Наскоро в Камарата на строителите в България бе проведено обучение на тема „Управление на строителните отпадъци в България“, предназначено за строителните професионалисти. Лектор на обучението беше доц. д-р инж. Румяна Захариева, която направи актуален преглед на изискванията на нормативната уредба за управлението на строителни отпадъци.
В предаването „Ритъмът на столицата“ тя открои важни акценти по темата за управлението на строителните отпадъци и възможно ли е рециклирането им до степен, която да позволи да бъдат вложени в строителството отново, за да се затвори „кръговата икономика“, за която се говори от години.
„Много често казвам, че строителните отпадъци не бива да се разглеждат като проблем, а да се разглеждат като ресурс. Според специални изследвания направени за България, се установява, че над 90% от тези отпадъци са тип така наречените минерални отпадъци – бетони, керамика, асфалто-бетони, скални материали, които могат да бъдат чудесно оползотворени, рециклирани, включително и да бъдат използвани за доста високо отговорни цели“, посочи доцент д-р инж. Румяна Захариева.
Много е голям потенциалът строителните материали да бъдат рециклирани, каза още експертът и илюстрира, че според наскоро утвърдения нов стандарт за цимента се оказва, че бетоновата пудра може да замести частично цимента. Тук тя направи пояснението, че бетоновата пудра всъщност е смлян бетон.
Захариева се позова на директива, която е наложила промени в българското законодателство от 2012 г., според чиито изисквания, след 2020 година, 70% от строителните отпадъци на страните-членки да бъдат материално оползотворени.
Напреднали страни като Дания, Нидерландия, Великобритания са постигнали над 90% оползотворяване на строителните отпадъци, защото в тези страни освен минералните отпадъци, се оползотворяват и други – топлоизолации, пластмаси и т.н., отбеляза тя и допълни, че за България е напълно осъществимо постигането на 70-те процента, има потенциал тази степен на оползотворяване да бъде и по-висока.
Дали строителните фирми възприемат тази политика, тази практика - доколко им затруднява процеса на събаряне и след нова бъдещ строеж и оскъпява ли го?
„Строителните фирми не са в позицията да възприемат, те са всъщност са задължени, даже задължението идва не към тях, а към възложителите на строително-монтажни работи и към възложителите на премахване на строежи, защото строителните отпадъци се управляват на принципа „замърсителят плаща“. Замърсителят всъщност е възложителя с неговите инвестиционни намерения, така че той е отговорен и той трябва да финансира този процес", поясни доцент д-р инж. Румяна Захариева.
Тя подчерта, че строителите на свой ред трябва да изпълняват нормативните уредби.
"А те са много прости – разрушаването трябва да бъде селективно, трябва да бъдат максимално разделяни отпадъците, сградите и съоръженията да се разрушават по един обратен начин, отпадъците да се събират разделно, за да могат и да се преработват разделно и така се получават всъщност висококачествените, рециклирани материали“, изтъкна още доцент Захариева.
Още подробности по темата:
Каква е разликата между депо и площадка за строителни отпадъци, за проекта „MOBICCON-PRO“ – международна изследователска инициатива в сферата на Кръговата икономика, финансирана по програма „Хоризонт-Европа на ЕС, чуйте в интервюто на Божидар Янев в звуковия файл.
Движението ще бъде ограничено в три транспортни подлеза в София на ключови булеварди. Временното спиране на трафика е заради измиване на подземните съоръжения, съобщават от Столичната община. Подлезът при Телевизионната кула на бул. "Пейо К. Яворов“ беше първият затворен още тази нощ от 00.30 часа и до 4.30 часа на 4 юли. От 00.00 часа до 4.30..
През днешния ден ще бъде слънчево, след обяд и горещо. Ще духа слаб вятър от изток-югоизток. Максималните температури ще бъдат между 33° и 38°, в София – около 33°, съобщават от Националния институт по метеорология и хидрология. Заради очакваните горещини НИМХ обяви жълт код за високи температури в 18 области на страната - Шумен, Силистра, Русе, Велико..
Лятната ваканция е за учениците, но не и за техните телефони. Взирането в екрана и скролването са още по-интензивни при младите хора. За съжаление, телефонът за много подрастващи се е превърнал в своеобразен лидер и ние, възрастните трябва да контролираме в някаква степен информацията, която детето приема с такова устройство - първо,..
В рамките на десет дни - от 10 до 20 юли, фестивалът за изкуство в града "Девет слона" ще предложи програма от събития от различни сфери на изкуството, всяко от които ще се вписва в сложния и противоречив пейзаж на съвременния град. Във второто издание фестивала е и продължението на един фантастичен разговор между жители и артисти, поети,..
Институтът по компютърни науки, изкуствен интелект и технологии (INSAIT) към Софийския университет стартира съвместна програма с Лабораторията по компютърни науки и изкуствен интелект (CSAIL) към Масачузетския технологичен институт (MIT CSAIL). Началото беше поставено на официална церемония в София Тех Парк. MIT е №1 в света по..
АГ-отделението в пернишката МБАЛ "Рахила Ангелова" е пред затваряне заради липса на достатъчно кадри. Командированите от София акушерки този месец са в отпуск и не се знае дали ще се върнат. Директорът на болницата е подал оставка, но проблемът не може да реши който и да застане на този пост, коментира пред БНР-Радио София д-р Ивайло..
Cairos AI – българският инструмент, който превръща текстови команди в готови за използване 3D анимации чрез интегриращ разговорен AI, богат motion library и AI-синтез представи в ефирана Радио София Христо Велев , основател на компанията за визуални ефекти Bоttleship. Cairos.ai е уеб базирана платформа за автоматично анимиране на 3D аватари, като..