„Тя разглежда преди всичко фигурата на княз Александър Батенберг в политически, военен и личен план, но неговата личност е поставена в един много широк европейски контекст“, поясни Слава Иванова.
Любопитно е, че всъщност експозицията е озаглавена с детския прякор на княз Батенберг – „Сандро – Александър фон Батенберг една европейска съдба", което подчертава личния елемент в нея.
„Ето този прякор ни насочва към детските години на Сандро, неговите ученически години, към семейството му, родителите му, братята му, сестра му и разбира се, неговата леля, която в онзи момент е руска императрица. Бавно и полека тази лична нишка на семейството ни води към другите фамилни нишки, които всъщност, покриват цяла Европа, които свързват Сандро и семейството му с фамилиите, които управляват Великите европейски сили тогава", изтъкна Иванова.
Неслучайно е избрано и мястото на изложбата – галерия „Двореца“, която тогава много бързо е трябвало да се превърнe в европейска сграда, за да приюти новия български княз.
Това, което сме наследили днес, е плод не само на усилията на княза, но специално крилото, в което се помещава Балната зала е изцяло дело на арх. Румпелмаер, който идва по покана на Батенберг и за две години прави чудеса с почти рухналата сграда на турския конак, от сградата на който е запазена една малка част от фасадата, която и днес може да се разпознае във фасадата на Национална галерия „Двореца“, твърди Слава Иванова.
Една представителна част от авторския екип на изложбата ще пристигне за откриването й от Германия и ще участва в тържествата за Съединението.
Специални гости ще бъдат представители на Фондация Хайлиденберг Югенхайм, в лицето на д-р Хорн, който е неин председател, както и част от екипа изработил каталога на експозицията.
Час преди откриването на изложбата, на 5 септември от 17 часа, ще бъде прожектиран филм посветен на Съединението, който е предоставен от Националната филмотека. Той ще бъде излъчен в залата, за която се предполага, че е служела за кабинет на княз Батенберг, уточни изкуствоведът Слава Иванова.
Още от разговора чуйте в звуковия файл.
Творба от ранния период на световноизвестния художник Христо Явашев-Кристо, създадена в началото на 50-те години на XX век, е част от изложбата с произведения на значими творци от XIX, XX и XXI век, подредена в галерия "Нюанс" до 7 септември. Експозицията е под надслов "Летни акценти 2025 - живопис и рисунка" и в нея могат да се видят..
Истината в цифри изглежда така: над 53 000 сигнала за домашно насилие само през 2024 г. Над 105 жени убити от партньори или членове на семейството им в последните 5 години. Тази истина е провокацията, заради която журналистът Димитър Панайотов и фотографът Александър Николов изминават стотици километри, за да съберат реални истории на..
Конкурс, насочен към инициативи за предотвратяване на раздялата между деца и техните близки и осигуряване на ранна подкрепа за семейства в уязвими ситуации е обявила фондация "Работилница за граждански инициативи". Подкрепени ще бъдат инициативи, които развиват уменията, знанията и увереността на родителите – чрез обучения, срещи, създаване..
Днес ще е слънчево. Около и след обяд над Западна и Централна България ще се развива купеста и купесто-дъждовна облачност и на места ще има краткотрайни валежи от дъжд и гръмотевични бури. Ще има условия за градушки. Ще духа слаб до умерен северозападен вятър, в Югоизточна България от север-североизток. Максималните температури ще са от..
Д-р Татяна Илиева за джаз-фестивала в Боровец, носещ името на нейния съпруг д-р Емил Илиев: "Не отдавам значение на годишнините. Всеки концерт е своеобразен празник. А един сезон, посветен на годишнина не се отличава много от другите. Стараем се всеки концерт да е нещо неповторимо. Нищо не е самоцелно. Бих отбелязъл цикъла ни "Нова европейска..
Лаго фест в града, джаз-фестивал в Боровец - не всеки град има подобни допълващи се две музикални събития. По този повод започваме с Георги Николов-Гопето : "Колкото по-готина е публиката, толкова по-готино звучи и музиката. Хората като се изкефят на звука ставаме все по-креативни. Има нови вдъхновения, чакат да бъдат записани. Като се видим,..
Медресе сокаги се прекръства след влизането на московците по тази улица. После е Регентска, после пак - Московска. Започва от пл.Желю Желев, където е бил първият чугунен фонтан. Там е била и часовниковата кула от 17 в. Към 1880-1881 е разрушена. Повече за градската легенда за нея и за оформлението на улицата, както и за прилежащата ѝ малка ул.Малко..