На пръв поглед одомашняването на животните може да ви звучи като отдавна известен на науката процес, но всъщност много от обстоятелствата около произхода на първите домашни животни са крайно неясни.
Докъде води стремежа на хората да покорят животинския свят и каква е разликата между опитомяване, дресиране и подчиняване.
Каква е отговорността на хората за изчезването и застрашаването на някои видове животни.
Ето какво разказа пред Радио София продуцентът и организатор на събитието Петко Желязов:
"На базата на експеримента и опита хората са уцелили кои са тези индивиди, които са най-податливи на това да влязат в едни взаимно позитивни взаимоотношения заедно с човека, защото основата на одомашняването е в това двата вида да са си взаимно полезни“, посочи той и допълни, че това важи както за дивите коне, така и за всякакви видове животни.
Ограниченият хабитат в който живеят домашните любимци
"Това е етичен проблем, който сравнително отскоро, няма някакви исторически, археологически или антропологически сведения за това разполагала ли е с достатъчно свобода кокошката, да речем. Но това е и плод на напредъка на науката и на разбирането, че котките, кучетата и всички живи същества, особено гръбначните такива, са много по-сложни, интелигентни и емоционални и са способни да изпитват не просто болка, но и страдание, което е съвсем друг вид усещане, с което ние пряко се асоциираме", поясни още Петко Желязов и допълни:
"Именно на събитието ще обърнем внимание на тези етични въпроси – доколко е етично да селектираме определени видове, като правим така, че те претърпяват метаморфоза, която ги превръща в естетически предмет и по този начин да ги отдалечаваме от идеята за живо същество, което е способно да изпитва нещо. На събитието ще научим още:
Как е възможно дивите животни да се привържат към хората и да се превърнат в домашни любимци?
Могат ли животните да бъдат наречени “домашни терапевти”?
Как взаимодействието с животни помага на хората с физически и психически затруднения?
Могат ли ветеринарните лекари да подобрят комуникацията и разбирането между хората и животните?
В разговора с Петко Желязов ще стане дума за това, кои са били първите домашни любимци на човека и какво можем да си разменим като усещане, емоция и помощ с животните. С него разговаря Диана Костова – Георгиева. Чуйте.
Хип-хоп изпълнителят Криско съобщи за днешната си среща със зам.-кмета на Столичната община Надежда Бачева във връзка с намерението му да бъде изграден детски център за деца със Синдром на Даун. Наскоро стана известно, че второто дете на музиканта е със синдрома. По думите на Криско, в Столичната община се е срещнал с хора, "изключително..
Във втората половина на декември и през януари има много празници, в някои от които хората задължително приготвят традиционни ястия. Работата край печката и барбекюто, веселието край елхата със свещи и бенгалски огън или пиротехнически изделия създават ситуации и условия, в които е твърде възможно да се случат изгаряния по човешката кожа...
Най-сериозните проблеми в българското образование не са свързани с "джендър идеологията" , а с лошата дисциплина, агресията, липсата на интерес у учениците, разпространението на наркотици и вредни вещества в близост до училищата и други. Това показва национално представително проучване на агенция "Алфа Рисърч" сред 1000 пълнолетни..
Светият синод единодушно заявява отрицателно становище относно преименуването на площада пред патриаршеската катедрала "Св. Александър Невски". Решението е взето на заседанието на Св. Синод на 10 декември 2024 г. в пълен състав. "Площадът пред катедралата е неразделна част от историята на Родината ни и е неразривна част от всички събития, свързани с..
Надеждата да се реализира правителство днес е по-голяма от песимизма да не се случи. Срещите на ГЕРБ за осигуряване на мнозинство, което би подкрепило редовен кабинет продължават, но в тях отсъства Бойко Борисов и това би му позволило да анулира или ревизира преговорите . Това коментира пред БНР-Радио София политическият анализатор..
Водач на лек автомобил е загинал при пожар в автомобила си. Инцидентът е станал пет минути след полунощ на пътя Радомир – Перник. Лек автомобил се ударил в бетонна стена, след което избухнал в пламъци. Колата е изгоряла напълно. Все още не e установена самоличността на водача. Обгорелият труп е закаран в Съдебна медицина – Перник за аутопсия. Извършен..
Несправедливо ли е финансирането на читалищата в БългарияНа 9 декември излязоха резултатите от една програма на Министерство на културата, свързана с читалищата. От 1355 допуснати читалища, 1274 са оценени точно с по 28 точки от максимум 30. Останалите 81 са оценени с по 29 или 30 точки и са финансирани. Учудваща е прецизната точност на оценка на..