Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

По-голямата част от живота на планетата се намира в почвата

Снимка: Архив

Проучване сочи, че не океаните, блатата или тропическите гори са местообитания на най-голямото видово разнообразие на планетата, а земята под краката ни.

"Почвата е дом на 59% от живота, за всичко - от микроби и бозайници, което я прави единственото най-богато на биоразнообразие местообитание на Земята", споделят според новото изследване екологът Марк Антъни и колеги му. Това съобщава "Сайънс Алерт".

Съставът на почвата е от задържани газове, течности и органични вещества, а самата тя покрива по-голямата част от сушата. Въпреки това все-още малко се знае за нея.

Организмите в почвата оказват превъзходно влияние върху равновесието на нашата планета", посочва Антъни от Agroscope, щвейцарски изследователски орган в областта на селското стопанство.

"Биоразнообразието е от значение, защото животът в почвата влияе върху обратната връзка с изменението на климата, глобалната продоволствена сигурност и дори върху човешкото здраве", отбеляза той.

Според предишна литература 88% от бактериите, 85% от растенията и 90% от гъбите съществуват в този слой. Но пък от друга страна само около 4% от 6500-те вида бозайници го избират за свой дом.


Роднините на дъждовните червеи Enchytraeidae са с най-голям процент видове, зависещи от почвата - 98.6%. Повечето от тях обитават първите 5 см лолувайки бактерии, гъбички и органични вещества. Освен като използването им за стръв тези същества не са добре изучени. Още по-малко се знае за дълбоките почви.

"Често пренебрегваните дълбоки почви приютяват много уникални линии в сравнение с повърхностните", обясняват Антъни и неговият екип.

Този хабитат е двигател на много от системите за поддържането на живота на Земята - от поглъщането на въглерод до разпределянето на водата. Той също така филтрира замърсителите и способства за отглеждането на 95% от храната ни.

В световен мащаб обаче, почвите се губят от ерозия, пожари и замърсяване. Доклад сочи, че 65% от тях, които се намират в Европа са нездравословни. Освен това човешката дейност е променила биологичния им състав и начина, по който те функционират.

Ехидните в Австралия преобръщат 7 тона земя всяка година, но урбанизацията и земеделието са ги прогонили от много райони. Това от своя страна променя микроклимата на почвата и е намалило капацитета й за съхранение на въглерод. Степента на биологичното разграждане на земния слой също не е проучено.

"Мисля за това много, като за преброяване на населението", споделя екологът пред Меган Бартелс в Scientific America и добавя:

"Надявам се, че ще можем да използваме резултатите от това, за да насочим повече енергия към опазване и възстановяване на почвите, защото в момента реално не го правим".

Източник БГНЕС.

По публикацията работи: Никола Стоянов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ивайло Симеонов

Магаретата в България са на изчезване

Днешният Световен ден на магарето ще бъде отбелязан с подобаващ коктейл в двора на Ивайло Симеонов от врачанския квартал "Бистрец". Като хоби и с кауза да съхрани този почти изчезващ вид у нас, той отглежда двайсет магарета. За празника им е подготвил една каросерия на камион, пълна с моркови и ябълки, "за да въртят опашки от радост, докато..

публикувано на 08.05.24 в 12:00

платена публикация
Какви особености може да срещнете при ремонт на банята?

Ако ви се налага къртене на баня със стар фаянс и теракота в София, това е услуга, която е най-добре да потърсите от фирма кърти чисти извозва . Когато изберете да се доверите на професионалисти, може да сте спокойни, защото работата е в сигурни ръце. Те разполагат с професионални къртачи за услуги кърти чисти извозва София. При необходимост могат..

публикувано на 06.03.24 в 17:16

Германец се ваксинирал 217 пъти срещу Covid-19, странични ефекти няма

Германец, който умишлено се ваксинирал 217 пъти срещу Covid-19, няма странични ефекти от много дози, според учени, които са проучили вероятно най-ваксинирания човек в историята, предаде АФП. Имунната система на 62-годишния мъж от централния германски град Магдебург работи на пълни обороти, заявяват експертите пред сп. The Lancet Infectious..

публикувано на 06.03.24 в 15:24

платена публикация
4 цели за устойчив начин на живот през 2024 г.

Няма съмнение, че тенденцията за устойчивост ще продължава да се разраства и да получава дори по-ярък отзвук и през 2024 г., като за това има основателна причина. Изменението на климата оказва своето въздействие все повече и повече с всяка изминала година и макар това да не се дължи на ежедневните ни навици или начин на живот, зеленото мислене може..

публикувано на 05.02.24 в 17:46

С фруктов сок наддавате на тегло, по-добре яжте цели плодове

Консумацията на чист плодов сок всеки ден, може да е причина за напълняване при деца и възрастни , твърдят канадски учени, цитирани от "Индипендънт" и БТА.  Учените са анализирали резултатите от 42 изследвания, от които 17 сред деца и 25 сред възрастни. Установено е, че всяка чаша плодов сок на ден допринася с 0,03 по-висок индекс на..

публикувано на 18.01.24 в 13:06

платена публикация
Панталоните на мъжа – повече от просто част от гардероба

Панталоните не са само практичен елемент от мъжкия гардероб, но и израз на индивидуализъм, стил и самоувереност. Избирайки подходящия модел и материал, мъжът може да изрази себе си по начин, който отразява неговата личност и начин на живот. Дали става дума за ежедневна елегантност, спортен небрежен стил или градска класика - всяка чифт панталони..

публикувано на 12.01.24 в 11:16

платена публикация
Възходът на изкуствения интелект в набирането на персонал в областта на технологиите - какво трябва да знаете?

Навлизането на изкуствения интелект (ИИ) доведе до революция в много индустрии и набирането на персонал в областта на технологиите не прави изключение. Въздействието на ИИ върху набирането на персонал в областта на технологиите е дълбоко, като предлага иновативни решения на традиционни предизвикателства и същевременно внася нова динамика в..

публикувано на 11.01.24 в 10:55