Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Възможен ли е справедлив енергиен преход у нас

ТЕЦ "Марица изток 2"
Снимка: Живко Нанев

Пътят на справедливия преход - докъде е България? Една от най-големите заплахи за глобалната климатична система е изгарянето на въглища. На тях се падат 70% от емисиите на парникови газове в света. Замърсяването на атмосферата в резултат на минното дело и тежката индустрия е огромен проблем , като на въглищата се дължат и две трети от здравните проблеми в следствие на замърсяването на атмосферата в Европа.

Икономическото развитие налага постепенното затваряне на въглищните централи до средата на века, което ще доведе до безработица. Именно "справедливият преход" ще пренасочи работниците в други сфери. Подробности по темата разказа Апостол Дянков – ръководител на програма "Климат и енергия към WWF".

По думите му България е най-закъсняла по отношение на изпълнението на европейските политики за справедлив преход. В рамките на ЕС е съставен план за постигането на справедлив преход за въглищните райони. Това за нас са трите района - Стара Загора, Перник и Кюстендил.

"Ние реално нямаме приети планове за тези региони, а в тях се планират най-важните инвестиции", отбеляза Дянков.

Той посочи, че това се дължи на политически причини, но в момента се наблюдава, че дори по пазарни съображения въглищните мощности затварят. Ако неконтролирано и непланирано се случи централите да бъдат затворени, това ще доведе до тежки социални последици.

Относно намаляването с 40%  на парниковите емисии до 2030 г. и с 80-90% до 2050 г. и дали имаме шанс да го постигнем, Дянков каза:

"Ние не само, че имаме, но ситуацията е много политически деликатна, защото ние всъщност изпълняваме междиннните цели за целта - 40%. Тоест, действително през 2023 година производството на електроенергия от въглища е спаднало толкова, че ние в момента изпълняваме тези цели. Това за всички е ясно, но то някак си е трудно да се каже политически от същите хора, които до скоро са казвали, че изпълнението е невъзможно".

Дянков отбеляза, че идеята е да се започне от затварянето на най-замърсяващите централи, като се премине към сезонен режим на останалите. Относно домакинствата, той посочи, че има програми за енергийна ефективност, но те внимателно трябва да бъдат планирани за да бъде преходът социално поносим.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Поли Кинова

Вдъхновението е навсякъде

Поли Кинова е дизайнер, носител на приза Златна игла, с дългогодишно отношение към Благотворителния бал на юристите: "Преди повече от 20 г. започнах да експериментирам с материи. Осъзнах, че модата изразява емоции и това е начинът да комуникирам със света. Работата на дизайнера е креативна, но има неизвестност и несигурност, които са част от..

публикувано на 01.12.24 в 10:35
адв. Христиан Митев

Когато имаме възможност да помогнем, трябва да го направим

Кои са наградените в 12-те Национални награди за правосъдие „Темида – цената на истината“? Каква е мисията на благотворителния бал на юристите тази година. Говорим за предизвикателствата пред юридическата гилдия в България. В първия час на Радиокафе разговаряме с адв. Христиан Митев – носител на приза "Адвокат в медиите": "Тази година имаше..

публикувано на 01.12.24 в 10:02
Нео Ренесанс

Нео Ренесанс в галерия „Райко Алексиев“

Юбилейна изложба на ректора на Националната художествена академия проф. Георги Янков със заглание „Нео Ренесанс“ може да бъде видяна в столичната галерия „Райко Алексиев“. Инсталации, плакати и нови произведения от художника са включени в експозицията. Повече за нея и за изкуството ще чуем от самия Георги Янков: "В изкуството времето е..

публикувано на 01.12.24 в 10:00
Захари Зограф

Историята оживява - Захари Зограф и тайнствената и явна Ралу Коциасоглу

Пренасяме се в света на Захарий Зограф - един от прочутите майстори иконописци от периода на Българското Възраждане. Личност, която полага основите на светското изобразително изкуство у нас. Прави го с безспорния си талант, проникновение, със смайващи изкусност и изразителност на образите.  Неговият характер и житейски събития обаче продължават да..

публикувано на 30.11.24 в 16:00

Софийски разкази - Стара София в спомени

Стара София в спомени от Златния фонд на БНР, записани от актьори. Както и записки на софиянци. Началото е с дошлата в столицата от Пазарджик г-жа Рада Киркович, след нея слушаме спомени на Христо Златарев. Разбира се, не пропускаме и тези на Михаил Тенев, Тодор Влайков, Иван Вазов и Елисавета Багряна.  Какво е мислел Дондуков за джамиите и какво е..

публикувано на 30.11.24 в 15:00
Анна-Мария и Никола Гюзелеви

Адресите на любовта - Анна-Мария и Никола Гюзелеви

Световният бас и дипломиран академичен художник се заглежда в Анна-Мария още когато е ученичка в балетното училище и танцува малки роли в операта. Но изчаква осем години да порасне, за да я покани на среща. Така започва любовната история между Никола Гюзелев и съпругата му. Не им достига по-малко от месец, за да отпразнуват 30-ата годишнина..

публикувано на 30.11.24 в 14:00
Радослава Карамихалева

Да оставим добри неща след нас

Колко често необвързаните българи излизат на реални срещи?  Проучване на българска мачмейкинг платформа, обхващащо над 5000 необвързани мъже и жени на възраст между 25 и 45 години, разкрива интересни, но и малко обезкуражаващи тенденции. Повече от Радослава Карамихалева, мачмейкър: "При нас срещите се случват на живо. Задаваме въпроси, от които..

публикувано на 30.11.24 в 11:05