Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Иво Инджов: ПП-ДБ допуснаха стратегическа грешка с влизането си в политическа коалиция с ГЕРБ

Иво Инджов
Снимка: Ани Петрова

Намираме се в политическа ситуация, чийто контури тепърва ще се изясняват, каза пред Радио София политологът Иво Инджов.

Имаме една тройна коалиция - участниците в нея избягват тази дума. За две от силите в нея се използва термина „сглобка“, но когато се види ролята на ДПС и лично на Делян Пеевски във всички основни процеси през последните два месеца, няма как да не кажем, че имаме на практика тройна коалиция. ДПС осигурява парламентарна подкрепа в рамките на едно т.нар. конституционно мнозинство за ГЕРБ и ПП-ДБ“, коментира Инджов.

Той добави, че в сърцевината на проекта за промяна на Конституцията е промяна в съдебната реформа.

„Крайно време е той да мине през обществено обсъждане, защото обществото също трябва да си каже тежката дума. Имаме едно втърдяване, като че ли на прокремълските сили в българското общество – „Възраждане“, която продължава да сее реч на омразата, макар че няма пряка връзка. Интересна е позицията на президента Радев. Мнозина го свързват в „Възраждане“ – аз не бих правил такива асоциации. Може би той се опитва също да говори на част от този електорат“, допълни политологът.

Той коментира, че в сферата на политическия идеализъм, ПП-ДБ са допуснали стратегическа грешка с влизането си в политическа коалиция с ГЕРБ.

„Те дълго време даваха заявка, че искат да имат правителство на малцинството, подкрепяно от определени политики от ГЕРБ, но това, което се получи – на практика ГЕРБ имат пълноценно участие във властта“, каза Иво Инджов.

По отношение на масовите протести последната седмица, заради зверски малтретираното момиче от Стара Загора, политологът коментира, че трябва да се чува по-силно думата на представителите на съдебната система и на обществото.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Полина Начева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Терзиев твърд - няма да промени решението за синята и зелената зона заради протестите

"Обявените за днес протести срещу разширението на синята и зелената зона за платено паркиране в София и увеличаването на цените няма да промени решението на Столичния общински съвет", заяви кметът Васил Терзиев.  По думите на кмета реформата е задължителна, за да има ред в паркирането и средства, които да се връщат към кварталите за инвестиции. Вече са..

публикувано на 20.11.25 в 13:14

"Коледни истории за брас и глас: Северно сияние" ще озари залата на БИАД

Ноември традиционно е месецът, в който творческият екип на Сдружение "Брас перспективи" се отправя към Северна Европа. През тази година музикалното пътешествие, което екипът започна през 2021-ва, достига своя край с премиерата на втория LP албум в проекта: "Коледни истории за брас и глас: Северно сияние" , който ще бъде достъпен в..

публикувано на 20.11.25 в 13:10
Снимки: uni-sofia.bg

Интересът към Центъра за изследване на аутизма към СУ е огромен

Център за изследване на аутизма бе открит и заработи през миналия месец към Факултета по науки за образованието и изкуствата (ФНОИ) на Софийския университет "Св. Климент Охридски". "Според мен тази стъпка даже закъсня, защото тези проблеми са социално значими и са свързани с много псевдонаучни теории – отбеляза пред БНР-Радио София..

публикувано на 20.11.25 в 11:45
Борис Бонев

Борис Бонев: Реформата на паркирането в София не е в поскъпването!

Категорично не е вярно, че реформ ат а за паркирането е само повишаване на цените. Ние взимаме една система, надграждаме я, фокусираме я. Ако направим опит един месец на няма зони, в общината ще дойдат със списъци да ни молят да се въведе отново. Зоната въвежда ред! Това заяви пред БНР-Радио София лидерът на "Спаси София" Борис..

публикувано на 20.11.25 в 09:45

Протести в София заради увеличените такси и разширените зони за паркиране

Граждани се готвят да блокират кръстовището при УНСС и Студентската поликлиника в София в знак на несъгласие за разширената зона за паркиране и увеличените такси.  Терзиев и заместник-кметовете на София представят постигнатото от началото на мандата Протест след това ще се проведе пред Столичната община. Цената на синята зона от догодина ще..

публикувано на 20.11.25 в 08:21

Температурите в София - от 7° до 18°

Времето ще се задържи предимно облачно с валежи от дъжд, по-значителни по количество на места в Югозападна България, както и в крайните южни райони на Източните Родопи. Облачността временно ще намалява и валежите ще спират. Вятърът в котловините и низините временно ще стихва и там преди обяд ще бъде мъгливо или с ниска слоеста облачност...

публикувано на 20.11.25 в 07:15
Борис Грозданов

"Форум", 19.11.25: От AI и манипулации на парче до тостери с воля...

В средата на тази седмица гост-коментатор във "Форум" е  Борис Грозданов - AI експерт в Института по отбрана и международна сигурност . А темите , върху които спря и разсъждава, бяха: Етически проблеми пред AI (изкуствения интелект) – носи ползи и не вреди на обществото Как да не губим връзката с действителността?..

публикувано на 19.11.25 в 18:30