Невена Митрополитска е българска писателка, която живее в Монреал и е тук, за да участва на Алеята на книгата с романа си "По релсите", който разказва за спасяването на българските евреи. Това бе и повод за разговор с нея в предаването "Радиокафе".
Писателката сподели, че романът се харесва и благодарение на него има своите нови читатели.
В него героите са измислени, но съдбите са съвсем истински, ситуациите, които са описани също са се случили съвсем реално.
"Има огромен архив от лични истории на български евреи, от който съм използвала случки, разговори за неща, които са им правили впечатление, но самите герои в основната сюжетна линия са напълно измислени", посочи Митрополитска.
Едно от местата в, които се развива действието е град Кюстендил.
"Има и други места, пренася се за малко и в Монреал и в София, но Кюстендил е един от най-важните градове в този роман, който е основен център на събития, белязали реалната история на тези години", подчерта писателката.
"Мисля, че малко известен факт е, че именно от този град, от Кюстендил започва този процес, който води до спасяването на българските евреи", изтъкна тя.
Книгата е имала организирани срещи с читатели освен в София, в Торонто, в Монреал и Брюксел. По думите на писателката те са били две - с българска и международна публика, заедно с португалския автор Жоао Пинто Коелю, пишещ на сходна тематика.
"Всъщност, съвпаденията бяха доста – от една страна Холокоста, а от друга по-съвременна нишка, свързана със Северна Америка", поясни Невена Митрополитска. Затова преводачката Рада Ганкова, прави връзката между двамата автори и заедно с Българската културна асоциация в Брюксел и българското посолство там решават да организират международна среща с международни представители – дипломати и членове на организации свързани с Холокоста.
Задава ли адекватни въпроси публиката и доколко се интересува тази тематика ще чуете в разговора.
"За разлика от сухите факти в учебниците, към които не можем да изпитаме емпатия, в литературата историята оживява, придобива лице, облик, и виждаме, че това са били истински хора, а не просто някаква статистика", подчерта Невена Митрополитска.
Тя разкри, че създавайки романа си, за нея е било важно той да достигне както до хора свързани с тези събития, така и до читатели, които не знаят много за тях.
"Изключително ценно е, че големи международни фондации са се заели да запазят тази памет, има записани изключително много видео-интервюта, само от Кюстендил бяха около 60, направени от фондацията на Стивън Спилбърг", допълни Митрополитска.
Писателката ще присъства на Алея на книгата в София, на 6 септември, където всеки читател, настоящ и бъдещ на романа "По релсите" може да се срещне на живо с нея.
Повече подробности и интересни детайли, чуйте в разговора на Лили Големинова в звуковия файл.
Децата от софийското село Кокаляне най-после ще имат детска градина. Това е едно от не малкото населени места в рамките на София, в които никога не е имало градина. Децата ежедневно пътуват до съседните села Панчарево, Герман или Лозен, за да посещават детско учебно заведение. В края на следващата година се очаква и в Кокаляне да бъде..
Днес отново ще има краткотрайни, временно интензивни валежи от дъжд с гръмотевици. В Северна България ще са на повече места и повече по количество, ще са интензивни, с гръмотевици, съобщиха от НИМХ. Ще има условия за градушки. Ще духа слаб до умерен вятър от изток-югоизток. Минималните температури ще бъдат между 8° и 13°, а максималните между 20° и 25°,..
През последното десетилетие броят на медицинските сестри у нас с около една трета. Всяка пета сестра е в пенсионна възраст. Дефицитът на такива кадри е световен проблем, но у нас той е още по-остър. Това се подчерта по време на днешна кръгла маса за проблемите на здравните грижи в България. Въпреки настояването за дългосрочно решение на..
Капсула на времето, съхраняваща специални послания към бъдещите поколения армейски фенове, бе поставена днес в основите на легендарния Сектор Г на стадион "Българска армия“, съобщиха от ЦСКА. Церемонията бе организирана от ЦСКА по случай 77-годишнината от основаването на клуба, която бе чествана на 5 май, и присъстваха легенди и бивши играчи на клуба,..
На 10 май в софийското село Мрамор ще се състои Първият фолклорен фестивал "Шопско веселие". Целта на организаторите от Народно читалище „Св. Иван Рилски-1922” с. Мрамор, е да бъде съхранен и популяризиран българския песенен, танцов и словесен фолклор, както и са се насърчи развитието на културния живот в селото. Очаква се за първото издание..
“Този свят винаги ще има нужда от отцепници, дисиденти, авантюристи, аутсайдери и бунтовници, които задават въпроси и огъват правилата“ Исабел Алиенде. Всичко това със сигурност би могло да бъде казано за руския политик Алексей Навални, лидерът на опозицията извън граница, който “изгоря“ в битката за една друга Русия… Навални е руски..
Няма да се учи задължително религия в клас и свещеници няма да влизат в училище , за да преподават по новия предмет "Добродетели и религии". Това обяви образователният министър Красимир Вълчев на брифинг в Министерството на образованието и науката относно програмите за предмета. Концепцията вече е публикувана на сайта на образователното..