„Тя разглежда преди всичко фигурата на княз Александър Батенберг в политически, военен и личен план, но неговата личност е поставена в един много широк европейски контекст“, поясни Слава Иванова.
Любопитно е, че всъщност експозицията е озаглавена с детския прякор на княз Батенберг – „Сандро – Александър фон Батенберг една европейска съдба", което подчертава личния елемент в нея.
„Ето този прякор ни насочва към детските години на Сандро, неговите ученически години, към семейството му, родителите му, братята му, сестра му и разбира се, неговата леля, която в онзи момент е руска императрица. Бавно и полека тази лична нишка на семейството ни води към другите фамилни нишки, които всъщност, покриват цяла Европа, които свързват Сандро и семейството му с фамилиите, които управляват Великите европейски сили тогава", изтъкна Иванова.
Неслучайно е избрано и мястото на изложбата – галерия „Двореца“, която тогава много бързо е трябвало да се превърнe в европейска сграда, за да приюти новия български княз.
Това, което сме наследили днес, е плод не само на усилията на княза, но специално крилото, в което се помещава Балната зала е изцяло дело на арх. Румпелмаер, който идва по покана на Батенберг и за две години прави чудеса с почти рухналата сграда на турския конак, от сградата на който е запазена една малка част от фасадата, която и днес може да се разпознае във фасадата на Национална галерия „Двореца“, твърди Слава Иванова.
Една представителна част от авторския екип на изложбата ще пристигне за откриването й от Германия и ще участва в тържествата за Съединението.
Специални гости ще бъдат представители на Фондация Хайлиденберг Югенхайм, в лицето на д-р Хорн, който е неин председател, както и част от екипа изработил каталога на експозицията.
Час преди откриването на изложбата, на 5 септември от 17 часа, ще бъде прожектиран филм посветен на Съединението, който е предоставен от Националната филмотека. Той ще бъде излъчен в залата, за която се предполага, че е служела за кабинет на княз Батенберг, уточни изкуствоведът Слава Иванова.
Още от разговора чуйте в звуковия файл.
В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..
В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..
Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..
Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..
Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..
Фестивалът “Възможното образование“ се завръща с пълно издание от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него, е акцентът на разговора с Нели..
Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...