"Това е специален ден за нас, денят, в който сме получили своята независимост, след като в продължение на много векове сме били колония. Искаме да запазим този спомен и да го предадем на идните поколения с посланието, че мечтата, която сме имали за Индия, се е сбъднала. Преди две години празнувахме 75-тата годишнина от нашата независимост и премиер-министърът на Индия взе решение, че през следващите 25 години ще хвърлим всички сили, за да може Индия да се нареди до развитите страни в света. Когато получава независимостта си, Индия е била много бедна, много от хората – неграмотни и мнозина мислели, че този голям континент – защото територията не е никак малка държава, говорят се различни езици – и много хора са били убедени, че държавата ще се разпадне. Но през следващите вече 77 години Индия не само се разви в много отношения, но стана и по-свързана и обединена. Ние "дръпнахме" много в сектори като наука, технологии, в спорта, в отглеждането на различни култури, производство и експортирането на храни" – разказа той.
"Ние може да не сме сред най-богатите държави в света, но пък хората в Индия притежават това традиционно, или по-точно културологично усещане, че сме част от света и че този голям свят е едно семейство – даже в нашия език има специална дума, която означава точно това - "целият свят е семейство". Това дава на нас, индийците, едно спокойствие и умението да изпитваме радост от растежа и добруването на всеки".
Днес започват и Дните на индийската култура в България, като специално за тях от Индия пристигат две от най-известните и утвърдени изпълнителки на индийски класически танци - Лина Малакар Видж, една от примите на катхак, заедно с ръководената от нея танцова и видната представителка на стила одиси - Шармила Мукерджи. Организатори на Дните на индийската култура са Индийският съвет за културни връзки (IndianCouncilforCulturalRelations), посолството на Индия у нас, индологическа фондация "Изток-Запад", асоциация "Индия", с активното съдействие на общинските ръководства в градовете-домакини. Те ще бъдат тук в София на 15 август 2023 г., на 16 август са в Летния театър Велико Търново, на 17 август ще танцуват в Морската градина във Варна, на 18 – в Бургас, а на 19 август се завръщат в София и ще имат танцово представление в Борисовата градина.
А ето какво още разказа в "Радиокафе" Н. Пр. Санджай Ранна:
"Нашите две държави може да не са в географско отношение, но се чувстваме много близки. Аз самият понякога съм се питал защо е така. Всъщност, вие не сте толкова далеч от нас, защото сте в югоизточния ъгъл на Европа, така че сред европейските държави сте най-близко до Индия. Същевременно, точно както споменахте, ние сме древни цивилизации, съществуващи от няколко хилядолетия. И съм убеден, че връзки между нас също има много, много отдавна, дори и в онези времена, от които няма останали свидетелства, и тогава хората са пътували между нашите две страни. Така че имаме дълбоки културни цивилизационни връзки помежду ни. А моята работа като посланик е да създавам нови мостове между Индия и България – мостове в сферата на търговията и инвестициите. И в тази посока, както споменах, отношенията ни се развиват добре, като разбира се, винаги може и по-добре. Други мостове, които днес градим, са в областта на научните изследвания и иновациите; в модерното отглеждане на култури – и вие, и ние имаме отдавнашни традиции в аграрния сектор, в сферата на новите технологии, изкуствения интелект и smart транспорта, електрическите превозни средства, батериите. Ние търсим начини индийски учени да идват и да работят с българските учени за разработки в новите технологични сектори. Да спомена и академичната сфера – преподава се хинди в Софийския университет "Св. Климент Охридски", има и професор по български език в университета в Делхи."
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Как е описвана Съдебната палата в софийската преса в началото на 40-те години на миналия век, къде и кога е имало проекти да бъде изградена тя още в края на 19 век и началото на 20 век? Още в спомените на Георги Каназирски-Верин, "Шишковия трамвай" за Бали Ефенди, който е тръгвал от мястото на днешната Съдебна палата. Проектът Екс Професо на..
Разговорът е с изследователите и генеалози Светлана Дяконова - Арсен - потомка на голям род от Банско и секретар на Българската генеалогична федерация “Родознание” и Ивелин Любенов - индивидуален член на Българската генеалогична федерация ‘Родознание”: Във втората част продължаваме с другите хаджии и техните фамилии: "Срещаме графити от 1771 за..
Писателят Васил Попов за сериала по романа му Мамник и издаването на следващия, Лехуса: "Докато пишех "Мамник" мислех, че жанровата литература не е разпространена в България, но се изненадах от интереса на различните възрасти. Снимките приключиха април. Предполагам, че ще е готов зимата. Натрупа се материал - скоро почвам третия. Съвсем различно..
Покана за танцов спектакъл TRAPтайм? от Захари Нанков, танцьор и хореограф: "Концепцията я реализирах преди 3 години, сега я повтарям с ученици от моята школа. Комбинирал съм стила в музиката трап с рагтайм - като музика и роман. Правя съпоставки между тези две епохи - тогава и сега, всичко минава през една игра. Проследяваме нишката как се променя..
Сигурна съм, че всички са чували името на Найден Геров: възрожденец, писател, езиковед и фолклорист. Делото на неговия живот е „Речник на българския език“. А жената на неговия живот е Мария, също от сой. Потомка на рода Пулиеви и Евлоги и Христо Георгиеви, сродена с даскал Ботьо Петков, бащата на Христо Ботев. Т я също блести със собствена светлина..
Лора Младенова oт „Невидими животни” за благотворителния концерт-протест срещу насилието над животни , събиращ българските изпълнители на Благотворителен концерт-протест срещу насилието над животни събира българските изпълнители на 18 май от 18:00 часа в Концертната зала на Военния клуб в София с вход свободен: "Идеята дойде от певицата Тина, към..
Славея Сурчева ни кани на поредната „Нощ на музеите“ в НВИМ с атрактивна програма и вход свободен за външната и постоянната хронологична експозиция. В късните часове на деня посетителите ще имат възможността да разгледат една от най-богатите музейни колекции в страната и да съхранят този спомен със селфи в специално обособен за целта кът. Екипът..