Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Събитие организирано от Ratio на 29 август

"Дресирани да обичат" приканва да научим повече за животните и тяхната история

Снимка: FB Ratio

Интересно и забавно събитие организира Ratio. То ще се състои на 29 август 2023 г. Насочено е към любителите на животните, към тези, които имат домашни любимци и се интересуват от тяхната история.

На пръв поглед одомашняването на животните може да ви звучи като отдавна известен на науката процес, но всъщност много от обстоятелствата около произхода на първите домашни животни са крайно неясни.  

Докъде води стремежа на хората да покорят животинския свят и каква е разликата между опитомяване, дресиране и подчиняване.

Каква е отговорността на хората за изчезването и застрашаването на някои видове животни.

Ето какво разказа пред Радио София продуцентът и организатор на събитието Петко Желязов:

"На базата на експеримента и опита хората са уцелили кои са тези индивиди, които са най-податливи на това да влязат в едни взаимно позитивни взаимоотношения заедно с човека, защото основата на одомашняването е в това двата вида да са си взаимно полезни“, посочи той и допълни, че това важи както за дивите коне, така и за всякакви видове животни.

Ограниченият хабитат в който живеят домашните любимци

"Това е етичен проблем, който сравнително отскоро, няма някакви исторически, археологически или антропологически сведения за това разполагала ли е с достатъчно свобода кокошката, да речем. Но това е и плод на напредъка на науката и на разбирането, че котките, кучетата и всички живи същества, особено гръбначните такива, са много по-сложни, интелигентни и емоционални и са способни да изпитват не просто болка, но и страдание, което е съвсем друг вид усещане, с което ние пряко се асоциираме", поясни още Петко Желязов и допълни:

"Именно на събитието ще обърнем внимание на тези етични въпроси – доколко е етично да селектираме определени видове, като правим така, че те претърпяват метаморфоза, която ги превръща в естетически предмет и по този начин да ги отдалечаваме от идеята за живо същество, което е способно да изпитва нещо. На събитието ще научим още:

Как е възможно дивите животни да се привържат към хората и да се превърнат в домашни любимци?
 Могат ли животните да бъдат наречени “домашни терапевти”?
 Как взаимодействието с животни помага на хората с физически и психически затруднения?
 Могат ли ветеринарните лекари да подобрят комуникацията и разбирането между хората и животните?

В разговора с Петко Желязов ще стане дума  за това, кои са били първите домашни любимци на човека и какво можем да си разменим като усещане, емоция и помощ с животните. С него разговаря Диана Костова – Георгиева. Чуйте.

По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Историята оживява - Трактатът на Петър Богдан

Петър Богдан съставя първият исторически трактат в новата история на България. Той носи заглавието “За древността на бащината земя и за българските дела”. Годината е 1667. Говорим в детайли за изключителната личност на Петър Богдан и неговият основополагащ трактат с д оцент Василев, преподавател по класически езици към Софийския университет..

публикувано на 01.06.24 в 16:00

Софийски разкази - Биографията на Алеко Константинов

Разговорът е с изкуствоведа Иво Милев, автор на книгата “Алеко Константинов - Das Wunderkind”: "Алеко Константинов е част от една моя стратегия за биографии. Задачата ми е да изведа една друга линия. От 90-те се забелязва нарастваща тенденция на "херменевтика на подозрението". Има опити да се демистифицира Алеко Константинов. Той е един от..

публикувано на 01.06.24 в 15:00
Лобното място на Дилинджър

Адресите на любовта - Гангстерска афера - Анна Акълиева

Българска любовница предава гангстера Дилинджър на ФБР Добричлийката Анна Акълиева, известна в САЩ под името Анна Сейдж издава обявеният за национално издирване Джон Дилинджър и прибира наградата за главата му. Един от най-известните гангстери от 30-те години на ХХ век е извършил 66 обира на банки, а бягството му от непристъпен..

публикувано на 01.06.24 в 14:00

Шевицата говори

Фестивалът "Българите, кои сме ние"  в град Сливница, е с  деца и младежи на възраст от осем до 29 години, разделени в категории.  Фестивалът съдържа конкурсна програма, майсторски класове и работилница с лектори от страната и чужбина. Подробности от  организатора: Маргарита Божкова: "Това е труд на децата от сценария до реализирането му. Има..

публикувано на 01.06.24 в 12:00

Лято, кукли и приятели

На 1 юни в 10:30 предстои откриването на шестото издание на  Международния театрален фестивал „Лято, кукли и приятели“ в парк „Асеневци“ на откритата сцена „Арт лято“ до Художествена галерия „Борис Денев“. Събитието ще продължи през трите летни месеца до 31 август, когато ще се връчи и Наградата на публиката. Веднага след официалното откриване,..

публикувано на 01.06.24 в 11:35
Камелия Тодорова - психолог

Да се грижим за детето в себе си

Как да оставим децата да бъдат по-дълго време деца – интервю с психолога  Камелия Тодорова , психотерапевт от “Психологическо консултиране За мен”: "Много от нашите реакции са на базата на това, което сме били като деца. Да се грижим за детето в себе си! Всяко представяне на детето родителят го носи върху себе си. Друг е въпросът, че животът..

публикувано на 01.06.24 в 10:20
Стани Милев

Млади, зелени, с образователен елемент

Съвременна българска детска анимация ще могат да гледат децата на 1 ЮНИ в “ Кино по детски ”, безплатно събитие на 1 юни с начални часове 10:30, 12:15 и 14:30 часа в кино Одеон – интервю  със Стани Милев от студио Chase a Cloud, един от организаторите: "Няма кой знае какво, което да се случва тук, повечето ни са на чужди езици, които сме..

публикувано на 01.06.24 в 09:59