Програмата е насочена към предприемачи, изследователи и изобретатели, които искат да създадат своя компания, която да бъде базирана на научни изследвания. Участниците ще могат да комерсиализират своите разработки, както и да доразвият свои бизнес проекти.
Целта на програмата е да даде тласък на иновациите, както и да бъде водеща платформа за стимулиране на процесите по създаване на иновативни продукти и услуги, основани на научноизследователска и развойна дейност както в България, така и в Югоизточна Европа.
Новата програма е насочена основно към три категории хора. Това каза Натанаил Стефанов – член на УС на София Тех Парк, който за първи път пред Радио София каза подробности за програмата.
"На първо място е насочена към учени и такива, които се занимават с научно-изследователска и развойна дейност, които да могат да наложат на пазара своите научни разработки. На второ място са действащи предприемачи, които работят и искат да достигнат със своите продукти и услуги на чуждестранните пазари. Не на последно място е насочена към всички останали хора, които имат интерес по темата, но не знаят от къде да започнат“, обясни Стефанов.
Той добави, че през целия процес, екипите ще бъдат подкрепяни от South East European Innovators Program. Те ще получат помощ за дефиниране на конкретния продукт или услуга, за намирането на инвеститори и инвестиции, както и за излизането на международни пазари.
Програмата е разделена две части – обучителна и практична, каза още Натанаил Стефанов.
„Обучителната част е отворена за възможно най-голям брой хора. Създадохме електронна платформа, в която всеки да може да има достъп до тази информация. Има различни видове компании, които са с различно ниво на развитие и всеки се нуждае от различен вид подкрепа, затова сме направили такава програма, която да се движи с темпото и нуждите на всяка компания, а не обратното“, допълни Стефанов.
Той уточни, че два пъти годишно са планирани презентации на проектите, които са преминали през програмата.
Натанаил Стефанов сподели още, че по последни данни около 5% от българското население или развива собствен бизнес или планира да стартира такъв.
От 2016 година досега, научно-технологичният парк е подпомогнал развитието на повече от 60 иновативни компании.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
С нас е поетесата, радио и телевизионен журналист Виктория Катранова: "Аз съм невероятен оптимист. Първите ми журналистически изяви бяха като студент, сътрудник в БНР - детските и младежки предавания, после Предаване за столицата. Срещнах се с доста интересни хора, от които научих много неща. Когато минавам покрай БНР сърцето ми бие по-бързо. Освен..
Златна Костова е журналист, когото повечето познават като преводач - достатъчно е да кажете "дубрютру", за да се разбере словотворчеството ѝ, в случая в култовия сериал на ВВС "Ало, ало": "Както винаги предизвикателствата пред журналиста и преводача стават все по-големи заради навлизането на ИИ. Но преводачите на художествени произведения не са..
Ралица Мавродиева ни обяснява каква болест е цьолиакията: "Част съм от Асоциацията цьолиакия и майка на дете с цьолиакия. Това е автоимунно заболяване за цял живот, това е реакция към протеина на глутена. При прием на глутен се засяга лигавицата на тънкото черво. Тялото не се храни. Симптомите често се бъркат с други заболявания. Изследванията са..
Народната певица Руслана Аспарухова от „Мистерията на българските гласове“ ни разказва за очакванията ѝ за годината, които идва и за нещата, през които е преминала: "На всекиму да се случват все хубави неща. Много непринудено и по-детски чисто се присъединих към репетициите, на които ни покани един диригент в малките класове. И до ден-днешен обичам..
На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Запис от разговор с инж. Симов ни предостави друг емблематичен..
Велизар Пеев и шоколадената фабрика са в центъра на нашия интерес днес: На 7.11.1901, Велизар Пеев отваря врати първата шоколадова фабрика в България. Какаовите зърна се внасят от Латинска Америка. Първият уред за разбъркване на шоколадовата смес му се изпраща от самия Линдт. На шоколада не пише, че е произведен в България. Защо, както и к акви са..
Днес ще ви раздипля патетичната любовна история на поетите Екатерина Ненчева, Пейо Яворов и Дора Габе. В Легендите на София съм разказвала и за тримата, но днес ще разкрия кой в кого е бил влюбен. И понеже за Екатерина Ненчева, първата българска писателка дръзнала да вплете в стихове любовните си пориви, се знае сравнително малко, отделям повече..