала съм до 6 години в България, където съм родена, езикът ми остана от общуването с майка ми. Фондацията е международна. Ще използвам всякакви видове средства и връзки за Фондацията, съществуваме в Австрия от септември 2023, от 1 октомври сме..

публикувано на 06.10.24 в 10:33
Цветан Ангелов

Историята оживява: Цветан Ангелов

Писател, поет, драматург, останал в историята като автор на 60 произведения за деца, включително любимото на всички "Тихо се сипе първият сняг". Това е Цветан Ангелов. За него ни разказват една от дъщерите му, Мария Ангелова и внучката Ана Николова. В звуковото оформление се включва и правнука на Цветан Ангелов - както и трябва да бъде, като става дума за..

публикувано на 05.10.24 в 16:00

Софийски разкази - Кафене България

Легендите за кафенето се носят досега. Ценено е заради артистичния си дух. Да не се бърка с новото на Цар Освободител. На това място е атентатът срещу Стамболов, погрешка е убит вървящият с него Христо Белчев. Три години по-късно се открива кафенето, където години наред съжителстват "противници" като Вазов и кръга "Мисъл". Кои са останалите известни..

публикувано на 05.10.24 в 15:00
Коста и  Елена Цоневи

Адресите на любовта – Коста и Елена Цоневи

Актьорът Коста Цонев беше висок човек. Във всякакъв смисъл. И стърчеше над дребната злоба, смешните дрязги и незначителните драми, съпътстващи  театралния живот. Той беше Дон Кихот и Емил Боев, баща ми бояджията и конят Холстомер, гласът на отец Ередия в „Осъдени души“ и прототипът на Буров в „Жребият“. Красив, рус, талантлив, известен...

публикувано на 05.10.24 в 14:00
С Юлия Владимирова

Визуална поезия

10 издание на Синелибри - с Юлия Владимирова: "Винаги книгата създава по-широк хоризонт, но гледането на филм по книга може да ни впечатли - "Зорба гъркът" с танца на Антъни Куин. И "модната вечер" със "Закуска в Тифани" по случай 100-годишнината на Труман Капоти. Както и прожекцията на "Ребека" на Хичкок по случай неговата 125-а годишнина. Добавям и..

публикувано на 05.10.24 в 11:51