В предаването „Радиокафе“ гостува Сава Славчев - преводач на книгата, който разказа повече за нея и за автора.
Винченцо Ламана е бивш служител на малка община в Южна Италия, област Пулия. Решава да посети България, когато разбира за кандидатурата на Пловдив за Европейска столица на културата, заедно с град Матера. Посещава града далеч преди да бъде помпозно украсен за събитието, с цел да направи автентични снимки, заинтересуван да покаже живота такъв, какъвто е по принцип, обясни Сава Славчев.
„Много от нещата в книгата са верни и са споделени много честно“, посочи той.
Страстта на фотографа е да разкрива скритата действителност и той съвсем не е първият италианец от област Пулия, останал влюбен в Пловдив и България.
Той идва в тази част на Европа, за да потвърди за себе си, че реалността е почти противоположна на онова, което представя шаблонния негативизъм. Описва срещите си с хубавите хора, които е видял, тяхната сърдечност и непринуденост – отношение, което по принцип в Южна Италия би могло да се намери, в Северна много рядко, твърди преводачът.
Ламана посещава Централна България и Черноморието, сравнявайки нравите, които среща у нас, с тези на своето родно място, но това, което силно го впечатлява са преди всичко човешките взаимоотношения.
„За мен това е най-важното, че всичко, което казва е описано честно. Няма нещо, което да е подправено или префърцунено“, твърди преводачът Сава Славчев.
Авторът споменава, че среща беднотия, стари социалистически блокове, болка, корупция и насилие над деца, но среща и щедрост, отдаденост, съпричастност към по-слабия, красиви хора с красиви души.
Освен пътуването в географски смисъл в пределите на България и забележителностите, които посещава, в книгата си, Ламана отправя поглед и към едно вътрешно пътуване към себе си, което може да бъде такова и за читателя, пожелал да погледне на страната и нравите по начина, по който ги вижда чуждия наблюдател.
Още интересни детайли за автора и неговите преживявания, описани в книгата, чуйте от разговора на Гергана Пейкова.На територията на Столичната община съществува изградена мрежа от 188 читалища, по данни на публичния регистър на народните читалища. Те разполагат с материална база, но в по-голямата си част сградният фонд е остарял и се нуждае от по-голям обем инвестиции за отстраняване на възникнали във времето проблеми, прилагане на мерки за енергийна..
Остава малко повече от седмица до крайния срок за включване в петиция, с която граждани от ЕС целят да бъдат променени регламенти, засягащи именно правата им на потребители. В момента кампанията има над 1,4 млн. подписа, което е повече е необходимото, но въпреки това битката не е приключила. Инициативата “Спрете унищожаването на игрите“ се опитва..
Лилия Илиева е магистър по Българска филология и журналистика, преводач на интересни книги и самата тя автор на книгата “Заведи ме в теб“ , която представи при гостуването си в предаването “Добър вечер, София“. "Поводът, по който ми хрумна да събера 33 интервюта с известни български мъже, беше един мой разговор с френския писател..
Пет години след 2020 г. се вижда събуждащата се протестна енергия, която обаче не е толкова разгъната както преди пет години. Това се случва на фона на управление, което дойде след поредица от служебни правителства, но също е съмнително колко е стабилно. “Само за тези, които не познават механизмите и скритите капани на управлението, е изненада, че..
Администрацията на кмета Васил Терзиев иска от Столичния общински съвет да одобри проект за изменение на подробен устройствен план (ПУП), който отключва довършването на бул. “Тодор Каблешков“ и е ключов участък от Третия градски ринг на София, съобщават от пресцентъра на Столичната община. “Ако Общинският съвет вземе решение и подкрепи нашето..
Изключително археологическо откритие беше направено в крепостта Кокалянски Урвич край София – триъгълна каменна кула, датирана от края на II век. Разкритието е на младите археолози д-р Филип Петрунов и Виолина Кирякова в последните дни от археологическите проучвания, финансирани от Столичната община по програма "Култура". Откритието..
Лятото в града може да бъде истинска сцена – особено когато музиката идва при теб. RockSchool отново събира китари, цигулки, пиана, барабани, усмивки, страхотни преподаватели и екип и тръгва по парковете на София. И да – събитията са отворени за всеки. "Основаната идея на проекта в началото, в неговия генезис, беше да скъси тази културна..