Наскоро в Камарата на строителите в България бе проведено обучение на тема „Управление на строителните отпадъци в България“, предназначено за строителните професионалисти. Лектор на обучението беше доц. д-р инж. Румяна Захариева, която направи актуален преглед на изискванията на нормативната уредба за управлението на строителни отпадъци.
В предаването „Ритъмът на столицата“ тя открои важни акценти по темата за управлението на строителните отпадъци и възможно ли е рециклирането им до степен, която да позволи да бъдат вложени в строителството отново, за да се затвори „кръговата икономика“, за която се говори от години.
„Много често казвам, че строителните отпадъци не бива да се разглеждат като проблем, а да се разглеждат като ресурс. Според специални изследвания направени за България, се установява, че над 90% от тези отпадъци са тип така наречените минерални отпадъци – бетони, керамика, асфалто-бетони, скални материали, които могат да бъдат чудесно оползотворени, рециклирани, включително и да бъдат използвани за доста високо отговорни цели“, посочи доцент д-р инж. Румяна Захариева.
Много е голям потенциалът строителните материали да бъдат рециклирани, каза още експертът и илюстрира, че според наскоро утвърдения нов стандарт за цимента се оказва, че бетоновата пудра може да замести частично цимента. Тук тя направи пояснението, че бетоновата пудра всъщност е смлян бетон.
Захариева се позова на директива, която е наложила промени в българското законодателство от 2012 г., според чиито изисквания, след 2020 година, 70% от строителните отпадъци на страните-членки да бъдат материално оползотворени.
Напреднали страни като Дания, Нидерландия, Великобритания са постигнали над 90% оползотворяване на строителните отпадъци, защото в тези страни освен минералните отпадъци, се оползотворяват и други – топлоизолации, пластмаси и т.н., отбеляза тя и допълни, че за България е напълно осъществимо постигането на 70-те процента, има потенциал тази степен на оползотворяване да бъде и по-висока.
Дали строителните фирми възприемат тази политика, тази практика - доколко им затруднява процеса на събаряне и след нова бъдещ строеж и оскъпява ли го?
„Строителните фирми не са в позицията да възприемат, те са всъщност са задължени, даже задължението идва не към тях, а към възложителите на строително-монтажни работи и към възложителите на премахване на строежи, защото строителните отпадъци се управляват на принципа „замърсителят плаща“. Замърсителят всъщност е възложителя с неговите инвестиционни намерения, така че той е отговорен и той трябва да финансира този процес", поясни доцент д-р инж. Румяна Захариева.
Тя подчерта, че строителите на свой ред трябва да изпълняват нормативните уредби.
"А те са много прости – разрушаването трябва да бъде селективно, трябва да бъдат максимално разделяни отпадъците, сградите и съоръженията да се разрушават по един обратен начин, отпадъците да се събират разделно, за да могат и да се преработват разделно и така се получават всъщност висококачествените, рециклирани материали“, изтъкна още доцент Захариева.
Още подробности по темата:
Каква е разликата между депо и площадка за строителни отпадъци, за проекта „MOBICCON-PRO“ – международна изследователска инициатива в сферата на Кръговата икономика, финансирана по програма „Хоризонт-Европа на ЕС, чуйте в интервюто на Божидар Янев в звуковия файл.
Двамата събеседници във "Форум" за тази седмица - Георги Захариев и Алексей Пампоров , провокирани от водещия Лъчезар Христов, днес коментираха следните теми: Нощният транспорт на София. Спиране на нощни автобусни линии от Столичния общински съвет. Настояване от изпълнителната местна власт за преразглеждане на решението. Шенген – изстрадана..
Министърът на туризма Мирослав Боршош ще оглави работна група , която ще координира лично всички институции, от които зависи по-бързото издаване на туристически и работни визи, така необходими за развитие на българския туризъм. Това съобщи пред БНР-Радио София д-р Сийка Кацарова, председател на Българският съюз по балнеология и СПА..
В училищата медицинската помощ най-често се налага при инциденти, травми и неотложни състояния, показва анализ, направен от Съюза на парамедиците в България. Членовете на тази организация са квалифицирани именно в оказването на първа помощ. Затова от съсловния съюз изтъкват, че назначаване на парамедици в училищата може много да..
На 17.02.25 г. "Академия за Родители" ще отличи български работодателски компании, подкрепящи своите служители с деца. Целта е останалите компании да бъдат мотивирани да се погрижат по-добре за служителите си. Номинациите се събират до 31 януари 2025 г., каза пред Радио София Мариела Станулова - основател на "Академия за родители“ и член на..
Съвременните реалности на трудовия пазар изискват нови и още по-гъвкави решения, включително и заради повишаването на възрастовата граница при активно работещите служители. Young Talents.bg 50+ /“Млади таланти 50+”/ е новата платформа за подпомагане в търсенето и намирането на работа, кариерното развитие, обучение и менторство на зрели..
Изминалата 2024-та беше поредната трудна година за работодателите , защото беше белязана от недостиг на кадри в някои сектори - отражение и на демографската криза и застаряващото население, продължи да нараства трудовата миграция . Хората преосмислят ценностите, пренареждат приоритетите и ценят все повече гъвкавостта и автономията...
Стела Христова – Сачи, която е артист, прекрасна дама, с която си говорим за изкуство с къна, освен това е лайф – коуч, специализирала в сферата на женската енергия, хенна – майстор, водещ на подкаста “Играта на живота“, педагог, лектор, ментор и пътешественик. Поговорихме именно за нейните пътешествия, които са пълни с истории, от интересни..